Chovanec podepsal reformu. Policie nesmí být divizí Agrofertu, řekl

  • 1172
Ministr vnitra Milan Chovanec podepsal diskutovanou reformu policie. „Policie se nestane nikdy divizí Agrofertu,“ řekl na mimořádném tiskovém brífinku. Reorganizace policie podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého neohrozí probíhající kauzy. Kritici reformy v čele s vládním hnutím ANO tvrdí, že je ukvapená a nepřipravená.

„Rozhodl jsem se organizační změnu v policii dnes podepsat, s účinností od 1. 8.,“ prohlásil Chovanec. Účinnost reformy se tedy odkládá o jeden měsíc. Důvodem odkladu je podle něho „mediální štvanice“, jíž prý policie čelí v uplynulých dnech, a možnost, aby se policisté ÚOOZ měli možnost s reformou důkladněji seznámit.

„Chceme policii sebevědomou, ale také nezávislou. Policie se nestane nikdy divizí Agrofertu. To, co vidíte u hnutí ANO, je hysterická snaha o jakousi hru o policii,“ řekl ministr.

„Policie nemůže být součástí politické hry,“ dodal. Babiš se podle něho pokouší změnu zastavit za pomoci „svých médií“.

Chovanec zároveň odmítl, že by tím porušil koaliční smlouvu, jak tvrdí ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Jedná se o organizační změnu v rámci policejního prezidia, jehož oba dva útvary jsou součástí. Nemůže to porušovat hierarchii, která je popsaná v koaliční dohodě,“ řekl Chovanec.

„Hnutí ANO by mělo chtít hledat dohodu, pokud chce, aby tato vláda dál pokračovalo,“ dodal. Zalitoval, že reorganizaci nepodepsal dříve. Situace by podle něho tak neeskalovala.

Lidovci: Chovanec má zodpovědnost za dopady reorganizace

Podle lidovců je třeba „respektovat ústavní dělbu moci a fakt, že organizace složek policie je plně v kompetenci policejního prezidenta“.

„Ministr vnitra přebírá podpisem reorganizace policie politickou odpovědnost za její výsledky a dopady, a to zejména co se týká případných dopadů na vyšetřování závažných korupčních kauz,“ uvedla KDU-ČSL v reakci na Chovancovo oznámení.

Tuhý: Všichni policisté budou mít garantované své pozice

Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého neznamená reforma policie zásah do žádných kauz. „Nebude zasahováno do žádných kauz. To garantujeme. Útvar jako takový není cílem, ale prostředkem,“ řekl policejní Tuhý na úvod tiskové konference.

„Je potřeba udělat změnu v boji proti nejzávažnější trestné činnosti. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je sloučení dvou republikových útvarů. Je to dlouhodobě navrhované řešení, ke kterému jsme dospěli teď, protože k tomu máme ideální podmínky - personální i finanční,“ řekl Tuhý.

Boj o reformu police

Podle něj reorganizaci vyžadují „významné změny v bezpečnostní situaci“. Zmínil práci policie v souvislosti s nelegální migrací nebo kybernetickou kriminalitou.

Sloučit se má podle plánů Útvar pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Oficiální název nového útvaru bude Národní centrála boje proti organizovanému zločinu. Podle Tuhého k podobným reorganizacím přistoupilo i Slovensko, Německo nebo Velká Británie.

„Oba útvary se zabývají specifickými problematikami, které se dnes velmi úzce prolínají. Je důležité, aby nedocházelo k dublování jejich činností, což jsme v některých momentech mohli zaznamenávat,“ řekl Tuhý.

Příprava nového úřadu má podle Tuhého tři fáze. Nejprve bude do 1. 8. tohoto roku vytvořena Národní centrála boje proti organizovanému zločinu. Posléze bude vyhlášeno řízení na ředitele tohoto úřadu. V další fázi se podle něho budou moci všichni zainteresovaní vyjádřit k finální „architektuře“ celého systému. Nakonec by v řádu několika let vznikl Národní kriminální úřad. Veškeré části úřadu by byly přesunuty do jednoho areálu.

„Všichni policisté budou mít garantovány a zajištěny svoje pozice a svou budoucnost,“ ujistil Tuhý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue