Hana Humpálová Antonie Chrástecká | foto: MAFRA

Kde je část výkupného za „Hanču a Tonču“? Žalobci řeší možnou zpronevěru

  • 366
Vrchní státní zastupitelství v Praze se zabývá podezřením na zpronevěru části výkupného, které údajně Česko zaplatilo za dvě dívky unesené před třemi roky v Pákistánu. Informuje o tom server Neovlivní.cz. Kauzu podle něj už čtvrt roku řeší tajné služby, civilní rozvědka však informace důrazně odmítla.

„Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství,“ řekla serveru vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Kdo podal podnět žalobcům k prošetření, se zatím neví.

Unesené Češky

Stát nikdy oficiálně nepotvrdil, že výkupné zaplatil. Týdeník Respekt nejprve informoval o částce asi 145 milionů korun, prezident Miloš Zeman pak mluvil o 150 milionech. Později ale uvedl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje.

O podezření ze zpronevěry části peněz hovořil v březnu bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. Zdroj Neovlivní.cz z bezpečnostní komunity pak uvedl, že existují dvě verze. Podle jedné se stát rozhodl vyplatit osm milionů dolarů, k únoscům jich ale dorazilo jen šest. Podle druhé varianty mělo být původně vyplaceno šest milionů dolarů, z toho se ale čtyři miliony ztratily.

Pokus o diskreditaci, brání se rozvědka

Server upozorňuje, že kauza může mít souvislost i s aktuálními spory kvůli reorganizaci policie. Zaplacení výkupného podle něj administroval Úřad pro zahraniční styky a informace, který spadá pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Tato rozvědka má prý napjaté vztahy s vojenskou zpravodajskou službou, která patří pod ministra obrany Martina Stropnického (ANO).

Civilní rozvědka v podobě zmíněného úřadu informace serveru v úterý odpoledne důrazně odmítla. Ústy svého šéfa Jiřího Šaška hovoří o pokusu o svou diskreditaci. „Úřad pro zahraniční styky a informace důrazně odmítá všechny informace, které dnes ve vztahu k naší zpravodajské službě publikovala česká média o případu dívek unesených v Pákistánu,“ stojí v prohlášení, které médiím zprostředkoval kancléř úřadu Jaroslav Hrbek.

„Záležitost jednoznačně považujeme za pokračování účelově vytvořené kampaně, která má zjevné znaky zpravodajské dezinformace s cílem zdiskreditovat vnější civilní zpravodajskou službu a celý bezpečnostní systém. Ve svých důsledcích pak tato kampaň velmi významně poškozuje bezpečnostní zájmy České republiky v mezinárodním měřítku,“ dodal Šašek.

Dívky se do vlasti vrátily po dvou letech

Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali. Na podporu „Hanči a Tonči“ vznikla také uzavřená komunita, která o případu průběžně informovala.

Za dobu, po kterou byla Chrástecká s Humpálovou v zajetí, zveřejnili jejich únosci dvě videa, na kterých hovoří obě unesené. První někdo zveřejnil na Facebooku v červnu, druhé obdržely rodiny dívek prostřednictvím ambasády v Islámábádu. Záznam je ze srpna 2013.

30. října 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video