FRANCOUZSKÁ RADOST Je dobojováno, francouzští fotbalisté se radují s diváky z...

FRANCOUZSKÁ RADOST Je dobojováno, francouzští fotbalisté se radují s diváky z výhry v zahajovacím utkání mistrovství Evropy nad Rumunskem. | foto: Reuters

Francie - Rumunsko 2:1, na úvod Eura rozhodl gól minutu před koncem

• 390
Zahajovací utkání fotbalového mistrovství Evropy domácí mužstvo po šestnácti letech konečně vyhrálo. Francie na úvod šampionátu porazila vzpurné Rumunsko 2:1 gólem záložníka Dimitri Payeta minutu před koncem.

Pořadatelská země byla blízko ztráty stejně jako v roce 2004 Portugalsko, které podlehlo Řecku. Stejně jako před osmi lety Švýcarsko, které nestačilo na Čechy. A stejně jako na minulém turnaji Polsko, které s Řeckem remizovalo.

ON-LINE

Až Francie prokletí domácích týmů v úvodních duelech po letech zlomila. Dimitri Payet, záložník z West Hamu, byl kousek za hranicí pokutového území, kolem něj tři obránci. Levačkou práskl do míče a trefil se nádherně do horního rohu brány.

Zaplněný stadion v St. Denis podruhé propukl v nadšení. Poprvé to bylo v 57. minutě. Payet centroval z levé strany, urostlý útočník Giroud ve vzdušném souboji přetlačil gólmana a hlavou skóroval. Televizní záznam poté ukázal, že si francouzský bijec pomohl faulem - loktem odstrčil brankářovy ruce, který tak míč minul.

Francouzská radost však trvala jen chvíli, veterán Evra ve vápně nesmyslně strčil nohu do dráhy Stanciua, maďarský sudí Kassai si nebyl jistý, počkal si na radu brankového rozhodčího a pak nařídil penaltu, z níž Rumuni vyrovnali na 1:1. Ale slibný výsledek neudrželi.

Francouzští fanoušci slavili:

Na úvod šampionátu se hrál velmi dobrý fotbal. Svižný, ofenzivní, důrazný. Rumuni si už po třech minutách vytvořili gólovou šanci, po rohovém kopu ze čtyř kroků zakončoval Stancu, ale trefil jen Llorise.

Na druhé straně měl dvě příležitosti Griezmann, nejdřív hlavičkoval do tyče, poté mu střelu v poslední chvíli zblokoval protihráč.

Rumunští obránci občas nestíhali, starosti jim dělal nejvíc Giroud. Proměnil však až svou třetí šanci. Krátce po půli vstřelil první gól turnaje. Na vítězství však domácí potřebovali dát ještě jeden. To se jim v závěru povedlo.