VIDEO: Unikátní vodojem s byty. Milion litrů nad nimi drží železobeton

  • 19
Záplava světla a ticho překvapí člověka při vstupu do útrob olomouckého vodojemu na Tabulovém vrchu, který je běžně uzavřený. Železobetonový skelet tu drží na uzdě milion litrů vody, pod nimiž se bydlí. V květnu však část vodních zásob unikla a vytopila zhruba dvacet bytů.

Obyčejný panelák by právě tady končil, věžového vodojemu v ulici I. P. Pavlova v Olomouci se to však netýká. To nejzajímavější teprve přijde. Třinácté patro je plné nejrůznějších vysílačů. U jedné z olomouckých dominant vedou další a další schody vzhůru k mase vody.

Olomoucký bytový vodojem

V cestě nezvaným návštěvníkům stojí několik zamčených dveří, mříží a dalších bezpečnostních opatření. Zásoby pitné vody pro zhruba pětinu krajského města hlídají i kamery.

Čtrnácté patro. Kdo by při návštěvě vodojemu vybudovaného na začátku 70. let 20. století čekal tmavá a vlhká zákoutí, mýlil by se. Před námi se otevírá ohromující prostor plný světla. Vše umocňují bílé stěny a na každé straně výhled z obrovských oken. Venku za nimi bojují ptáci s poryvy větru. Obrovská nádrž je přímo nad námi. Vejde se do ní milion litrů vody, což odpovídá jednomu tisíci tun.

„Ve skutečnosti jsou ty nádrže dvě. Umístěné jsou v sobě, a to přímo ve středu patra. Jedna je uprostřed a kolem ní druhá,“ přibližuje jeden z autorů vodojemu, architekt Petr Brauner.

Díky tomu je dům při vypouštění vždy zatížen rovnoměrně. Nemůže se stát, že by voda byla nebezpečně nahrnutá jen na jedné straně více než dvaašedesát metrů vysoké stavby. Což by hrozilo, kdyby na jejím vrcholku byly dvě - při vypouštění na sobě nezávislé - nádrže rozdělené příčkou pouze uprostřed vodojemu.

Jeho plány rýsoval Brauner, jenž na podzim oslaví 80. narozeniny, na přelomu 60. a 70. let. K netradičnímu úkolu se dostal díky spolupráci se známým olomouckým architektem Vítem Adamcem, který navrhl sídliště na Tabulovém vrchu.

„Konstrukce tohoto domu není panelová, je to monolitický železobetonový skelet,“ popisuje architekt. Základy vodojemu sahají do dvacetimetrové hloubky. Stavaři se museli dostat až pod hluboké vrstvy jílu, jež by vodojem kombinovaný s bytovým domem rozhodně neunesly. Do země proto vyvrtali stovky děr pro piloty o zhruba metrovém průměru. Tyto podzemní pilíře tvoří základy vodojemu. Na každém stojí sloup, jenž prochází celou stavbou.

Pohled do šachty, strhující zážitek. Prochází celým domem

Ve 14. patře kromě sloupů prosvětlený prostor rozděluje i mohutné potrubí. Část pod tlakem žene vodu vzhůru, další ji samospádem díky gravitaci pouští do vodovodu.

„V severním štítu budovy je kvůli tomu šachta. Sahá od sklepa až do nejvyššího patra,“ doplňuje architekt. Pohled do ní je strhující zážitek. Geometricky přesná stísněná propast vezme člověku dech.

Hučení proudící vody se ovšem prázdným patrem nerozléhá. Je to kvůli tomu, že v potrubí nezůstal žádný prostor pro vzduch, je bezezbytku vyplněno vodou.

Pokračujeme nahoru k nádrži. Tady je místa o poznání méně. Patnácté podlaží tvoří jen bílá, zhruba sedm metrů vysoká chodba, celé patro se dá obejít dokola. Člověk přitom krouží i kolem samotné zásobárny vody. Dělí nás od ní půl metru železobetonu. Světlo sem pouští dvě velká okna. Ta sem Brauner umístil jako odkaz na svůj oblíbený funkcionalismus.

Kulaté průhledy vyplněné matným sklem oživují i příčky mezi jednotlivými balkony. Celkem je v olomouckém vodojemu 13 podlaží s 63 byty.

Voda vytopila dvacet bytů, proteklo několik tisíc litrů

Lidé ve zhruba dvaceti bytech však letos v květnu na bydlení v naprosto ojedinělém domě doplatili. Několik tisíc litrů vody je vytopilo. Mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová upřesnila, že se tak stalo při plánované výměně armatur (části potrubí – pozn. red.).

„Okolnosti mimořádné havárie nyní došetřujeme, vzhledem ke konstrukci stavby by k takovým důsledkům při havárii nemělo dojít. Preventivně prověřujeme celé technické zařízení, aby se do budoucna předešlo opakování této situace. Ve vodojemu je nyní vše v pořádku, s majiteli vyplavených bytů jsme nadále v kontaktu,“ řekla.

Projektanti při budování vodojemu mysleli i na katastrofický scénář, při němž by se teoreticky protrhla některá z nádrží. Bytům by se příval vody vyhnul.

„Mysleli na bezpečný odtok vody řízený v takovém případě přepadem na boku budovy,“ doplňuje v knize Voda pro Olomouc trojice autorů Jiří Fiala, Zdeněk Kašpar a Jan Štěpán.

Od chodby obklopující nádrž vede do nejvyššího patra malé točité schodiště. Do očí člověka opět uhodí záplava světla. V podlaze je několik ocelových poklopů, pod nimi klidná vodní hladina. Když člověk zvedne hlavu a podívá se z oken, Olomouc tu má jako na dlani. A pod nohama milion litrů vody.

10. května 2016