Lidé v hlavním městě Venezuely demonstrují proti vládě kvůli nedostatku jídla a...

Lidé v hlavním městě Venezuely demonstrují proti vládě kvůli nedostatku jídla a základních potřeb. (15. 6. 2016) | foto: Reuters

Hladoví Venezuelci rabují obchody, obětí nepokojů přibývá

  • 373
Ekonomickou krizí drcená Venezuela se otřásá. Hladové nepokoje a rabování obchodů si vyžádaly už čtyři oběti, další desítky lidí byly raněny. Opozice se snaží prosadit referendum o svržení prezidenta Nicoláse Madura, ten však vypsání zdržuje.

Už čtvrtou obětí nepokojů se stal muž v přístavním městě Cumana na severovýchodě Venezuely. Dalších 27 lidí bylo zraněno. Podle městských činitelů se rabovalo na řadě míst zároveň, a lidé napadli více než 100 podniků.

Venezuelská krize

Prokuratura přitom už vyšetřuje sobotní smrt jednadvacetilého muže ve východovenezuelském státě Sucre, stejně starého muže, který byl zabit v metropoli Caracasu ve čtvrtek. Minulé pondělí také zemřela na západě země ve státě Tachira při protestech dvaačtyřicetiletá žena. Dva policisté byli kvůli tomu podle prokuratury zatčeni.

Demonstrace, nepokoje a rabování jsou na různých místech Venezuely stále častější, úměrně tomu, jak stoupá frustrace obyvatel s vládou neschopnou zajistit základní potraviny a léky. Lidé shánějí jídlo i přes sociální sítě. „Mám plenky, vyměním je za těstoviny“, „Potřebuji mléko za jakoukoli cenu, už nemám mléko pro své dítě“ či „Vyměním šampus za mouku“ - takové a podobné inzeráty se ve Venezuele nyní objevují na sociálních sítích.

Minulý týden kabinet oznámil, že základní potraviny, nakoupené vládou v zahraničí, budou distribuovány zvláštními místními výbory. V nich jsou ale stoupenci socialistického prezidenta Nicoláse Madura a opozice se proto obává, že potraviny dostanou jen přívrženci vlády.

Z katastrofální ekonomické situace, v níž se země s největšími prokázanými zásobami ropy již několik let nachází, opozice i ekonomové obviňují socialistickou vládu. Podle prezidenta Madura současnou krizi zosnovali bohatí podnikatelé a opozice podporovaná Západem, aby ho svrhli.

Prezidentovi oponenti se snaží o vypsání referenda o odvolání hlavy státu. Pro referendum sehnala opozice 1,97 milionu podpisů, ale více než 600 tisíc úředníci označili za neplatné. Některé z nich údajně patřily mrtvým lidem, další měly jiné chyby.

Maduro si kvůli podvodům při sbírání hlasů chce stěžovat u ústavního soudu. „Obrátíme se na nejvyšší soud, abychom oznámili toto provinění proti ústavě,“ řekl podle agentury AFP Madurův zmocněnec pro věci referenda Jorge Rodríguez.

Opozice tvrdí, že jde o další součást Madurovy zdržovací taktiky a obává se, že prezidentovi nakloněný soud může věc posuzovat velmi dlouho.

11. června 2016

Zákon o řešení humanitární krize je neústavní, rozhodl soud

Venezuelský nejvyšší soud ve středu prohlásil za neústavní zákon o řešení humanitární krize v zemi, který přijal před měsícem tamní parlament. Soud vyhověl stížnosti prezidenta Madura. Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že zákon „uzurpuje kompetence“, které má vláda v zahraniční politice.

Podle soudu zákon, přijatý parlamentem 3. května, odporuje „výlučným kompetencím“, které má prezident v době výjimečného stavu. Ten vyhlásil Maduro před měsícem kvůli stavu ekonomické nouze, podle analytiků se jím ale snaží udržet u moci a zabránit referendu, jímž ho chce opozice odvolat.

Nejvyšší soud letos vynesl již několik rozsudků, jimiž blokuje práci parlamentu. V něm má od ledna po 17 letech poprvé většinu koalice opozičních stran.

Opozice i nevládní organizace již několik měsíců upozorňují na katastrofální stav venezuelského zdravotnictví, jemuž se nedostává léků i základního zdravotnického materiálu. Vláda přitom blokuje vstup humanitární pomoci do země.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video