U nás je zakázaná, hájil Číňan krádež tibetské vlajky. Zaplatí 15 tisíc

  • 75
Obvodní soud pro Prahu 6 uložil peněžitý trest ve výši 15 tisíc korun Číňanovi, jenž během březnové návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ukradl tibetskou vlajku. Vytrhl ji mladíkovi, který chtěl její pomocí vyjádřit nesouhlas s politikou Číny. Jednačtyřicetiletý Jianqing Dong byl obžalován z krádeže, původně měl být vyhoštěn.

Ke středečnímu státní přitom obě strany přišly s dohodou o narovnání, kterou advokát a poškozený podepsali. Soudkyně Markéta Binderová ji však nemohla přijmout. Podle zákona je v případě, kdy by měla být dohoda o narovnání přijata soudem, třeba, aby obžalovaný vyslovil souhlas. To se ale nestalo.

Soudkyně nicméně k dohodě přihlédla ve výši peněžitého trestu. Obžalovaný má zaplatit 15 tisíc korun, a pokud tak neučiní, půjde na dva měsíce do vězení. Dohoda o narovnání operovala se stejnou sumou, kterou měl obžalovaný Jianqing Dong zaslat nadaci pro oběti trestných činů.

Poškozený Jakub Šeda na dohodu přistoupil proto, že mu vyhoštění na pět let, které původně obžalovaný dostal trestním příkazem, přišlo jako nepřiměřeně vysoký trest. Patnáct tisíc korun ale považuje za adekvátní satisfakci.

Vím. Nevím. Výpovědi Číňana byly zmatené

Problémem bylo vyjádření Jianqing Donga u soudu. Ten sice mluvil o tom, že tibetskou vlajku poškozenému vytrhl a schoval ji, uvedl ale, že ji nechtěl ukrást a později ji vrátil. Soudkyně poznamenala, že to bylo až za asistence policie.

„Vy jste chtěl tomu pánovi zabránit ve vyjádření názoru?“ ptala se soudkyně. „V té době jsem nepřemýšlel až tolik moc takto. Měl jsem na mysli, že v takové krásně příznivé době, kdy se sbližuje český a čínský lid a je sváteční atmosféra, tak by neměla být viděna vlajka, která znamená rozkol,“ uvedl.

Soudu rovněž řekl, že si tehdy nebyl vědom toho, že dělá něco špatného, ale nyní už by podobně nepostupoval. Činu litoval a omlouval se za něj.

Na stěžejní dotaz státní zástupkyně, zda souhlasí s tím, co je mu kladeno za vinu, ale nejprve odmítl odpovědět. Následně prohlásil, že chce pouze říci, že „je to velice ostrá vlajka, která symbolizuje rozdělení mé země“.

Paradoxně předtím na téměř stejný dotaz svého obhájce, zda si je vědom, že spáchal skutek, pro který stojí před soudem, odpověděl, že to ví.

Mladík, který přišel o vlajku: Pískali mi vuvuzelami do uší

Jakub Šeda u soudu popsal, že přišel na Evropskou ulici asi 25 minut před příjezdem prezidentské kolony. Původně chtěl stát u bilboardu se snímkem Václava Havla a Dalajlámy. Protože už tam ale docházelo k potyčkám, šel asi o sto padesát metrů dále, kde nikdo nebyl.

Tam vytáhl tibetskou vlajku. „Chtěl jsem vyjádřit touto formou nesouhlas s politikou Číny vůči Tibetu,“ vysvětlil Šeda u soudu. Sám však dlouho nezůstal, brzy si ho všimla skupinka asi patnácti Číňanů. „Pískali mi zblízka vuvuzelami do uší, mávali mi českými a čínskými vlaječkami před obličejem a snažili se mě zakrýt čínskou vlajkou, abych nebyl vidět. Nechtěl jsem se nechat vyprovokovat. Odešel jsem dál, ale skupinka mě cíleně pronásledovala a opakovalo se vše znovu a znovu. Vygradovalo to tím, že mi jeden muž vlajku opakovanými pokusy vytrhl,“ popsal celý incident.

Původně nechtěl ani incident oznámit. Pouze ve chvíli, když mu brali vlajku, dvakrát zavolal policie. Z toho si skupina nic nedělala. „Jedna z Číňanek mi nabízela mobilní telefon, že mám polici zavolat,“ uvedl Šeda.

U soudu uvedl, že si myslel, že nemá svědky, ale přišel za ním jeden z členů antikonfliktního týmu, že mají vše natočeno. Proto vše ohlásil, a když policie u podezřelého vlajku našla, dále se ke stíhání nepřipojil, protože mu ukradená věc byla vrácena.

Podívejte se na šarvátky na Evropské třídě při návštěvě čínského prezidenta:

28. března 2016


Nejlepší videa na Revue