Ona
(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Záněty, vrásky i melanomy. Co nám hrozí při slunění a jak tomu předejít

  • 1
Zdravé opalování neexistuje, shodují se kožní lékaři. I když k pobytu na sluníčku přistupujeme zodpovědně, je snadné sem tam něco opomenout nebo pokazit. Výsledkem můžou být akutní, ale i dlouhodobé potíže. Zeptali jsme se odbornic, jak letos prevenci zvládnout ještě lépe - hezky krok po kroku.

Uvědomte si všechna rizika

Nepříjemným, někdy i bolestivým spálením to nekončí. „Slunce urychluje stárnutí kůže, vznikají na ní pigmentové skvrny, při nadměrném slunění také ztrácí pružnost a tvoří se vrásky,“ shrnuje vedoucí lékařka Laserového centra Anděl Jitka Chaloupecká. „Dalším projevem častého poškozování pokožky UV zářením může být vznik kožních nádorů.“

UV záření není jen jedno – jeho dvě hlavní složky, UVA a UVB, nás ovlivňují různě. „UVA, které projde skrz mraky i sklo, proniká hluboko do kůže. Podílí se na jejím předčasném stárnutí a zároveň narušuje imunitní systém,“ popisuje kosmetická poradkyně značky Dermacol Jarmila Zedníková. UVB, které je nejintenzivnější mezi 11. a 16. hodinou, pak může za to, že se spálíme.

Chraňte se ještě lépe

Po čem sáhnout při opalování?

Konec sejrům, opalujte se rychle, zdravě a efektivně.

Spousta lidí se sice na dovolené opalovacím krémem namaže, ale po zbytek léta ochranu před UV paprsky podceňuje. Jiní se zase bojí, že když použijí moc silný faktor, nezhnědnou ani trochu a nikdo jim tu dovolenou vlastně neuvěří. Vyšší číslo u SPF přitom neznamená ochranu silnější, ale delší – udává, o kolik přípravek prodlouží dobu, kdy můžeme být na slunci bez rizika.

Ta je u každého jiná, takže čím náchylnější jste ke spálení, tím častěji byste měli vrstvu krému, mléka nebo oleje obnovovat. Minimálně však každé dvě hodiny, radí Katja Warnke, expertka z laboratoří NIVEA. „Extra porci produktu kůži dopřejte i po každém koupání nebo otření ručníkem. Nezapomeňte, že i pocení, které je v horkém počasí přirozené, ochrannou vrstvu oslabuje.“

Zvlášť důslední buďte u citlivých míst, jako je obličej, dekolt, rty, uši a zátylek – je jedno, jestli jste u moře, pracujete na zahradě nebo jdete do práce. Když se opalujete, chraňte zvlášť pečlivě také ramena, boky, spodek zad, nárty a zadní stranu kolen. Zapomeňte na systém „kam si nedosáhnu, tam se nemažu“ a raději někoho poproste o pomoc.

Olej na opalování, SPF 30, NIVEA

Sprej na opalování, SPF 30, Eucerin

Tónovaný aquafluid, SPF 50+, Bioderma

Lehké ochranné sérum, SPF 30, Phyris

Vyřešte akutní trable

Zklidňujícím a hydratačním krémem určeným pro péči po opalování bychom se měli mazat po každém pobytu na slunci, doporučuje Jitka Chaloupecká. Pokud nám při mazání unikl kousek kůže nebo jsme to se sluněním přehnali a jsme spálení, musíme „after-sun“ péči věnovat ještě víc pozornosti.

„Spálení je v podstatě zánět pokožky,“ podotýká Yvonne Bergerová, korektivní dermatoložka z pražské BcD Clinic. Na zklidnění takového zánětu, pokud má lehčí formu, podle ní postačí studená voda, obklady z černého čaje, případně vhodné kosmetické přípravky, jako jsou krémy, mléka, pěny nebo mýdla s obsahem aloe vera či panthenolu.

Mléko po opalování do sprchy, Dermacol

Ozdravující maska, Éminence Organics

Bio mléko po opalování, Biosolis

Sprchový gel s panthenolem, Alcina

„Při větším rozsahu a puchýřích vyhledejte lékařskou pomoc,“ radí Naděžda Vojáčková z Laserového centra Anděl. „Dermatolog vám dá mast s obsahem kortikoidů nebo s protizánětlivým účinkem.“ Časem puchýře zmizí a postižená kůže se oloupe, ale je možné, že právě v těchto místech vznikne pigmentová skvrna nebo dokonce melanom. Proto je lepší spálení úplně předcházet.

Napravte dlouhodobou škodu

I když pokožka vybledne, nemusí se vrátit do původního stavu, upozorňuje Yvonne Bergerová. Pleť dlouhodobě poškozenou sluncem prý expert pozná okamžitě: „Povrch může být hrubý, drsný s množstvím jemných i hlubších vrásek. Pigment se vstřebává nepravidelně, takže někde zůstávají tmavé skvrny, jinde bělavé tečky. V obličeji a po stranách krku jsou rozšířené žilky.“

Celkově hovoříme o předčasném stárnutí pokožky, dodává lékařka. To se bohužel nedá zvlášť dobře zvrátit, pomáhá opravdu jen dostatečná ochrana před sluncem, u zralejší pleti kombinování opalovacích přípravků s kvalitními regeneračními krémy a přípravky, které stárnutí zpomalují.

Na nevzhledné pigmentace i nebezpečné kožní nádory už sice řešení existuje, ale musí se včas odhalit. Proto by měl každý dvakrát do roka chodit na kontrolu ke kožnímu lékaři. „Pigmentace způsobené nadměrným sluněním řešíme laserem, který rozmělní pigment na drobné částečky,“ popisuje Jitka Chaloupecká. „Potenciálně nebezpečná znaménka se pak vyřezávají.“

Podívejte se, jak vypadá vyšetření kožních znamének: