Policie na místě útoku na labouristickou poslankyni Jo Coxovou ve městě...

Policie na místě útoku na labouristickou poslankyni Jo Coxovou ve městě Birstall (16. června 2016) | foto: Reuters

Vrah poslankyně si podle svědků zbraň asi vyrobil sám. Legálních je málo

  • 288
Thomas Mair zastřelil ve čtvrtek britskou poslankyni Jo Coxovou zřejmě podomácku vyrobenou zbraní, tvrdí svědci vraždy. Manuál mohl najít například u extremistické skupiny Národní aliance, jejíž knihy údajně rád četl. Sehnat legálně zbraň totiž ve Velké Británii není jednoduché, nemají ji ani mnozí policisté.

Mair podle svědků střílel „starou nebo podomácku vyrobenou zbraní“. Policie to však zatím nepotvrdila. Podle organizace The Southern Poverty Law Center si Mair v devadesátých letech zakoupil sérii knih v hodnotě 436 liber, které vydala americká neonacistická politická organizace Národní aliance.

V jedné z knih například radí, jak si podomácku vyrobit střelnou zbraň a výbušniny. Nelze však vyloučit ani možnost, že si muž vražedný nástroj pořídil na černém trhu.

Smrt labouristické poslankyně vyvolala ve Spojeném království debatu, zda v zemi není příliš snadné získat zbraně. Ve srovnání se Spojenými státy, kde si podle pátého dodatku americké ústavy může zbraň pořídit prakticky kdokoliv, jsou však Britové velmi striktní.

Podle vládních statistik bylo loni v Anglii a Walesu přes 582 tisíc oprávněných majitelů střelných zbraní, dalších zhruba 154 tisíc lidí vlastní nějakou jinou zbraň. Většina z nich přitom podle serveru Newsweek žije na venkově a zbraň je pro ně sportovní pomůcka nebo způsob, jak ochránit svůj pozemek. Celkem se mezi 64 miliony obyvatel Británie vyskytuje 1,3 milionu střelných zbraní.

Newsweek připomíná, že kontrola zbraní je v zemi nejtvrdší na světě. Jejich vlastnictví je v království výsada, nikoliv právo, a díky tomuto přístupu se vyskytují jen v 0,2 procentech všech spáchaných zločinů.

O potřebný certifikát (platný pět let) musí požádat prodejci zbraní, střelecké kluby, ale i muzea a policie následně posoudí, jestli nepředstavují riziko pro občany a zbraně si pořizují z dobrého důvodu. Sebeobrana se za něj podle stránek Library of Congress nepovažuje. Možnost získat zbraň nemají ti, kteří si ve vězení odseděli tři a více let.

Tichý zahradník a knihomol. Vrah poslankyně trpěl psychickými problémy

Střílet nemohou ani slavní britští strážníci, slangově označovaní jako „bobíci“. „Kdysi jsem byl vážně zraněn při útoku. Oba, já i můj kolega, jsme se báli o život. Naštěstí nám další strážníci přišli na pomoc. Nemyslím si, že zbraň nebo taser by nám v té situaci pomohly. Komunikace je jeden z nejlepších nástrojů a upřímně, se zbraní by se policista mohl cítit příliš jistý,“ uvedl před čtyřmi lety pro BBC nejmenovaný strážník z jihu Anglie.

O zbraních se tehdy ve Velké Británii diskutovalo stejně jako dnes poté, co dvě neozbrojené policistky zemřely ve službě. „Bohužel víme ze zkušeností v Americe a dalších zemích, že mít ozbrojené policisty neznamená, že je nikdo nezastřelí,“ připomněl americké ozbrojené incidenty vedoucí konstábl v Manchesteru Peter Fahy.

Útok nebyl náhodný, míní policie

Při hledání motivu vraždy britské poslankyně, která by příští středu oslavila dvaačtyřicáté narozeniny, se policie soustředí na krajně pravicové postoje pachatele. Útok prý nebyl náhodný a mířil přímo na Coxovou, uvedla v pátek policie podle listu Guardian.

Politička a matka dvou dcer byla vycházející hvězdou Labouristické strany. I když byla členkou parlamentu teprve od roku 2015, mluvilo se o ní jako o budoucí ministryni. Podporovala oběti války v Sýrii i setrvání Británie v EU.

„Jo věřila v lepší svět a každý den svého života za něj bojovala s takovou energií, která by vyčerpala většinu lidí... Přála by si, abychom se všichni spojili proti nenávisti, která ji zabila. Nenávist nemá vyznání, rasu ani náboženství, je jedovatá,“ prohlásil její manžel Brendan Cox (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue