Tomáš Satoranský (vlevo) z Barcelony uniká Sergiu Rodríguezovi z Realu Madrid.

Tomáš Satoranský (vlevo) z Barcelony uniká Sergiu Rodríguezovi z Realu Madrid. | foto: ACB.com

Barcelona - Real 100:99. Úvodní finále rozhodla poslední sekunda

• 10
Krásný zápas, řada zvratů, 199 bodů a rozhodnutí s klaksonem. Basketbalisté FC Barcelona v prvním finále španělské ligy využili domácího prostředí a porazili Real Madrid 100:99. Série na tři vítězství bude pokračovat v pátek znovu na hřišti Barcelony.

Basketbalová Barcelona měla tentokrát hned několika hrdinů, patřil mezi ně český rozehrávač Tomáš Satoranský, který se podílel na likvidaci řady nástupů Realu a za 29 minut posbíral 13 bodů, čtyři asistence a tři doskoky. Ovšem poslední minutě a půl pouze přihlížel z lavičky.

V úvodu vynikal Justin Doellman, který v rychlém sledu proměnil pět trojek a nakonec se dostal na 19 bodů.

Duel vyšel chorvatskému obru Antemu Tomičovi, který ke 14 bodům připojil osm doskoků a osm asistencí.

Juan Carlos Navarro dokázal, že stále umí, jeho 10 bodů přišlo v důležitých momentech a svou druhou asistenci si zapsal v poslední sekundě duelu.

Ale mužem číslo jedna byl tentokrát Stratos Perperoglu. Řecký křídelník se dostal na 18 bodů a pět doskoků a byl to právě on, kdo v těsně s klaksonem rozhodl zpod koše.

Realu nestačilo ani 21 bodů v podání Jayceeho Carrolla, ani 14 bodů a 10 asistencí Sergia Llulla. Pivotmani Felipe Reyes a Gustavo Ayón připojili 13, respektive 11 bodů.

Vstupy do utkání bývají už tradičně silnou barcelonskou zbraní a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Dvouciferný náskok domácích se ale rychle začal drolit a už po první části to bylo 22:22.

Bodově bohatým zůstal duel až do svého konce. Další nápor si Katalánci schovali na přelom třetí a čtvrté části, když získali sedmibodové vedení, jenže hosté přispěchali se šňůrou 9:0 a odpočívající Satoranský musel rychle zpátky na hřiště.

Tři minuty před koncem vedli Madridští o tři, minutu a půl do závěru měli totožný náskok pro změnu hráči Barcelony. Carroll s Ayónem však znovu otočili. Ovšem závěrečný útok měli k dispozici domácí. A tuhle výhodu se jim podařilo zužitkovat.