Vedení hnutí ANO ve středu jednalo o dalším osudu koalice. Koaliční smlouvu prý...

Vedení hnutí ANO ve středu jednalo o dalším osudu koalice. Koaliční smlouvu prý zatím nevypoví, chce o ni však jednat (15. června 2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

GLOSA: Vládní game over aneb vlhký sen o koaličním restartu

  • 33
Lídr ANO Andrej Babiš v aktuální koaliční krizi opět ukázal, že štěká, ale nekouše. Jeho slova o vládním restartu půjde jen obtížně uskutečnit. Ochromený kabinet sice bude dál vládnout, vztahy v koalici však poznamenají předvolební šarvátky, píše ve své glose komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Když se před skoro patnácti lety blížila ke konci opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS, mnozí s napětím čekali, jak formálně dvě tradičně antagonistické strany ukončí své čtyřleté líbánky. Přece se do voleb nepovedou za ruce?

Na druhé straně se oficiálně nikomu pakt vypovědět nechtělo, protože by to znamenalo získat pověst nespolehlivého partnera. A tak zejména ČSSD prostě jen přestala úmluvu dodržovat - a opoziční smlouva tiše vyhnila.

Podobný scénář se dal očekávat i ve vládním souručenství ČSSD a hnutí ANO. A to zejména poté, když se ukázalo, že se jim za celé volební období nepostaví silná opozice, a tedy že dva hlavní vládní partneři půjdou do voleb také jako dva hlavní oponenti.

Pro ANO, které se ani za dva a půl roku ve vládě nezbavilo charakteru protestního hnutí, by to byla přímo tragická výchozí pozice do voleb. Ale i pro ČSSD je docela výhodné moci se pořádně vymezit proti hnutí oligarchů a okrajování demokracie. Takže se slovní výměny přiostřovaly, věcných sporů přibývalo a jen se čekalo, na čem to praskne.

Spor o reorganizaci policie a faktické rozpuštění populárního útvaru protimafiánských vlčáků je bitevní pole, které si zřejmě vybral Andrej Babiš. Ne že by zosnoval léčku na ČSSD, ale když už si socialisté hloupě naběhli, byl by hřích toho nevyužít. Nasadit ČSSD masku těch, kdo chtějí krýt korupčníky, je marketingově výhodnější než vládu říznout třeba na tématu učitelských platů. Hlavně když veřejnost, protikorupční organizace i státní zástupci stojí ve sporu za Babišem.

Strategie ČSSD je v celé věci záhadou. Dalo by se pochopit, že premiérská strana nechce v předvolebním čase ustupovat partnerovi, ale že předseda vlády přenechá veškerou iniciativu své stranické dvojce, ministrovi vnitra, nechá si na nevýhodném tématu rozvrtat celou vládu a sám zmizí do Číny, to je unikum. K jeho štěstí ale Andrej Babiš znovu prokázal, že raději štěká, než kouše, takže z výhodného bojiště už zase sám couvá.

ANO asi koaliční smlouvu nevypoví a vládní tandem se naoko sflikuje. Mluví-li ale Babiš o koaličním restartu, je to jen vlhký sen. Opak je pravda: obě velké partaje budou dál užívat všech výhod, které z vládní pozice vyplývají, ale přitom se už nebudou cítit zavázány ničím společným.

Takže to bude taková předvolební pranice za státní peníze. Toho, že už ochromená vláda nic neudělá, ale zase tak moc nelitujme: rok před volbami se už nevládne nikdy a nikde.

Sarajevský atentát dělat nebudeme, řekl Babiš:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video