Czexit by byl ekonomickou sebevraždou, říká viceprezident svazu průmyslu

  • 67
Pokud by jednání mezi EU a Británií nedopadla dobře, doplatil by na to v ČR hlavně automobilový průmysl nebo sektor služeb, řekl v chatu se čtenáři iDNES.cz viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Varoval také před hlasy, které volají po českém odchodu z EU.

Za důležité považuje Špicar patřit v drolící se Evropě k zemím, které si uchovají vliv na dění v EU, což mohou být především státy eurozóny.

„Může se stát, že země eurozóny se budou chtít stát hlavní skupinou států rozhodujících o tom, jak se EU bude dále vyvíjet. Potom považuji za nesmírně důležité, abychom byli členy skupiny, která bude rozhodovat, a nestáli mimo ni. Jsme na EU více závislí nežli většina ostatních států,“ hájil Radek Špicar v rozhovoru se čtenáři postoj „ještě více Eura, ještě více Unie“.

Odpovědi Radka Špicara čtěte zde

S některými představiteli Evropské unie souhlasí v tom, že postoj Bruselu k Londýnu teď musí být tvrdý, protože Britové nemohou mít přístup k volnému trhu a zároveň například omezit volný pohyb osob. „Ať už složitá vyjednávání po brexitu mezi EU a Británií dopadnou jakkoli, bude to muset být oboustranně výhodná a rovnocenná dohoda.“

Na špatně vyjednané podmínky by v budoucnu v Česku doplatily především automobilový a strojírenský průmysl. Služeb do Británie vyvážíme za více než třicet miliard. Britské firmy navíc v Česku patří mezi deset největších investorů, Vodafone, Tesco, HSBC a další tu vytvářejí tisíce pracovních míst.

„Nahraditelné je v dnešní době téměř cokoli, otázkou je, zda by se jednalo o náhradu ve stejné kvalitě a za stejnou cenu,“ podotýká Radek Špicar.

Nervozita podle viceprezidenta svazu průmyslu panuje kromě trhů i ve firmách. „Šéfka britské obchodní komory tvrdí, že české ani britské firmy nepodléhají panice. Sám jsem však už hovořil s několika britskými firmami působícími u nás, které mě informovaly, že pro tuto chvíli, než se vyjasní, jak se bude postupovat dál, utlumily plánované investice v ČR a vyčkávají.“

Iluzí je podle Špicara představa, že je možné stavět evropskou integraci čistě na volném trhu. „Ekonomická integrace vyžaduje i tu politickou,“ míní.

Rozhodně varuje před voláním po czexitu. Vyjednat si dobré vztahy s EU jsou schopné jen ekonomicky silné země nebo státy jako Norsko, které mají bohaté nerostné zdroje.

„Pevně doufám, že v ČR k ničemu takovému nikdy nedojde. Nejsme Británie, odchod z EU by pro nás byl ekonomickou sebevraždou, a to nehovořím o geopolitických rizicích. Věřím, že čeští politici najdou odvahu, přestože to možná nyní není příliš populární, vysvětlovat občanům, jak důležitá pro nás EU je a jak moc jí vděčíme za svoji bezpečnost a prosperitu,“ shrnul Špicar.

,