Arbitráž přiřkla sporné ostrovy Filipínám, Čína rozsudek odmítá

  • 270
Mezinárodní arbitrážní soud rozhodl v úterý ve sporu mezi Čínou a Filipínami o ostrovy v Jihočínském moři ve prospěch Manily. Čína předem upozornila, že verdikt neuzná. Čínská média zároveň oznámila úspěšné testování dvou nových letišť na sporných ostrovech.

Stálý rozhodčí soud v Haagu konstatoval, že nelze prokázat historickou kontrolu Číny nad sporným teritoriem. Tribunál rovněž uvedl, že Čína narušila suverenitu Filipín a že výstavbou umělých ostrovů v oblasti závažně poškodila korálové útesy, informovala stanice BBC.

Podle soudu mají obě země právo na rybolov v dané oblasti. Čína však filipínským rybářům v přístupu brání, čímž porušuje mezinárodní právo.

Filipínská vláda rozhodnutí soudu uvítala, podle ní je to milník v mnoha letech územních sporů v Jihočínském moři. Rozsudek uvítal také Vietnam, který má rovněž problémy s čínskými územními požadavky. Vietnamské ministerstvo zahraničí vyzvalo k vyřešení územních sporů právními a diplomatickými prostředky a apelovalo na všechny, aby se zdrželi výhrůžek použití síly.

S rozhodnutím soudu naopak nesouhlasí Tchaj-wan, který si nárokuje jeden ze Spratleyových ostrovů a od něj odvozuje i své územní požadavky v Jihočínském moři. Podle Tchaj-wanu by rozsudek vážně ohrozil jeho „teritoriální práva“.

Útesy, skaliska, nebo ostrovy?

Hranice teritoriálních vod se určují podle typu geomorfologických útvarů. Útesy, které se nad hladinou moře ocitají pouze někdy, nezakládají žádný teritoriální nárok. Skaliska, jež ční z vody permanentně, znamenají pro danou zemi svrchovanost nad oblastí do 12 námořních mil. Ostrovy, které umožňují lidské obydlení nebo hospodářskou činnost, vytvářejí ekonomickou zónu v okruhu 200 námořních mil.

Čínská tisková agentura v den zveřejnění verdiktu informovala o úspěšné zkoušce dvou nových letišť na útesech Mischief a Subi, která mají zajistit přepravu lidí na Spratlyovy ostrovy, nárokované rovněž Filipínami a dalšími čtyřmi státy.

Spojené státy poslaly do oblasti ještě před zveřejněním výsledku arbitráže letadlovou loď, což vyvolala bouřlivou reakci čínských státních médií. Čína vzápětí ohlásila vojenské cvičení u Paracelských ostrovů, které se časově kryje s vyhlašováním rozsudku.

Arbitráž se řídila Úmluvou Organizace spojených národů o mořském právu, mezi jejímiž signatáři jsou obě dotčené země. Rozhodnutí soudu je závazné, ale tribunál nemá žádné prostředky, jak je vynutit.

Čína si dělá nárok na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video