Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Byli jsme tu první, Evropany nechceme, říkají pákistánští voliči brexitu

  • 1543
Odchod Spojeného království z EU podpořila i část přistěhovalců, kteří na ostrovy přišli z někdejších britských kolonií a začali tam nový život. Paradoxně jim vadí migrace. Lidé z východu Evropy prý berou práci jejich dětem a úřady navíc poskytují podporu, se kterou Pákistánci ve svých začátcích nemohli počítat.

„V referendu jsem hlasoval, že musíme odejít. Přišly těžké časy, podnikání se nedaří. Moje děti jsou vzdělané, ale nemohou najít práci, protože všechna místa zabírají cizinci. Když v téhle zemi přijdete na autobusovou zastávku, vidíte skoro samé cizince,“ řekl BBC trhovec Tony, který v Británii prodává kabelky. Do země přišel v roce 1979, teď už má dávno britské občanství.

Desítky tisíc lidí prošly Londýnem

Desetitisíce převážně mladých odpůrců brexitu uspořádali v Londýně protestní pochod k parlamentu. Organizátoři průvodu věří, že je možné odchod z EU ještě zastavit.

„Nejsem rasista ani nic podobného, ale jen říkám, že sem přicházejí a pracují vlastně za nic. Děti ani Angličané neseženou práci, protože těmto lidem stačí velmi nízké mzdy. Všechno tu mají zadarmo, dostanou slevy na daních, obecní byty,“ stěžuje si Tony. Sám prý o byt dlouho žádal, ale nedostal ho.

S podobnými názory se v Británii setkal i Sarwar Bari, šéf islámábádské rozvojové organizace Pattan. Před referendem vyzpovídal mnoho přistěhovalců z Pákistánu či himálajského Kašmíru, kteří si více než na sociální dávky pro občany zemí EU stěžovali na zahlcení pracovního trhu. Mezi jeho respondenty drtivě převažovali odpůrci Unie, ačkoli sociologické průzkumy po hlasování hovořilo jinak - dvě třetiny Britů asijského původu podle nich hlasovaly pro setrvání.

Starším přistěhovalcům vadí plné nemocnice a vyprodané byty

„Asiaty žijící ve Spojeném království zahltil strach z Východoevropanů. Jeden britský Pákistánec mi těsně před referendem řekl, že Evropané bývají větší profesionálové a lepší dělníci. Lidé s asijskými kořeny se s nimi v jeho očích nemohou rovnat. Proto by měli hlasovat pro vystoupení z EU, aby se jich zbavili,“ píše Bari v komentáři pro pákistánský deník The Express Tribune.

Fotogalerie

Kromě strachu o pracovní místa hovořili někdejší migranti z Pákistánu také o tom, že občané východní Evropy často páchají zločiny, zahltili trh s nemovitostmi i britské nemocnice. „Může to být i pravda, ale formulovaná rasistickým tónem,“ shrnul šéf pákistánské neziskovky.

Podobné názory ani zdaleka nesdílejí všichni obyvatelé Británie s kořeny v někdejších koloniích. „Myslím, že je pokrytecké, aby imigrant přišel do nějaké země, prohlásil, že je tam příliš mnoho cizinců, ale zároveň chtěl sám zůstat. Lidé asi zapomněli, že byli kdysi ve stejné pozici,“ uvedla pro BBC Takyiwa, mladá londýnská rodačka afrického původu.

„Rodiče mých přátel hlasovali pro vystoupení. Byla jsem v šoku a ptala se, proč to udělali, když jsou také imigranti. Řekli, že tady byli první a museli pro tuhle zemi tvrdě dřít,“ vylíčila novinářům. „Tihle jen přijdou a automaticky získají výhody i slušné bydlení,“ shrnula Takyiwa myšlenky svých známých.

Britové minulý čtvrtek těsným poměrem hlasů rozhodli o tom, že má jejich země z EU odejít. Brexit podpořilo přes 17 milionů voličů s trvalým pobytem v království, mezi které kromě občanů Velké Británie patří i státní příslušníci bývalých britských kolonií sdružených v organizaci Commonwealth.

Po referendu o brexitu se Británií začaly šířit rasistické útoky. Jeden z nich se odehrál v tramvaji v Manchesteru:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue