• 4
Po většinu roku tudy jezdí obyčejná auta a motorky, na jeden víkend v roce se ovšem silnice nad Šternberkem promění v trať tradičního závodu do vrchu Ecce Homo. Z Čechů byl letos nejlepší „domácí“ vrchař Václav Janík. Video z kamery na jeho vozu nabízí pohled na to, jak jízda profesionála po trati vypadá.

Už 111. ročník slavných šternberských závodů se letos nesl především ve znamení souboje italských jezdců Simona Faggioliho a Christiana Merliho.

Legenda klání Faggioli, jenž drží od roku 2012 traťový rekord - 7,8 kilometru dlouhou trasu s výškovým rozdílem 307 metrů a průměrným stoupáním 3,9 procenta zajel v čase 2:45,630 - skončil kvůli nepodařené první jízdě celkově až čtvrtý, zvítězil jeho rival z boje o vedení v evropském mistrovství Merli. Faggioliho rekord nicméně nepřekonal.

V závodech, které jsou součástí mistrovství Evropy, což přineslo účast řady špičkových jezdců a pro diváky atraktivní podívanou na dvě stovky vozů - od upravených sériově vyráběných aut přes závodní speciály až po formule, se dařilo i Čechům. Nejúspěšnější byl pátý Václav Janík, pro kterého je Ecce Homo vlastně domácí trať.

„Sezonu vždycky rozdělujeme na závody před Ecce Homo, pak je Ecce Homo a závody po Ecce Homo. Je to pro mě speciální událost, protože dílny máme ve Šternberku, takže nás tu lidé znají, máme tu spoustu fanoušků a byl tu za námi obrovský fanklub. To je svazující, člověk nechce udělat chybu, a zajet hezký výsledek,“ nastínil sám Janík.

Závodní stroje z Ecce Homo

Páté místo je podle něj velký úspěch, neboť na špičku jako jsou právě Faggioli či Merli je velmi obtížné se dotáhnout.

„Jsou to tovární jezdci a člověk jim těžko bude stačit, protože techniku, kterou mají, my nikdy nezískáme. Ale třetí místa v této konkurenci jsou hodně blízko,“ uvedl závodník, který letos zajel na Ecce Homo nejlepší čas 02:54,610 (rozhovor s ním čtěte zde).

Silnice, kde se závod pořádá, láká za hezkého počasí i amatérské „závodníky“, především z řad motorkářů. S jejich srazy přitom policie bojuje jen obtížně, někdy až desítky motorkářů si totiž dávají vědět o případných hlídkách. Kvůli stížnostem místních lidí byla trasa v uplynulých letech dokonce několikrát dočasně uzavřena.