Vymahačům dluhů od podnikatelů rozdal soud tresty od 5,5 do 9,5 roku

  • 3
Tresty v délce od 5,5 do 9,5 roku potrestal olomoucký krajský soud čtyři muže obžalované za loupeže a vydírání podnikatelů z Olomoucka. Podle policie a žalobce se skupina živila vymáháním dluhů, zadlužené podnikatele ve třech případech přepadli, vyhrožovali jim zbraněmi či je bili a trýznili.

Krajský soud se případem zabýval od listopadu 2014. Případ byl podle soudce Vladimíra Hendrycha složitý, podepsala se na něm i nekvalitní práce policie a státního zastupitelství, kterou soudce tvrdě kritizoval.

„Přestože je důkazní situace poznamenána nedostatky, nelze rozhodnout o nevině obžalovaných. Důkazy nasvědčují tomu, že kolem obžalovaného Fleka vznikla skupina, která měla v náplni činnosti vymáhání dluhů v rámci šedé zóny. Cíleně se zaměřovali na podnikatele, kteří neměli dobrou pověst, dlužili a sami se pohybovali na hraně či za hranou,“ uvedl soudce.

Mužům hrozilo za trestné činy loupež a vydírání 5 až 12 let vězení, při ukládání trestů soud zohlednil role obžalovaných.

Ten nejvyšší, vězení v délce 9,5 roku, dostal devětatřicetiletý Pavel Flek, který už byl v minulosti odsouzen na 12 let za jednu z největších poštovních loupeží, při které si lupiči v roce 1998 odnesli z olomoucké pobočky u vlakového nádraží 20 milionů korun (více čtěte zde).

„Flek byl tou hlavou, která myslela a vymýšlela,“ zdůvodnil verdikt soudce. Druhý nejvyšší trest, devět let, udělil Tomáši Vajnerovi, Jaroslavu Čermákovi uložil 6,5 roku a o rok méně si má odpykat Pavel Medveď.

Muži se po vynesení rozsudku odvolali, jeden z nich si ponechal lhůtu stejně jako žalobkyně.

Nahého muže polévali benzinem či trýznili kleštěmi

Všechny útoky měly podle soudu stejný rukopis. V dubnu 2013 podle rozsudku vylákali na Břeclavsku na schůzku podnikatele z Olomoucka a jeho známého. Podnikateli vzali věci, vyhrožovali mu nožem a nakonec jej donutili, aby s nimi odjel do Malacek a převedl v bance peníze. Škodu soud vyčíslil na 1,67 milionu korun, dalších téměř 290 tisíc korun je škoda na ukradených věcech.

Stejného podnikatele vylákali o několik dní později do restaurace v Olomouci. Po přepadení ho odvezli i s jeho známým do opuštěného objektu v Pasteurově ulici.

„Oba poškozené zde připoutali, podnikatele bili opakovaně rukama do žeber a přinutili ho vysvléci se donaha. Kleštěmi kombinačkami jej tahali za genitál, polili ho benzinem, vyhrožovali mu zapálením, dvakrát mu vpíchli injekční stříkačku do stehna a do konečníku se mu snažili vsunout blíže neurčený předmět,“ shrnula už dříve státní zástupkyně.

Pachatelé si navíc mužovo trýznění nahrávali na video. Patřilo k němu i to, že oběť donutili spolknout čtyři tablety neznámého léku. Od podnikatele poté získali podpisy na prázdné papíry či kódy od jeho platebních karet. Teprve po několika hodinách oba muže převezli na opuštěné místo u Chomoutova. Způsobili škodu za statisíce korun.

Další dva potrestal soud již dříve

Ve třetím případě se domluvili na zastrašení uničovského podnikatele, kterého přepadli v červenci v jeho pražském bydlišti. Muže udeřili teleskopickým obuškem, nakonec se mu podařilo utéct.

V případu bylo původně obžalováno sedm lidí. Dva z nich, kteří se podíleli jen na přepadení podnikatele v Praze, potrestal olomoucký krajský soud už dříve. Jaroslavu Churáčkovi uložil 3,5 roku vězení, vrchní soud mu pak trest o rok zpřísnil. Ondřeji Stránskému uložil podmíněný trest 2,5 roku. Případ posledního obžalovaného soud vyloučil k samostatnému projednání.

Policisté dopadli skupinu obžalovaných v červenci 2013. Uvedli, že při domovních prohlídkách zajistili tisíce kusů střeliva, zbraně, granáty i funkční protitankový granát. Kriminalisté z Olomouckého kraje na případu spolupracovali s kolegy z Jihočeského, Plzeňského a Moravskoslezského kraje.

, ,