Jihlavská zoologická zahrada začíná chovat vlky iberijské. Přivezla je z...

Jihlavská zoologická zahrada začíná chovat vlky iberijské. Přivezla je z Olomouce. V novém výběhu v pondělí odpoledne udělali první kroky. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Vlci soupeří o nadvládu nad stříbrným dolem. Děsí tím návštěvníky zoo

  • 3
Jako souboje na život a na smrt může neznalým návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady připadat soužití nových vlků iberských. Do zoo přicestovali začátkem června ze zoo v Olomouci. U vlků je takové chování normální, uklidňují však návštěvníky zaměstnanci zahrady.

Zatímco první dva dny pobytu vlků v Jihlavě probíhaly v poklidu, hned po aklimatizaci a prozkoumání výběhu se začali projevovat jako skutečné šelmy (o příjezdu vlků do Jihlavy se dočtete zde).

31. května 2016

Rvačky, souboje a šarvátky, při kterých teče krev, jsou nyní téměř na denním pořádku.

„Není to nic neobvyklého. Je to jejich přirozené chování a mají to tak prostě nastavené,“ říká mluvčí zahrady Martin Maláč.

Na návštěvníky, kteří se k takové rvačce přichomýtnou, to však může působit děsivě.

„Musím je upokojit, že zranění obou vlčích samců jsou opravdu jen povrchová, i když teče krev a může se zdát, že je to boj na život a na smrt,“ uklidňuje mluvčí Maláč.

Důvodem půtek dvojice mladých vlků je boj o teritorium a vymezení pozic ve skupině. „Musí si mezi sebou ujasnit, kdo bude takzvaný alfa samec - tedy šéf skupiny,“ vysvětluje Maláč a dodává, že situaci komplikuje fakt, že oba sourozenci jsou stejně staří a mají i podobnou tělesnou konstituci.

Hlavním provokatérem je podle zoologa Jana Vašáka ten z dvojice samců, který zastával až donedávna podřízenou pozici omega. „A ten by chtěl být nyní alfa, tedy vůdce. Vyloženě toho druhého provokuje k soubojům,“ osvětluje pozadí neustálých bojůvek.

Už z Olomouce přijel jeden z vlků s čerstvou jizvou a antibiotiky

O tom, že je dvojice mladých, teprve jednoletých, samců v plné bojové síle, se přesvědčili jihlavští chovatelé už při jejich příjezdu z Olomouce. Jeden z dvojice si přivezl vzadu na krku pořádné zranění od jednoho z vlků z původní smečky.

„Dávali jsme mu antibiotika, aby se mu tam nedostal zánět. Ale vlci mají ten dar, že se ze všech ran poměrně dobře a rychle vylížou,“ podotýká s úsměvem hlavní zoolog.

Vlky chová jihlavská zoologická zahrada vůbec poprvé. Pro chov si vybrala vlky iberské, kteří jsou nejvzácnějším evropským poddruhem vlka. Je drobnější, jeho srst je spíše hnědá než šedá a říká se, že je to nejagresivnější vlk. Staří Keltové mu říkali „duch bouře“.

Dnes ve volné přírodě přežívají na několika málo místech na severu Španělska a Portugalska. „Proto bychom se do budoucna rádi zapojili do jejich chovného programu,“ dodala ředitelka jihlavské zoologické zahrady Eliška Kubíková s tím, že by zoo časem pořídila samici.

Nově vybudovaná vlčí expozice se nachází v zalesněném svažitém terénu mezi výběhem pro rysy a dětským koutkem. Tematicky má připomínat opuštěný stříbrný důl a odkazuje i na slavnou havířskou minulost Jihlavy.

Ve spodní části výběhu jsou umístěné divácké vyhlídky, na něž navazuje stylově laděná chata, která poskytuje další formu občerstvení.