Šlachta definitivně končí u policie. To je hnůj, co? řekl k jedné z kauz

  • 397
Končící ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta ve čtvrtek definitivně končí u policie. Odchází kvůli reorganizaci, která ÚOOZ sloučí s protikorupční policií. Reformu podle Šlachty spustil zásah jeho útvaru v řadách policie. O kauze promluvil v Show Jana Krause.

Šlachta byl u policie 26 let, v čele protimafiánského útvaru stál od roku 2008. V Show Jana Krause ve středu večer důvody své rezignace opatrně poodkryl, stále je totiž vázán mlčenlivostí. Uvolněný rozhovor se změnil ve chvíli, kdy moderátor zrekapituluje dění kolem reorganizace a jmenuje náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho. Kraus cituje z jeho vyjádření, že „taková reforma není na diskusi desítek podřízených“.

Boj o reformu policie

„A to je to, proč jsem na tu hranu přišel a řekl jsem dost. A končím. A to jsem myslel, že pro ten stát budu pracovat hodně dlouho,“ řekl končící šéf elitního útvaru. „Když v tom žijete osm a půl, devět let, ten život je o stínech a o tom, že pořád jenom čekáte... Ale můžete bojovat s mafií, můžete bojovat s protivníkama, ale už nemůžete bojovat úplně proti všem,“ dodal Šlachta s použitím příměru o zajíci na poli a příliš mnoha myslivcích okolo.

Za kritizovanou reorganizací sboru vidí Šlachta zásah svého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z letošního května, při němž byl zadržen detektiv protikorupční policie Jan Gáborík, jeden celník a souviselo s ním i prohledání kanceláří pražské státní zástupkyně Jany Máchové (více o zásahu čtěte zde). „To je hnůj, co?“ řekl Šlachta. „To spustilo podle mě tu reorganizaci,“ dodal.

Já myslel, že je to pr*el...

Kraus ve své show rovněž připomněl, s jakou rychlostí se reorganizace koná. Upozornil přitom na roky diskutovaný zákon o státním zastupitelství. „Tak já když jsem se to dozvěděl, tak jsem myslel, že je to pr*el,“ reagoval bezprostředně na jeho slova Šlachta. Dodal, že je podle něj důležité si uvědomit, kdo reorganizaci podporuje, a kdo naopak ne. „Já si myslím, že už na tom je vidět, že to není úplně dobře,“ dodal policista.

Šlachta v pořadu odmítl spekulace, že by stál za nějakým politikem, a různé výpady proti své osobě komentoval s nadhledem. „Možná ještě pedofil jsem nebyl,“ řekl.

Šlachtu některá média spojují s šéfem ANO a ministrem financí Andrejem Babišem. Ten také patřil po oznámení reformy policie k jejím nejhlasitějším kritikům, ANO hrozilo i vypovězením koaliční smlouvy. Po několika emotivních dnech však ustoupilo (více o krizi v koalici zde).

Reformu policie podepsal navzdory výhradám celé řady politiků i profesních organizací včetně státních zástupců ministr vnitra Milan Chovanec. Oproti původním plánům ji odložil o měsíc, platit začne 1. srpna. ÚOOZ se v rámci ní sloučí s protikorupční policií, obě policejní složky budou mít jedno vedení. Šéfem vznikající Národní centrály proti organizovanému zločinu by se mohl příští týden stát nynější šéf celorepublikové kriminální policie Michal Mazánek.

Bylo odstranění Šlachty cílem?

V souvislosti s reorganizací se mluví hodně o Šlachtovi. Spekuluje se o tom, že změny se dělají kvůli tomu, aby byl vyšachován ze hry. Tuto verzi prověřují olomoučtí žalobci, kteří nedávno vyslechli policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho (více o výslechu Tuhého najdete zde). Vedení police však tyto úvahy odmítlo.

Šlachta chtěl v minulém týdnu vystoupit před poslanci bezpečnostního výboru s informacemi, které se týkají reorganizace policie a úniků z vyšetřování některých kauz. Poslanci mu však slyšení neumožnili. Sněmovna tento týden rozhodla o vzniku vyšetřovací komise, s níž je Šlachta připraven spolupracovat (více o vzniku vyšetřovací komise jsme psali zde).

Šlachta podal rezignaci 10. června, zatím se jej podle dostupných informací rozhodlo následovat pět dalších kolegů. V roli dočasného šéfa útvaru místo něj působí Milan Komárek, který v minulosti vedl protikorupční polici. Když svou rezignaci k 30. červnu podal, podivil se, jak rychle byla záležitost vyřešena (více o odchodu Šlachty zde). Šlachta v minulosti uvedl, že neví, kde bude dál pracovat. Chtěl by dál zůstat ve státní službě, ale zatím prý nedostal žádnou nabídku. Jeho setrvání ve státní službě podpořil i premiér Bohuslav Sobotka.

Odcházím, bylo to vyřízeno za 15 minut. Šlachta oznamuje rezignaci:

14. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video