Jediné kojené mládě s krunýřem. Od narození je dokonalou kopií rodičů

  • 9
Když se zhruba před dvěma měsíci narodilo, umělo se sbalit do kuličky o průměru nějakých 5 centimetrů. Teď už se mládě pásovce kulovitého velikostí pomalu blíží svým rodičům, má přes 600 gramů; matka cca kilogram, otec 1,5 kg. K vidění je v Pavilonu goril pražské zoo, musíte mít ovšem štěstí.

Jihoameričtí pásovci jsou jediní savci na světě, kteří mají tělo pokryté kostěnými destičkami, které je chrání před predátory. Druh, který úspěšně chovají v Zoo Praha, se navíc v ohrožení jako jediný umí zabalit a uzavřít do jakési kuličky a dokonale si tak chránit měkké části těla. Ani kočkovité šelmy si s ním v tu chvíli neporadí. Odtud jeho druhový název: kulovitý.

„Když ale rozbalený pásovec leží v nepřirozené pozici - na zádech, tedy vlastně hlavou dolů a ocasem nahoru - a potřebuje před něčím utéct, musí rychle otočit celý svůj ‚podvozek‘. Pak sebou prudce mrskají, doslova vystřelují, aby se dostali na nohy, a je těžké udržet je v ruce,“ popisuje Vít Lukáš, kurátor Zoo Praha, názorně na 1,5kg samci.

Tento fascinující druh savců takto zblízka, jako na našem úvodním videu, jen tak neuvidíte. Ani ve volné přírodě Jižní Ameriky ani v zoo jednoduše proto, že je to noční zvíře, které je během dne aktivní jen výjimečně.

Nejzubatější chudozubý

Na rozdíl od bezzubého mravenečníka je pásovec kulovitý savcem, který má nejvyšší počet zubů. „Mívají jich až sto. Jsou všechny stejné, bez kořenů a s redukovanou sklovinou, ale postupně se jim v průběhu života obnovují, takže se i jejich počet průběžně mění,“ prozrazuje další zajímavost z jejich života zoolog Vít Lukáš.

Ani v tom pásovci nezapřou příbuznost s lenochody a mravenečníky (o těch více zde, včetně fotografií a videa prvního mláděte), spolu s nimi patří do skupiny chudozubých. „A stejně jako lenochodi a mravenečníci mají přídavné kloubní spojení mezi bederní a hrudní páteří, které jim pomáhá výrazně posílit přední část těla na hrabání. A k tomu ještě mají velice silné přední končetiny, opatřené dlouhými silnými drápy,“ ukazuje na zvířeti kurátor.

Tato zvířata se tedy snadno dostanou k potravě, protože jim silné drápy umožňují rozhrabávání termitišť, Kromě termitů ovšem nepohrdnou ani larvami brouků nebo zralým ovocem.

Dvouměsíční mládě pásovce kulovitého s matkou po přestěhování do expozice v...
Současná rodinka pásovců kulovitých s mládětem během stěhování (1. 8. 2017)

Vlevo samice s mládětem po vypuštění v expozici v Pavilonu goril, vpravo celá rodinka během stěhování. Zleva samice Juanita, samec Emilio a mladý sameček (1. srpna 2017).

A není pro ně problém vyhrabat si v případě potřeby noru, nebo se zahrabat a dokonale schovat do vrstvy kůry pokrývající podlahu expozice, již sdílejí s tamaríny bělovousými. Ve dne ovšem většinou spokojeně pospávají, sbalení do koule.

Při návštěvě Pavilonu goril je samozřejmě můžete zkusit v expozici najít. Třeba budete mít štěstí a samici s mládětem zastihnete při kojení, jako se to podařilo zachytit v krátkém záběru na videu. Díky vzorné péči matky a pravidelnému kojení mládě každý týden výrazně přibývá na váze.

Podívejte se, jak se pásovci 1. srpna 2017 vážili a stěhovali:

Právě včera totiž chovatelé matku s mládětem přemístili z porodního boxu do expozice a samec se přestěhoval do zázemí; pro jistotu, aby mláděti neublížil. Vždyť potomka u pásovců kulovitých se v Zoo Praha dočkali po pěti letech.

Vyfotografujte zvířata chovaná v Zoo Praha a přihlaste své nejlepší snímky do soutěže (v článku zde najdete podrobnosti a informace, kam nahrát soutěžní snímky). Ty nejlepší se objeví i na bilboardech. (Níže první ze zaslaných soutěžních fotografií.)

Ukázky z prvních zaslaných soutěžních snímků
Ukázky z prvních zaslaných soutěžních snímků
Ukázky z prvních zaslaných soutěžních snímků