Česko - Turecko 0:2, fotbalisté na Euru skončili. Bez jediné výhry

• 3079
Lens (Od našeho zpravodaje) - Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy končí už po základní fázi. V závěrečném klíčovém zápase proti Turecku prohráli 0:2 a ve své skupině klesli na poslední místo. Bez jediného vítězství zůstali na závěrečném šampionátu poprvé v samostatné historii.

Na hřiště létaly světlice a dýmovnice. Turečtí fanoušci tímto způsobem na pětatřicetitisícovém stadionu v Lens slavili, zatímco čeští příznivci zcela ztichli.

Běžela 65. minuta zápasu, která definitivně poslala domů české fotbalisty. Ti inkasovali druhý gól ve chvíli, kdy se naopak tlačili za vyrovnáním.

Jak obě trefy v české síti vypadaly?

10. minuta. Obránce Hubník se vlastní vinou dostal pod tlak, a tak nakopl míč dopředu na Necida. Jenomže ten byl těsně bráněný, takže hlavičkou poslal míč soupeři. Turci přešli do protiútoku, na jehož konci byl Morův centr do vápna na Yilmaze. Ten využil toho, že k němu nestihl dostoupit Sivok, a bez přípravy poslal míč přesně k tyči - 0:1.

65. minuta. Asistent rozhodčího přehlédl po přímém volném kopu těsný ofsajd Topala, který díky tomu mohl přiklepnout míč Tufanovi. A ten se z necelých deseti metrů trefil parádně, tvrdě a hlavně přesně - 0:2.

Posledně proti Chorvatsku ještě dokázali čeští fotbalisté alespoň vyrovnat, ale tentokrát už se na obrat nezmohli. Turečtí fanoušci si proto závěr zápasu užívali - s rozsvícenými mobily zpívali oslavné chorály, a vytvořili tak pohádkovou atmosféru.

„Cílem byl postup ze skupiny, tak nemůžu říkat, že náš výstup ve Francii byl úspěšný. Na druhou stranu se ukázalo, že fotbal na nejvyšší úrovni se hraje jinak než u nás v Čechách. Kvalita a tempo hry je až neuvěřitelná,“ uvedl trenér Pavel Vrba.

ZKLAMÁNÍ. Ladislav Krejčí po prohře s Tureckem
ZKLAMÁNÍ. Milan Škoda po prohře s Tureckem

Česko si přitom vytvořilo možná víc šancí než v předchozích dvou zápasech proti Španělsku (0:1) a Chorvatsku (2:2) dohromady. Jenomže...

ZNÁMKOVÁNÍ

Jak se vám Češi proti Turecku líbili

...Sivok hlavičkoval po rohovém kopu do tyče, Kadeřábka ve slušné pozici vychytal brankář Babacan, stejný hráč na malém vápně těsně nedosáhl na Necidovu hlavičku a Plašilovu parádní střelu pod břevno skvěle vytáhl gólman.

A to byly šance jen v prvním poločase. Po přestávce se turecký brankář vytáhl proti střelám Necida či Daridy. V závěru už byl ovšem český tlak bezzubý.

„Měli jsme i smůlu, když jsme trefili tyčku a vytvořili si další nadějné situace, které jsme mohli přetavit ve vyrovnání. Před druhou půlí jsme věřili, že když vyrovnáme, tak to pro ně bude složité. Ale gól jsme nedali ani po přestávce,“ litoval brankář Petr Čech.