Nový letoun z produkce Aircraft Industries NG410 | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Aircraft Industries platí dluhy, přišly zálohy na letadla za stamiliony

  • 1
Firmě Aircraft Industries se pod hrozbou vyhlášení insolvence daří splácet s dluhy. Výrobci letadel z Kunovic pomůže chystaný prodej několika letadel do Ruska. Pro část zaměstnanců, kteří jsou od prosince nuceně doma, také společnost domluvila jinou práci.

Než si zaměstnanci začnou vybírat celozávodní dovolenou, bude firma o několik letadel chudší. Pro Aircraft Industries je to od začátku roku první výrazně pozitivní zpráva.

Z továrny, která bojuje s hrozící insolvencí i omezením prodeje, má do konce července odletět k zákazníkům čtyři až pět letounů.

„Podle mých informací všechny letouny zamíří do Ruska,“ potvrdil šéf podnikových odborů Josef Mikula. „Je to výborná zpráva, protože díky tomu se část montážníků může zase vrátit do práce,“ dodal spokojeně.

Vedení firmy zprávu dosud nekomentovalo.

Z dokumentů, které firma dodala před pár dny soudu, však vyplývá, že na její účty dorazilo na konci května, krátce po začátku insolvenčního řízení, 350 milionů korun od ruské firmy Uralský závod civilního letectví (UZGA) coby záloha na nákup několika letadel L-410.

Právě UZGA přitom s ruským majitelem kunovické společnosti připravuje vznik vlastního závodu na letadla L-410 na letišti Uktus u Jekatěrinburgu.

Zástupci majitele Aircraft Industries sice ujišťují, že konec výroby letadel v Kunovicích rozhodně nehrozí, ruští politici ale naopak mluví o tom, že by nedávalo smysl, kdyby se Rusko stalo pouhou „montovnou“ letadla L-410 (více zde).

Usilují o dodávku letadel do jihovýchodní Asie i Číny

Kunovická společnost má už několik měsíců potíže prodat své letouny do Ruska. Na trh, který je pro Aircraft Industries klíčový a kde má nejvíce svých zákazníků, totiž negativně působí propad rublu vůči dolaru, pokles ceny ropy i sankce uvalené Evropskou unií. A zákazníci, kteří si stroje objednali, tak váhají s jejich nákupem.

Teď se situace obrátila k lepšímu, pracovníci mohou dokončit několik téměř hotových letounů a poslat je „z domu“. A to není všechno. Na nedávném veletrhu v Berlíně se zástupcům firmy podařilo dohodnout další prodej.

„Vedeme závěrečná jednání se dvěma významnými soukromými mezinárodními společnostmi z jihovýchodní Asie o dodávce šesti letadel L-410,“ konstatovala ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

Společnost se podle dřívějších informací navíc chystá k podpisu závazného kontraktu na první dodávku do Číny. Pro asijské trhy by postupně měla podle memoranda vyrobit 20 letounů. Nejprve však potřebuje získat pro L-410 licenci (více zde)

16. července 2015

Čekají na konec insolvenčního řízení

Aircraft Industries se podle všeho vyhne i insolvenci, která mu hrozila kvůli nezaplaceným fakturám ve výši desítek milionů korun. Soud sice řízení zatím neukončil, ale letecká firma už veškeré dluhy uhradila a s dalšími věřiteli se dohodla na splátkovém kalendáři.

Svůj návrh na insolvenci stáhla i společnost Aero Vodochody, která byla první, kdo se na soud obrátil.

„Dlužník už uhradil všechny pohledávky, takže podaný insolvenční návrh bereme zpět,“ oznámila právnička Marina Machytková.

Insolvenční řízení ale trvá a firma se obává důsledků. Advokát Michal Žižlavský, který ji zastupuje, opakovaně upozornil, že kunovickou společnost to poškozuje a může přijít o zakázky, které by mohla získat.

Pomoc nabízejí jiné firmy

Na šedesáti procentech mzdy zůstává od konce loňského roku asi čtvrtina z necelé tisícovky zaměstnanců. Zhruba padesátka ale začala jezdit do Prahy, kde jim firma našla dočasnou brigádu v leteckých společnostech.

„Práci tam mají podobnou jako tady,“ upřesnil Mikula.

Pomoc nabízejí i další letecké firmy, kterých se problémy na ruských trzích nedotkly.

Například společnost Czech Sport Aircraft, která v Kunovicích sídlí ve stejném areálu a vyrábí malá sportovní letadla. Prodává je hlavně do Spojených států amerických, kde je druhou nejúspěšnější firmou v této kategorii letadel. Letos má objednávky na více než čtyřicet kusů a v budoucnu chce vyrábět i jiné typy.

„Máme nedostatek kvalifikovaných dělníků i technických pracovníků, a kdyby byl zájem, mohli bychom dočasně určitý počet lidí z Letu zaměstnat,“ nabídl ředitel firmy Martin Jurík.

Daří se také společnosti Zlin Aircraft. Ve Zlíně zaměstnává přes 150 lidí a vyrábí výcviková a víceúčelová letadla, která létají například v Mexiku nebo Polsku. Hlucká společnost Direct Fly zase začne dodávat ultralehká sportovní letadla do Číny, Austrálie a Asie.

15. července 2015