PŘEKONANÝ HRDINA. Brankář Petr Čech svůj tým mnohokrát podržel, ale na hlavičku...

PŘEKONANÝ HRDINA. Brankář Petr Čech svůj tým mnohokrát podržel, ale na hlavičku Gerarda Piquého v 87. minutě nedosáhl. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Španělsko - Česko 1:0, bod byl blízko, soupeř udeřil těsně před koncem

• 2135
Toulouse (Od našeho zpravodaje) - Sedmaosmdesát minut čeští fotbalisté drželi remízu, ale nakonec ve svém úvodním utkání na mistrovství Evropy proti obhájcům trofeje bod nezískali. Španělé udeřili z nenápadné akce tři minuty před koncem po spolupráci dvou opor Barcelony. Po centru Iniesty se hlavou trefil stoper Piqué.

Dlouho odolávali tlaku, který neustále sílil. Už to dokonce vypadalo, že by čeští fotbalisté podruhé za Vrbovy éry mohli udržet čisté konto a tím cenný bod. Jenomže pak v 87. minutě...

„Španělé samozřejmě byli lepší, ale mrzí mě, že jsme dostali gól tři minuty před koncem,“ řekl trenér Pavel Vrba. „Těší mě však, že jsme si vytvořili tři dobré šance, to se proti Španělům moc nestává. Hráli jsme na hranici našich možností. O to je větší škoda, že jsme to neudrželi. To by byla odměna za tvrdou práci, kterou jsme předvedli.“

Iniesta odcentroval do pokutového území, kde si mezi stopery naběhl Piqué a hlavou poslal míč za záda bezmocného brankáře Čecha - a bylo po českých nadějích. Byť v závěru po akci Krejčího ještě ve velké šanci střílel Darida, ale skvěle zasáhl De Gea.

„Už před gólovou akcí jsme byli pod velkým tlakem. Když člověk dobíhá, vybíhá, je tam takový chaos, hráči soupeře tam byli v přesile. Iniesta to dal na zadní tyči přesně, bohužel to Piqué uklidil. Mrzí mě to moc,“ líčil brankář Petr Čech.

Další zápas hrají Rosický a spol. v pátek proti Chorvatsku, které už v neděli porazilo 1:0 Turky.

3.-4.Turecko10010:10

Češi byli proti Španělsku chvílemi pod drtivým tlakem, byť dlouho odolávali. Soupeř vyhrál na střely 17:6, na rohy 14:3, měl drtivou převahu v držení míče... Ale potřebný gól dlouho ne a ne vstřelit.

Český tým držel brankář Čech. Před ním se blýskli stopeři Sivok a Hubník, jenž dostal přednost před Kadlecem. Vzadu vypomáhal i Gebre Selassie, jenž netradičně nastoupil v záloze. Spoustu míčů odebral záložník Darida. Vlastně celý český tým myslel hlavně na defenzivu.

HODNOCENÍ

Jak se vám Češi líbili

Ouvej bylo českému týmu několikrát. Poprvé po čtvrthodině, když soupeř předvedl jednoduchý ťukes na jeden dotyk. Míč se posouval po ose Juanfran-Silva-Morata a posledně jmenovaný velkou šanci zakončoval z malého vápna. Jenomže střílel doprostřed brány, takže gólman Čech dokázal vykouzlit výborný zákrok.

Zanedlouho měl Morata další šanci. Češi se vztekali, že rozhodčí neodpískal Busquetsovu ruku (podle opakovaných záběrů správně), ale Španělé hráli dál. Iniesta poslal kolmou přihrávku na svého spoluhráče z útoku, jenž z hranice pokutového území střílel k tyči. Čech však vyškrábnul míč na roh.

Ještě větší tlak si Španělé vytvořili ve druhém poločase, který začali zhurta. Měli šance, střely, slibně rozjeté akce.. Hubník navíc při obranném zákroku trefil vlastní tyč.

Češi padali do střel, odkopávali daleko do bezpečí. Ale minuty se vlekly a síly ubývaly.

Španělsko však obranný val nakonec přeci jen překonalo, když tři minuty před koncem rozhodl Piqué a naopak Darida svou šanci neproměnil.

„Odevzdali jsme maximum, donutili jsme Španěly hrát do poslední chvíle jako o život. Už se do nich vkrádala nervozita, už jsem věřil, že se nám podaří minimálně bod uhrát. Škoda, v poslední minutě Vláďa Darida neměl dost času, aby zamířil,“ litoval Čech.

Nebyla to jediná česká šance. V průběhu druhé půle po standardce střílel volný Hubník z deseti metrů, ale slabě. Po další přímém kopu Fábregas vykopával před prázdnou bránou těsně před Kadeřábkem, který by jistě skóroval.

Čeští fotbalisté nevyhráli nad Španělskem pošesté za sebou, počtvrté dokonce prohráli. Naposledy vyhráli v listopadu 1990, kdy v Praze na Strahově zvítězili 3:2. Tehdy ještě někteří současní reprezentanti ani nebyli na světě.