VIDEO: Tanec přerušila střelba. Dívka natočila začátek masakru v Orlandu

  • 91
Americká televizní stanice ABC v pondělí večer zveřejnila video ze střelby v orlandském nočním klubu Pulse. Zachytila ho jedna z návštěvnic. Zprvu je na něm vidět tancující hosty, zábavu však posléze vystřídá panika. Autorka videa je jednou z obětí útoku.

Amanda Alvearová sdílela krátké video prostřednictvím aplikace Snapchat. Na záznamu je nejprve vidět, jak tancuje se svými přáteli. Další záběr už však zachycuje vystrašený obličej Alvearové a v pozadí je slyšet střelba. Video posléze skončí.

Dle výrazu ve tváři zřejmě 25letá autorka videa zprvu váhala, co je to za zvuky. Svědci, kteří vražedné běsnění přežili, také líčili, že v hlučném prostředí nebylo hned jasné, odkud rány pochází.

Masakr v Orlandu

Video zveřejnil bratr Alvearové Brian, píše server ABC News. Na Facebooku v komentáři uvedl: „Ano, je to Amanda. V průběhu noci zaznamenávala celou párty prostřednictvím Snapchatu. Tohle jsou poslední chvíle, kdy ji někdo viděl. Po tom ještě přijala jeden hovor.“ O pár hodin později zdrcený bratr na Facebooku uvedl, že jeho sestra při střelbě zemřela.

Detaily ze zásahu policie

Dva dny po útoku policie zveřejnila detailní průběh zásahu. Prvním policistou, který se v neděli pokusil zastavit řádění Omara Mateena v orlandském gay klubu, byl Adam Gruler. Ten byl v té době mimo službu a v podniku si přivydělával jako ostraha. Zatímco v klubových prostorách hrála hudba a pohybovalo se zde přes 300 lidí, Gruler hledal mladíka, který do podniku pronikl na falešný doklad totožnosti. Protože ho nikde neviděl, vracel se zpět k parkovišti, v tom ale zaslechl výstřely. V té době ještě nevěděl, že je to začátek tříhodinového dramatu.

Když Gruler vyběhl z parkoviště ke vchodu do klubu, odkud se výstřely ozývaly, bylo krátce po 02:00 místního času (08:00 SELČ). Ve vstupní části se střetl s Mateenem, který byl vyzbrojen puškou na náboje ráže .223 a poloautomatickou pistolí; ihned vypukla přestřelka. Grulerovi rychle došlo, že Mateenově výzbroji nedokáže čelit, proto zavolal posily a stáhl se.

Po několika minutách dorazili dva policisté, Scott Smith a Jeffrey Backhaus. Oba se ihned vydali do budovy, kde se odehrála další přestřelka. Mezitím se desítkám hostů podařilo utéct vstupní halou, nouzovými východy i přes zeď dvorku. Mateen se postupně stáhl k toaletám, kde zajal asi pět rukojmí. Dalších zhruba dvacet lidí se ukrylo na sousedních toaletách.

Na místo následně přijel elitní zásahový oddíl SWAT. Členové komanda obklíčili klub a zjišťovali možnosti, jak zachránit další lidi. Velitel jednotky SWAT Mark Canty označil situaci za velmi chaotickou. Policisté se od zachráněných dozvěděli, že útočník tvrdil, že má výbušninu, což jim Mateen při pokusech o vyjednávání rovněž řekl.

„Odmítli opustit místo,“ řekl Canty. „Neodešli by, když věděli, že lidé jsou stále uvnitř,“ dodal o nasazení členů komanda. S Mateenem, který hovořil klidně, se mezitím dále pokoušel dohodnout krizový vyjednávač. Střelec mu však řekl, že má na sobě sebevražednou vestu s náloží a že další čtyři vesty navlékne i na rukojmí; po patnácti minutách ohlásil, že se odpálí.

To byl zlomový okamžik, kdy se Mina rozhodl poslat policisty dovnitř.V takových případech se bezpečnostní jednotky obvykle stáhnou do vzdálenosti asi 300 metrů, což ale komando neučinilo. Žádné trhaviny se nakonec nenašly.

„Zeptal jsem se SWATu, zda mají výbušninu na proražení otvoru,“ řekl Mina s tím, že krátce poté policisté nálož přichystali. Umístili ji na zeď toalet a odpálili, zdí pak následně projeli obrněným vozem, aby otvor zvětšili: díky tomu se zachránilo asi 15 dalších lidí. Policie poté prorazila další otvory, celkem jich tak vytvořila pět. Mateen se nadále odmítal vzdát a po policistech střílel. Během přestřelky Mateen zahynul.

K útoku se přihlásil Islámský stát

Při nedělním útoku v gay klubu v Orlandu zemřelo 49 lidí a dalších 53 utrpělo zranění. Střelec Omar Mateen, který během masakru slíbil věrnost radikálnímu hnutí Islámský stát (IS), byl dlouholetým zaměstnancem největší světové firmy pro bezpečnostní služby G4S, jejímiž prověrkami prošel. K útoku se hned dvakrát přihlásil IS, naposledy v pondělí prostřednictvím své rozhlasové stanice Baján.

„Jeden z vojáků chalífátu v Americe podnikl přepadení, když se dostal na shromáždění křižáků v nočním klubu pro homosexuály v Orlandu na Floridě. Předtím, než byl zabit, zde usmrtil a zranil více než stovku z nich,“ citovala Baján agentura Reuters.

Policie v Orlandu v pondělí zveřejnila jména téměř všech obětí. Podle serveru The Time mezi nimi byl například Luis Vielma, pracovník studia Universal, který se v Orlandu staral o atrakci k filmu Harry Potter. Na seznamu obětí je také zaměstnanec mezinárodního dopravce UPS, Peter O. Gonzalez-Cruz, který si podle přátel pamatoval jména všech svých zákazníků.

Masakr v Orlandu byl nejnovějším případem teroristického útoku na „měkké cíle“, tedy na civilisty na místech s minimální ostrahou a mnoha potenciálními oběťmi. To měla střelba v orlandském klubu společné například s listopadovým útokem islamistů v pařížském rockovém klubu Bataclan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue