První slůně počaté v Praze bylo pokřtěno, dostalo jméno Maxmilián

  • 8
V Údolí slonů pražské zoologické zahrady bylo v sobotu dopoledne pokřtěno první slůně, které se narodilo a také bylo počato v Praze. Lidé mu vybrali jméno Maxmilián, podle českého krále. Jeho kmotrem se stal herec Jakub Kohák.

„Je to nesmírně významná událost,“ pronesl v sobotu dojatý ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. A aby ne. Na tento okamžik totiž zoologická zahrada čekala přes osmdesát let, co slony chová. Vůbec poprvé tu totiž bylo počato a porozeno slůně (psali jsme zde).

Samotného křtu se účastnil i srílanský ministr zahraničí Mangala Samaraweera. Právě jeho země totiž Praze věnovala Janitu, slonici, která Maxmiliána 5. dubna porodila.

„Doufám, že nové slůně přinese lidem radost. Tyto oslavy jsou příležitostí pro budování mostu přátelství a pochopení mezi našimi dvěma zeměmi a naším obyvatelstvem,“ sdělil v sobotu a prozradil, že pokud vše dobře dopadne, věnuje Srí Lanka Praze další dva slony.

Týden po narození se slůně poprvé podívalo ven:

13. dubna 2016

O jménu pro slůně hlasovala veřejnost a zvítězil Maxmilián. Jeho kmotrem pak lidé zvolili herce Jakuba Koháka.

„Jsem šťastný, že volba padla na mě a chci všem voličům poděkovat,“ sdělil pro iDNES.cz Kohák. Čekal prý modernější jméno, jeho tipem byl Karel kvůli oslavám výročí 700. let od narození Karla IV. „Ale i tohle je dobré,“ dodal.

Při slavnostním křtu malý Max pobíhal mezi ostatními slony a hosty oslavy se snažil kopnout zadní nohou, jeden z vychovatelů ho proto lehce plácnul přes zadek.

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová poděkovala celému týmu zoologické za jejich dosavadní práci. „Máme 4. nejlepší zoo na světě. Budeme se snažit ji rozvíjet. Když pan ředitel požaduje finanční prostředky, není to málo peněz. Přesto si myslíme, že to za to stojí,“ podotkla Krnáčová.

Darování slonů má dlouholetou tradici

Samaraweera připomněl, že historie darování srílanských slonů sahá až do 16. století, proces nazval „sloní diplomacií“.

„Naši králové darovali slony jiným královským dvorům a tato tradice pokračuje i v 21. století. Sloni ze Srí Lanky byli známi už ve starověku a jiné země si jich velmi cenily,“ uvedl.

I jméno Maxmilián má svůj důvod. Byl to právě habsburský arcivévoda a později český král Maxmilián II., kdo jako první v polovině 16. století dostal darem vůbec prvního slona, který byl kdy do střední Evropy dovezen.

Malý slon se v současné době učí novým věcem. Nedávno začal používat chobot, kterým už dokáže nabrat vodu. Tříletá samice Sita ho vyzývá ke hrám, 170kilové mládě je oproti tunové Sitě ale v nevýhodě a prý si váhový rozdíl uvědomuje.

Podle kurátora savců Pavla Brandla je jinak váha slůněte optimální. „Slůně má přibírat zhruba půl kilo až kilo denně, a jelikož se narodilo se 104 kily, vychází to přesně,“ sdělil Brandl pro iDNES.cz. Slon je sice stále odkázaný na mateřské mléko Janity, už teď ho ale zajímá zelenina i tráva.

Zoo Praha chová slony od roku 1933, kdy přišel tehdy něco přes rok starý slon indický Baby. V současnosti jich má sedm. Obývají Údolí slonů, které bylo otevřené v březnu roku 2013. Sloni do zoo přicestovali z různých koutů světa, samice Shanti a Gulab se narodily v Indii, Tamara a Janita na Srí Lance, Donna ve Vietnamu. Samec Ankhor se narodil v Barmě, do pražské zoo přišel z Německa.