Firma OKD podle všeho mzdy zatím vyplácet zvládá, byť za cenu růstu jiných dluhů. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Odstupné horníkům z OKD by mohla zaplatit vláda. Jde o desetinásobek platu

  • 289
Nadstandardní odstupné, které se povedlo odborům vyjednat pro horníky v OKD, dnes brání odchodům lidí z krachující firmy. Ze ztrátového dolu Paskov zatím odešlo dobrovolně jen 308 zaměstnanců. Na horníky ze ztrátových dolů přitom čekají desítky jiných firem v regionu.

Je to dokonalý paradox. Každý měsíc těžby navíc na nejproblematičtější z šachet OKD, na dole Paskov, zatěžuje firmu v úpadku další ztrátou a prohlubuje její finanční potíže. Jenže OKD důl Paskov zatím zavřít nemůže: útlumové náklady - tedy odstupné pro necelé dva tisíce propouštěných zaměstnanců a nutná technická opatření vyjdou na víc než miliardu korun.

Největší útlumovou položkou je sociální program. Firma se totiž před časem v kolektivní smlouvě zavázala, vyplatit horníkům při hromadném propouštění spojeném s útlumem nadstandardní odstupné. „V průměru mají nárok na deset a půl měsíčních platů,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. OKD, které vyhlásily úpadek, na úhradu nemají. A tak ztrátová těžba pokračuje.

Lidé zamčení na Paskově

Horníci i povrchoví pracovníci, kteří by z Paskova odešli dobrovolně dohodou o rozvázání pracovního poměru a hledali si práci jinde, mají už dnes nárok na mimořádný státní příspěvek k platu ve výši sedmi až osmi tisíc korun měsíčně. Doly by jim také na dohodu vyplatily podle zákoníku práce dvě měsíční výplaty. Firmě by se ulevilo, zaměstnavatelům v jiných firmách v regionu by to pomohlo. V Moravskoslezském kraji se nedaří obsadit desítky tisíc volných pracovních míst.

Sobotka hájil prodej OKD. Tunel větší než Blanka, opáčil mu Černoch

Lákadlo pro dobrovolný odchod z dolů ovšem nefunguje. „Zatím na něj kývlo jen 308 lidí,“ říká Mládek. Není divu: většina zaměstnanců OKD čeká na oficiální vyhlášení útlumu a s ním spojené nadstandardní kompenzace. Proti nimž je dosud poskytovaný státní motivační příspěvek jen kapkou v moři.

„Lidé jsou zamčení na Paskově, útlum nelze rozjet,“ charakterizuje situaci Mládek.

I z tohoto důvodu ministr průmyslu dál prosazuje miliardovou půjčku pro OKD. Stát by ji měl poskytnout prostřednictvím státního podniku Prisko, spadajícího pod resort financí. Doly by z tohoto balíku mohly hradit útlum Paskova - včetně sociálního programu s nadstandardním odstupným.

Plánu ale stále brání ministr financí Andrej Babiš. Staví se proti miliardové půjčce, která má sloužit mimo jiné na tak královské náhrady.

Peníze na mzdy nebudou od srpna

Běžný provoz dolů, tedy bez útlumových nákladů, OKD zatím zvládá, ale s obtížemi. Informace o udržitelnosti těžby jsou rozporuplné. „Vedení OKD mě dnes upozornilo, že podle jejich propočtů nebudou mít doly od srpna či září peníze na mzdy,“ uvedl ve čtvrtek pro ČTK prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Firma podle všeho ale mzdy zatím vyplácet zvládá, byť za cenu růstu jiných dluhů. „Děláme vše, abychom závazky vůči zaměstnancům plnili. Zda budeme mít v půli července na mzdy za červen, budeme vědět koncem příštího týdne,“ vysvětluje mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Vláda o bude o půjčce pro OKD jednat podle Mládka s největší pravděpodobností až na své schůzi 11. července. Na výplatu červnových mezd tak její verdikt už nebude mít vliv.

Premiér Sobotka v květnu uvedl, že zaměstnanci OKD jsou pro vládu prioritou:

4. května 2016