Slovenský premiér Robert Fico přijel na oficiální návštěvu Česka (8. června 2016). | foto: ČTK

Důvěra v EU klesá, shodli se premiéři. Brexit je dle Fica nepovedený tah

  • 147
Britské referendum přišlo jako předvolební tah, který se vymkl z rukou. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl slovenský premiér Robert Fico. Diskutoval s předsedou české vlády Bohuslavem Sobotkou o budoucnosti Evropské unie. Shodli se, že důvěra lidí v EU klesá.

Podle Sobotky Velká Británie ve skutečnosti s odchodem z Unie nespěchá, je v jejím zájmu ho oddálit. „Britové nespěchají a my to vidíme v přímém přenosu,“ řekl. Uvedl, že oficiální žádost o odchod může přijít až na přelomu tohoto a následujícího roku. Od té doby poběží Velké Británii dvouletá lhůta.

Fico jako předseda vlády státu, který nyní EU předsedá, nechce řešit primárně brexit. Daleko důležitější jsou podle něj otázky, na které britské referendum upozornilo. „Osmdesát pět procent lidí nesouhlasí s migrační politikou Evropské unie,“ uvedl slovenský předseda vlády a referendum v Británii nazval předvolebním tahem, který se jednoduše vymkl z rukou.

„Nejlepší by bylo, kdyby Velká Británie zůstala,“ řekl.

Fico: Extrémní názor od nás nečekejte

Podle něj se evropské státy neshodují na postoji vůči Británii; některé jejímu kroku drží palce, jiné by ji rádi udrželi v Unii, další jsou umírněné. Mezi ty poslední patří podle něj i Česká republika a Slovensko. „My jsme pragmatičtější a racionálnější v nazírání na věci,“ řekl o společném stanovisku obou zemí.

Slovensko chce při svém předsednictví při chystaném summitu v Bratislavě sehrát vyvažující úlohu. „Od nás se možná čeká nějaký extrémní postoj, ale my nechceme žádný extrémní postoj k institucím Evropské unie,“ řekl Fico. Projednávat se má rozpočet, hospodářský růst a bezpečnostní otázky.

Právě v nich hraje Velká Británie podstatnou roli. „Pokud jde o bezpečnostní otázky, je důležité, abychom s Velkou Británií zůstali na jedné palubě,“ zdůraznil český premiér. Připomněl, že Británie patří mezi stálé členy Rady bezpečnosti OSN a je významným přispěvatelem do NATO.

Brexit pro nás zatím nic němení, ujišťuje Sobotka

Předsedové vlád diskutovali také o tom, jak výsledek referenda změní možnosti Čechů a Slováků ve Velké Británii. Dokud je tento stát v Unii, nic se pro české občany nemění, ujistil Sobotka. V budoucnu bude ale Evropská unie muset vyřešit pohyb osob přes britské hranice.

Proti volnému pohybu osob se ostře postavil zastánce brexitu a kritik EU, šéf britské Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage. Bez volného pohybu ale těsná spolupráce s Velkou Británií nebude pro Unii možná. I tuto věc chce řešit nadcházející summit, souvisí totiž s migrační vlnou.

„Občané sledovali, jak strašně dlouho Evropě trvalo, než zvládla nelegální migraci v oblasti Balkánu a v Řecku,“ zdůraznil Sobotka. EU by podle něj měla být občanům států prospěšná a Evropská komise musí naslouchat členským státům. „Méně mentorovat, ale nabízet užitečné platformy pro to, abychom řešili problémy, se kterými se reálně setkáváme,“ řekl Sobotka.

Premiér Sobotka na konci června řekl, že brexit nijak neuspíší přijetí eura:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video