V Čapkově vile byl nalezen servis obsahující sklenky, ze kterých pili Pátečníci...

V Čapkově vile byl nalezen servis obsahující sklenky, ze kterých pili Pátečníci včetně T. G. Masaryka (23.6.2016). | foto: Yan Renelt, MF DNES

Další tajemství Čapkovy vily: posmrtná maska i čajové šálky pátečníků

  • 0
Praha 10 se po loňském odkupu vily, kde bydlel Karel Čapek, podělila o další cenné nálezy z domu. Je jimi například posmrtná maska, stříbrný servis obsahující sklenky, ze kterých pili Pátečníci, nebo závoj Olgy Scheinpflugové, jenž na sobě měla na Čapkově pohřbu.

Během inventur, které probíhaly v minulých měsících, byl nalezen například nepřekotitelný kalamář, takzvaný „buňát“, který dostal Čapek od rodičů, když mu bylo pět let. Pojmenování vymyslel profesor, spisovatel, vynálezce a autor mnoha novotvarů Jakub Hron Metánovský.

Další věci patřily životní družce Karla Čapka, Olze Scheinpflugové. Kromě již zveřejněných fotografií byly v tajném archivu například vějíře nebo dóza s kosmetikou, kterou si nosila do divadla na Vinohradech.

„Na svá drahá líčidla byla háklivá, nenechala je používat ani své kolegyně,“ vysvětlila Šárka Doležalová z úřadu městské části. Poté, co Čapek zemřel, si Olga vzala černý závoj, který je vidět i na jedné z fotografií.

Další věci pochází z doby, kdy nemocný Čapek umíral. Když roku 1938 den po Vánocích spisovatel zemřel, jeho strýc s tetou vyrazili do Dobříše pro sochaře Karla Dvořáka, aby vytvořil posmrtnou masku. „Byla schovaná v jedné skříni za šaty Olgy,“ říká Doležalová.

Kromě toho byl objeven i zahradní stolek, na který servíroval Čapkův řidič nápoje a občerstvení pro Pátečníky. Společnost Pátečníků tvořili jen muži, ženám byl vstup zakázán.

Začne se se stěhováním exponátů

Kromě přehlídky Čapkových věcí bylo ve vile podepsáno memorandum o spolupráci mezi Prahou 10, Ministerstvem kultury a Památníkem národního písemnictví.

„Vnímám to jako startovní výstřel, kterým bychom chtěli začít s postupným zabalení všech artefaktů, s vyklizením místností a začít s citlivou rekonstrukcí,“ uvedl k tomu radní městské části Prahy 10, která polovinu dvojvily bratrů Karla a Josefa Čapků předloni odkoupila za 44 milionů korun, Bohumil Zoufalík.

Artefakty poputují do depozitáře Národního muzea. S rekonstrukcí budovy a přilehlé zahrady, která by je měla vrátit do stavu z roku 1930, by se mohlo začít začátkem příštího roku. Veřejnost by se do jinak nepřístupné části mohla podívat v prosinci 2018 k výročí 80. let od Čapkova úmrtí. Městská část totiž plánuje otevřít malé muzeum, které by jeho život připomínalo.

Historici loni zveřejnili nalezené intimní snímky i morfium: