Robert Šlachta | foto: Yan Renelt, MAFRA

S Tuhým už spolupracovat nemůžu, říká odcházející Šlachta

  • 710
Po osmi letech končí éra nesmlouvavého plukovníka na jednom z nejexponovanějších postů v policii. Robert Šlachta, dosavadní šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, v rozhovoru pro MF DNES vysvětlil důvody své rezignace. Chystané reformě policie nevěří, není podle něj vůbec připravená.

Policejní prezident Tomáš Tuhý vyjádřil zklamání, že se Šlachta rozhodl pro odchod z řad policie. A ministr vnitra tento Šlachtův krok okomentoval tím, že mu nerozumí. „Nevím, co je na tom nepochopitelného. Byla nám představena nějaká reorganizace a bylo řečeno, že místo v novém uspořádání bude mít ten, kdo se s ní ztotožní. Já se neztotožnil, tak tam místo nemám,“ říká v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Šlachta.

Vedení policie představilo chystanou reformu policie, která má platit od 1. července letošního roku, tuto středu veřejnosti. O den dříve s ní oficiálně seznámilo i vedoucí pracovníky dotčených útvarů. Šlachta se podle svých slov o změnách poprvé dozvěděl v polovině května, když „udeřil“ na Zdeňka Laubeho, prvního náměstka policejního prezidenta.

Až poslední týden v květnu dostal od vedení bližší informaci o tom, že jeho útvar i protikorupční policii by měla zastřešit nová Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „Byla další schůzka, kde mi (Laube, pozn. red.) řekl, že bude jeden ředitel, tři náměstci a pak nějaké čtyři sekce. Já jsem mu v ten okamžik řekl, že je to hovadina, že se tím nemíním vůbec zaobírat,“ přiblížil Šlachta svůj postoj.

Šlachta odešel do civiliu:

Vůbec nic není dořešené

Odmítl, že by měnil názory na své setrvání v nově uspořádaném útvaru, jak o něm tvrdil policejní prezident Tuhý. Chtěl prý pouze nejdřív zjistit, co má změna obnášet. To, co se dozvěděl, ho nijak neuspokojilo. „Nevím, proč se přidávají dvě řídící struktury, nevím, kam půjdou informace, nevím, proč se ÚOOZ rozseká na nějaké sekce, nevím, jak budou fungovat expozitury. Tam není, kromě ředitele a náměstků, vůbec nic dořešené,“ zkritizoval reformu.

Boj o reformu police

K obavám z chystané reorganizace se přidávají také státní zástupci. Obávají se zejména toho, aby se informace z vyšetřování nedostávaly do nepovolaných rukou. To by mohlo zmařit vyšetřování živých kauz. Někteří státní zástupci pracující na nejvyšší úrovni už proto začali stahovat rozdělané spisy z policie k sobě.

Šlachtovo rozhodnutí se chce ještě pokusit zvrátit předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Hodlá se s ním sejít. Sám Šlachta ale podle svých slov rozhodnutí nezmění, protože k nové organizaci policie nemá důvěru. Reformu musí ještě podepsat ministr vnitra, zatím to neudělal. Hlasitě ji kritizuje hnutí ANO, zejména jeho předseda, vicepremiér Andrej Babiš. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán zvažuje kvůli reformě policie rezignaci.

Vedení policie se obrátilo na premiéra, aby svolal Bezpečnostní radu státu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue