Režisér Fero Fenič

Režisér Fero Fenič | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Kocáb natočí Pavlíčka, Černý zase Kollera. Fenič obnoví cyklus GEN

  • 15
Vrací se GEN – Galerie elity národa čili projekt portrétů osobností z dílny Febia pro ČT. Jeho autor Fero Fenič slíbil obměnu, vedle uznávaných dokumentaristů budou točit i tvůrci hraných děl nebo debutanti z jiných oborů.

Štáb Olgy Sommerové snímal divadelní loučení Viktora Preisse. Dušan Trančík „ulovil“ v Bratislavě Madeleine Albrightovou. A výtvarník David Černý točí profil muzikanta Davida Kollera. To jsou první příspěvky z nové série cyklu GEN, který začal roku 1993 a poté navázal řadou GENUS.

„Už tehdy, na samém počátku, se zvažovalo, že by se galerie měla průběžně doplňovat, což se naposled stalo v roce 2001. Nabídl mi to znovu Petr Dvořák po svém zvolení ředitelem ČT a teď přišel správný čas,“ míní Fenič, zakladatel studia Febio i festivalu Febiofest.

Společnost podle něj za nynější devalvace hodnot znovu potřebuje pozitivní příklady lidí, kteří bojují za své sny navzdory typicky českému reptání, že nic nemá cenu. Navíc Fenič považuje návrat projektu za výraz vlastní důvěry v současnou ČT coby „poslední nezávislý ostrov“. A konečně myslí na novou generaci: „Pro ni je třeba narovnat měřítka pojmu elita národa, ale současně o ní vyprávět přitažlivě.“

Proto tvůrce portrétů rozdělil do tří skupin. První tvoří klasici dokumentu Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Alena Činčerová, Pavel Jandourek či jejich následníci Linda Jablonská nebo Erika Hníková. Do druhé spadají režiséři hraných děl jako Vladimír Michálek, Saša Gedeon, Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Jiří Strach a z mladších Vojtěch Kotek nebo Jiří Mádl. „Právě Mádl zosobňuje mezigenerační spojnici, líčil mi, že si znělku pořadu GEN pamatuje z dětství, když jeho maminka usedala k televizi; tenkrát mu bylo sedm let, nyní se bude sám podílet na pokračování,“ těší Feniče.

Historie cyklu GEN

V první sérii z roku 1993 bylo odvysíláno sto dílů a vyšla v souboru čtyř knih. Na původní pořad v roce 1995 navázal GENUS s 99 díly a v letech 2001-2 se vysílala třetí, zatím poslední 82dílná série.

Třetí skupina režisérů se rekrutuje z osobností jiných profesí, které však mají blízko k filmu i k člověku, jehož si vybraly. Tak by měl Michael Kocáb pořídit portrét Michala Pavlíčka, režii dokumentu si poprvé zkusí divadelníci Daniel Špinar, Jakub Špalek, Vladimír Morávek a Jan Budař i jazzman Martin Kratochvíl. „Samozřejmě debutanti dostanou zkušeného kameramana, ale přidanou hodnotu vytvoří samo setkání dvou zajímavých lidí v čase,“ věří Fenič.

Budu točit GEN, přiznal ve videochatu Jiří Mádl:

Za kamerou se tedy rýsuje pestrá parta, kdo však bude stát před ní? Fenič vytipoval z fenoménů posledních let přes tři sta jmen, ČT zatím počítá s padesátkou, ideálně by se však nabízelo začít stovkou. Z tradice GENu i s ohledem na fakt, že kdyby vysílání dle předběžných předpokladů odstartovalo v lednu 2017, mohlo by vyvrcholit symbolicky na podzim 2018 ke stému výročí vzniku republiky.

Některé smlouvy se teprve podepisují a tvůrci se svými hrdiny „párují“, už se však ví, že premiérová řada představí vedle již zmíněných Petra Pitharta v režii Karla Smyczka, kardinála Dominika Duku v režii Jiřího Stracha, jadernou fyzičku Danu Drábovou v režii Pavla Jandourka, herce Josefa Somra v režii Aleny Činčerové či humanitárního manažera Šimona Pánka v režii Romana Vávry.