Venezuela je na prahu humanitární krize a množí se protesty. (10. 6. 2016)

Venezuela je na prahu humanitární krize a množí se protesty. (10. 6. 2016) | foto: Reuters

Hladoví Venezuelci volají po referendu. Leda za rok a tečka, říká Maduro

  • 110
Vezuelský prezident Nicolás Maduro v sobotu vyloučil, že by se referendum o jeho odvolání, které prosazuje opozice, konalo letos. Zemí zmítá hluboká ekonomická krize, nedostává se základních potravin. Maduro i opozice hrají o čas. Pokud by se referendum konalo až po lednu 2017, Madura by jen nahradil v čele státu viceprezident.

Volby by se pak konaly v původním termínu, tedy v roce 2019. Podle Madura teď není čas organizovat referendum. „Pokud středopravá opozice splní požadované podmínky, uskuteční se referendum příští rok, a hotovo. Pokud podmínky nesplní, žádné referendum nebude, tečka,“ řekl podle komentářů nyní velmi neoblíbený prezident latinskoamerického státu, kde žije zhruba 30 milionů obyvatel.

Agentura AFP uvádí, že se tak levicový prezident snaží odradit pravicovou opozici, která varuje před hrozbou sociálních nepokojů v důsledku vážného nedostatku potravin.

Samotné vyhlášení referenda je ve Venezuele složitý proces. Podle BBC je v první fázi potřeba 197 tisíc podpisů, přičemž opozice jich získala celkem 1,85 milionu. Podle Národní volební rada (CNE) jich bylo v pátek dokonce 1,97 milionu, ale více než 600 tisíc úředníci označili za neplatné. Některé z nich podle vlády patřily mrtvým lidem, další měly jiné chyby. Podpisový arch má tak nakonec 1,3 milionu podpisů.

Venezuelská volební rada však v pátek dál oddálila vypsání referenda. Přišla s požadavkem, aby se přes milion podepsaných lidí dostavil k ověření totožnosti. Podle opozice, která chce prezidenta sesadit kvůli současné ekonomické krizi i autoritativnímu způsobu vládnutí, je rada napojená na Madura a snaží se zdržovat průběh procesu, neboť je to v zájmu vládnoucích socialistů. Lidé se mohou dostavit na úřady a potvrdit svou identitu v termínu jen pěti dnů v červnu.

Venezuelská krize

Čas je přitom pro obě strany zásadní. V případě, že by se v referendu rozhodlo o odvolání Madura až po 10. lednu 2017, nekonaly by se nové prezidentské volby, uvedla agentura AFP. Současného socialistického prezidenta by jen nahradil jeho viceprezident. Stát by řídil až do ukončení současného prezidentského mandátu v roce 2019.

I pokud se referendum vypíše včas, nebude mít opozice snadnou pozici. K sesazení Madura potřebuje minimálně stejně hlasů, kolik prezident získal ve volbách. Nicólas Maduro vyhrál v roce 2013 volby hlasem 7 587 579 voličů.

Nepokoje, rabování a jídlo na příděl

Venezuela trpí kritickou ekonomickou situací, vysokou kriminalitou a nedostatkem základního zboží v obchodech. Lidé už hledají jídlo i v popelnicích a země je na pokraji humanitární krize (více zde). Opozice vyčítá socialistickým dědicům autoritářského prezidenta Huga Cháveze nejen bídnou ekonomickou situaci, ale i popírání principů demokracie.

Maduro na kritiku reaguje prohlášeními, že jsou za krizi odpovědní podnikatelé a opozice financovaná zahraničními podvratnými silami. Vláda tento týden přišla s plánem, podle něhož budou nedostatkové potraviny rozdělovat přímo mezi rodiny místní distribuční výbory.

Lidé však mezitím tráví před supermarkety dlouhé hodiny a o jídlo se často strhávají potyčky, které rozhání policie. Obchody čelí častému rabování a při jedné z bitek byla zastřelená i jedna nakupující (více o potyčkách o jídlo čtěte zde).

Venezuelané se perou o jídlo:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue