Britové budou o budoucnosti své země hlasovat již ve čtvrtek (20. června 2016)

Britové budou o budoucnosti své země hlasovat již ve čtvrtek (20. června 2016) | foto: Reuters

Britští top manažeři chtějí zůstat v EU. V Evropě jsme silnější, píší

  • 76
Téměř 1 300 vedoucích představitelů firem, včetně ředitelů 51 podniků zařazených do hlavního indexu londýnské burzy FTSE 100 podepsalo dopis podporující členství Velké Británie v Evropské unii. Informoval o tom britský zpravodajský server BBC.

„Víme, že naše firmy jsou v Evropě silnější. Naše důvody jsou jasné: podnikům a jejich zaměstnancům plyne obrovský užitek z toho, že mohou obchodovat na největším společném trhu bez překážek na světě,“ uvedli podle BBC lídři ve společném dopise.

Britská volba

Podle kampaně za setrvání země v osmadvacítce jde o „bezpříkladnou“ podporu, které se britskému členství v EU dostalo od podnikatelského a finančního sektoru.

Někteří signatáři svou podporu členství Británie v EU vyjádřili již dříve. Některá jména se však objevila nově. Jsou mezi nimi například předseda správní rady britské banky Barclays John McFarlane nebo předseda správní rady nadnárodní těžařské společnosti Anglo American John Parker.

Tábor pro vystoupení země z EU tvrdí, že britské firmy budou v případě brexitu zbaveny břemena evropských regulací.

Brexitu se v Německu bojí třetina výrobců

Obavy z negativního dopadu případného brexitu na jejich podnikání má také více než třetina německých výrobců. Vyplývá to z průzkumu, který ve středu zveřejnil německý ekonomický institut Ifo.

Obavy z výsledků čtvrtečního referenda v Británii mají zejména větší firmy s 500 a více zaměstnanci. Mezi nimi očekává negativní dopad celých 53 procent. U všech producentů, kterých se institut dotazoval, se jich vlivu brexitu na obchod obává 38 procent. Šedesát jedna procent je přesvědčeno, že se situace nezmění a jedno procento očekává pozitivní dopad.

Nadprůměrné obavy mají firmy z elektronického sektoru (52 procent) nebo výrobci automobilů (49 procent). Výrazně méně brexit trápí producenty jídla a nápojů (28 procent) a výrobce oblečení (21 procent). Institut se mezi 6. a 21. červnem dotazoval 1 478 německých výrobců.

Británie žije posledním dnem kampaně před čtvrtečním referendem o budoucnosti země v EU. Velké podniky jsou podle průzkumů převážně pro setrvání země v Unii, malé firmy jsou ale ve svém názoru rozdělené.

Veřejnost je podle tří průzkumů zveřejněných v pondělí nyní spíše pro setrvání. Podle jednoho průzkumu ale vedou stoupenci brexitu (více o posledních průzkumech čtěte zde).

K britskému referendu se vyjádřil i český exprezident Václav Klaus:

,