Uprchlíci, které ve Středozemním moři zachránilo italské námořnictvo a odvezlo...

Uprchlíci, které ve Středozemním moři zachránilo italské námořnictvo a odvezlo je do sicilského přístavu Augusta (10. června 2016) | foto: Reuters

Po středomořské trase přijde tři sta tisíc uprchlíků, říká šéf Frontexu

  • 157
Až čtrnáctkrát více uprchlíků než z Turecka do Řecka proudí nyní z Libye do Itálie. „Středomořská migrační trasa ještě nikdy nebyla tak vytížená,“ říká šéf agentury Evropské unie Frontex Fabrice Leggeri. Výchozím bodem pro cestu přes moře se podle něj čím dál častěji stává Egypt, přičemž balkánská trasa už prakticky neexistuje.

Zatímco počet uprchlíků přicházejících na řecké ostrovy se po uzavření dohody Evropské unie s Tureckem prudce snížil, o životu nebezpečnou cestu ze severní Afriky přes Středozemní moře se pokouší stále více běženců. Nelegálních překročení hranic do Itálie tak letos bude více než do jakékoliv jiné země osmadvacítky (více čtěte například zde).

„Pokud budou migrační proudy ze západní Afriky směrem do Libye pokračovat, musíme počítat asi se třemi sty tisíci lidí, kteří letos ze západní Afriky uprchnou do severoafrických zemí, a pak budou směřovat dále do Evropy,“ konstatoval Leggeri, podle něhož stále více uprchlíků vyplouvá i z Egypta.

Středomořskou trasu podle Leggeriho využívají především lidé, kteří prchají před diktaturou v Eritreji, a také ekonomičtí běženci ze zemí jako jsou Senegal, Gambie, Pobřeží Slonoviny nebo Niger. „V Eritreji je brutální diktatura, která pronásleduje mnoho lidí, kteří potřebují ochranu,“ řekl Leggeri německému deníku Hamburger Morgenpost.

Navíc zdůraznil, že Frontex musí uznat jako nové východisko cest uprchlíků Egypt. Letos zatím odhadl počet nelegálních cest z Egypta zhruba na tisícovku. „Tento počet ale dál poroste. Cesta je extrémně nebezpečná, často trvá déle než deset dnů,“ řekl Leggeri.

Vzhledem k tomu, že na středozemské trase přibývá mrtvých, vyzývá Leggeri k legalizaci cest do Evropy z krizových oblastí. „Evropská komise to navrhovala už loni a pokládám to za správné, a to nejen proto, abychom ochránili migranty, ale také zabránili vstupu teroristům a jiným zločincům,“ řekl Leggeri. Jako příklad uvedl humanitární zvláštní lety z uprchlických táborů v Libanonu nebo Jordánsku.

Na konci května se ve Středozemním moři u libyjských břehů potopila loď plná migrantů, podařilo se zachránit 550 lidí:

26. května 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video