Na jihu Čech padaly kroupy jak ořechy, další bouřky přišly z Německa

  • 104
Velmi silné bouřky zasáhly v sobotu jižní a severní Čechy. Provázely je kroupy o velikosti až tři centimetry, přívalové deště a nárazový vítr. Na Liberecku voda vyplavila stadion fotbalového Slovanu nebo skautský tábor. Další bouřkové pásmo dorazilo na jih a západ Čech pozdě večer. Během dne stoupala hladina Střely v Plasech na Plzeňsku.

„Ze západních a jižních Čech postupují i velmi silné bouřky k severu a v
nejbližších hodinách postoupí do Středočeského kraje, Prahy a do Ústeckého
kraje. V bouřkách se vyskytují nárazy větru, přívalové srážky a ojediněle i
kroupy,“ uvedl před 22. hodinou meteorolog Štefan Handžák.

Těsně před půlnocí vydali meteorologové výstrahu na povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí pro Plzeňský kraj. První (nejnižší) povodňový stupeň byl do nedělního podvečera na Střele v Plasech. Povodňová bdělost byla ráno na Střele i v Čichořicích a také na Otavě v Sušici a Rejštejně.

„Celkem hasiči během soboty vyjížděli k 1013 událostem, nasazeno bylo 1374 hasičských jednotek. Kromě likvidace následků bouřek vyjeli hasiči také k 67 požárům a 74 dopravním nehodám,“ uvedla v neděli ráno mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Nejhorší situace byla podle ní v Jihočeském kraji a dále ve Středočeském, Plzeňském a Libereckém. Silné bouřky provázené nárazovým větrem připravily na severu Čech stovky domácností o elektřinu, během neděle se všechny dodávky podařilo obnovit.

V Jihočeském kraji zasahovali hasiči od 14 hodin do sobotní půlnoci u téměř 200 událostí, měli asi 150 výjezdů a často řešili několik událostí najednou. Nejvíce vyjížděli k popadaným stromům, později pomáhali s odčerpáváním vody ze sklepů, pročišťováním kanálů či ucpaných okapů. Nejvíce událostí bylo během odpoledne na Třeboňsku.

Další vlna bouřek přišla do kraje kolem 19. hodiny. Hasiči nejvíce vyjížděli na Českokrumlovsko a Českobudějovicko. Kolem půl jedenácté večer hasiči zasahovali v kempu na Kovářově, kde se od břehu odpoutala plachetnice se dvěma osobami a byla unášena dál po vodě. Hasiči z Milevska ji dokázali dotáhnout zpátky ke břehu.

V Plzeňském kraji měli hasiči 160 zásahů. Prováděli ořezy stromů nebo pomáhali s čerpáním vody. V Plzni došlo k zatopení ulic Podnikatelská a Folmavská. Podle velícího důstojníka hasičů Michala Pathyho se tam voda dostala z kanálů.

Padaly tři centimetry velké kroupy a 50 mm srážek za hodinu

V Tisu u Blatna na sever od Plzně zasáhl večer blesk dvaapadesátiletého muže. Byl převezen do nemocnice, jeho stav je vážný, řekla iDNES.cz hlavní dispečérka krajských záchranářů Lenka Ptáčková.

První výrazná bouřka se v sobotu začala tvořit po jedenácté hodině na jihozápadě Čech mezi Strakonicemi a Sušicí. Podle radaru na webu ČHMÚ v ní padaly kroupy. Bouřková fronta se pak rozšířila a začala se přesouvat na severovýchod.

Kolem páté hodiny odpoledne se objevovala jednotlivá jádra bouřek od Českokrumlovska až po Pelhřimovsko. V těchto oblastech se v bouřkách vyskytovaly i kroupy o velikosti do tří centimetrů a přívalové deště, informovali meteorologové. Místy spadlo až 50 milimetrů za hodinu.

Na Táborsku hasiči odstranili pět stromů, čtyřikrát čerpali vodu ze zatopených sklepů. „V Sudoměřicích u Bechyně před vodou zachraňovali kuřata na zdejší farmě,“ řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. Vodu museli čerpat také u železniční stanice ve Veselí nad Lužnicí, odstraňovali bahno a vodu na silnici v Drahově na Táborsku.

Silné bouřky se objevily i v Libereckém a Ústeckém kraji. V Liberci voda vyplavila stadion fotbalového Slovanu, hasiči museli evakuovat také skautský tábor u Českého Dubu (více čtěte zde). Celkově hasiči v Libereckém kraji řešili přes 80 událostí spojených se silnou bouřkou. Šlo především o popadané stromy či čerpání vody ze zatopených sklepů.

S postupem bouřek na severovýchod souvisí výstraha na velmi silné bouřky pro Pardubický, Královéhradecký kraj a pro kraj Vysočina. V platnosti je od sobotních 17:00 do 6:00 v neděli ráno. V Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od sedmi hodin večer do šesti hodin ráno.

V Ostravě naměřili více než 36 stupňů

Meteorologové varovali i před vysokými teplotami. Nejvíce naměřila stanice v Ostravě-Porubě, kde teploměr ukázal 36,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy byly překonány byly na na 79 ze 147 stanic, které sledují počasí déle než 30 let, informoval Český hydrometeorologický ústav.

Sedm z nich zaznamenalo dokonce nejvyšší červnovou teplotu pro danou stanici. Měsíční rekord přepisovali v Moravskoslezském kraji ve stanicích Ostrava-Poruba, Mošnov, Bohumín-Záblatí, Lučina a Lysá hora a dále ve Zlínském kraji ve Valašském Meziříčí a Vsetíně.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue