Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Aliance důrazně varuje Putina před hybridní válkou v Pobaltí

  11:22
Čtyři vojenská cvičení NATO přivádějí do oblasti Pobaltí a Polska přibližně 51 tisíc vojáků ze zemí aliance i několika nečlenských. „NATO se rozhodlo reagovat na stoupající asertivitu ruských ozbrojených sil tím, že Kremlu předvede připravenost bránit svou hranici s Ruskem,“ píše v komentáři pro iDNES.cz bývalý diplomat Vladimír Votápek.
Ranní výsadek amerických a polských vojáků během cvičení „Anakonda 16" v Polsku

Ranní výsadek amerických a polských vojáků během cvičení „Anakonda 16" v Polsku | foto: DO RSZ

Jde především o země Pobaltí, které jsou vzhledem k zanedbatelné síle jejich armád, silné ruské menšině a zdrcující převaze ruských sil v regionu, obecně považovány za nejslabší část alianční obrany.

Kreml naopak tvrdí, že vojenská cvičení NATO jsou zbytečnou provokací, stupňující napětí mezi Západem a Východem a posouvá nás zpět k letům studené války. Podívejme se proto podrobněji, jaké jsou scénáře jednotlivých cvičení a zda skutečně představují hrozbu pro ruskou bezpečnost.

Jak rychle zareaguje NATO na agresi?

Do cvičení Anakonda (více o cvičení Anakonda čtěte zde) je zapojeno 31 tisíc vojáků a tři tisíce vozidel z 24 zemí. Scénář plánuje provedení výsadkové operace, která zajistí území východně od Visly a umožní její překonání vojsky umístěnými západně od řeky. Po odražení předpokládané agrese budou jednotky pokračovat až na území Litvy. Manévry mají mimo jiné nacvičit spolupráci mezi regulérními jednotkami a zvláštními silami, nasazenými v reakci na záškodnické akce v rámci tzv. hybridní války.

Součástí cvičení Baltops (více o cvičení Baltops čtěte zde) bude obojživelná operace, která má ověřit alianční schopnost urychleně posílit svou obranu tím, že si vyzkouší dopravu materiálu, vybavení a vojáků mezi základnami, umístěnými na moři a předpokládaným pozemním bojištěm.

Swift response je jedním z prvních cvičení, do kterého jsou zapojeny ve velkém měřítku mnohonárodnostní výsadkové jednotky. Smyslem manévrů je ověřit schopnost sil 82. výsadkové divize Spojených států odpovědět, spolu s dalšími spojeneckými jednotkami rychlého nasazení, na nepřátelský útok.

Konečně operace Saber strike bude na řadě míst Litvy, Lotyšska a Estonska nacvičovat společnou reakci třinácti zúčastněných národů na předpokládaný útok z východu. Součástí manévrů je i 2 200 kilometrů dlouhý přesun amerických obrněných jednotek z Bavorska do Estonska (více o přesunu amerického konvoje čtěte zde).

Jak vidíme, všechna uvedená cvičení mají společný základ v tom, že předpokládají ozbrojenou agresi proti Pobaltí resp. Polsku a ověřují, zda a jak rychle by bylo NATO schopné reagovat. Vycházejí přitom ze zkušenosti posledních let, kdy Kreml používal proti svým sousedům metodu, kombinující operace pravidelných jednotek, speciálních sil, podpory místních separatistů a masivní propagandy, která si vysloužila název „hybridní válka“ (více o hybridní válce čtěte zde).

Podpora separatistů a „mírové“ sbory

Soustřeďoval se přitom na relativně omezené cíle se zjevným kalkulem, že Spojené státy a další velmoci budou váhat s plnohodnotnou konfrontací s Ruskem ve jménu obrany států nebo území, jejichž význam není z pohledu Západu strategický.

Kreml si tuto metodu vyzkoušel poprvé v Moldavském Podněstří. I když se opakovaně zavázal k odsunu své armády, nikdy to neučinil. Nakonec zde uměle vypěstoval pseudoseparatistický režim, který se snaží poskytnout Kremlu alespoň nějakou zástěrku legitimity pro pokračující okupaci moldavského území.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Další zemí, která pocítila ruskou agresivitu, byla Gruzie. Kreml zde systematicky posiloval separatistická hnutí v Abcházii a Jižní Osetii a nakonec na obou územích umístil své vojáky, hrající navenek roli tzv. mírových jednotek. Když se v roce 2008 ocitla gruzínská armáda v přímém konfliktu s ruskými vojsky, mezinárodní společenství sice ruskou agresi vesměs odsoudilo, ale nebylo schopno poskytnout Gruzii jakoukoli účinnou pomoc v boji proti silnějšímu sousedovi. Informace z veřejných zdrojů navíc nasvědčují tomu, že NATO ruské přípravy na operaci proti Gruzii vůbec nezaregistrovalo.

Zatím poslední položkou Putinova jídelníčku byla Ukrajina. Poté, co se nové vedení země přiklonilo k proevropské orientaci, ruský prezident rozhodl obsadit Krymu a vyvolat záškodnickou válku na východě Ukrajiny.

Moskva se tohoto zločinu proti míru dopustila, přestože byla jedním z garantů územní celistvosti Ukrajiny. Kyjev po rozpadu Sovětského svazu zdědil zhruba třetinu sovětského jaderného arsenálu, což z něj učinilo třetí nejsilnější nukleární mocnost na světě. Mezinárodní společenství se snažilo Kyjev přesvědčit, aby se jaderných zbraní vzdalo. Výměnou za příklon Ukrajiny k bezjadernému statutu poskytly Spojené státy, Rusko a Velká Británie Kyjevu garance, že se mimo jiné „zdrží hrozby nebo použití síly proti územní integritě nebo politické nezávislosti Ukrajiny“.

Stálá přítomnost vojáků aliance v Pobaltí

I v tomto případě bylo zjevné, že Západ a NATO reagují na ruské aktivity s velkým zpožděním a že vůbec nemají na evropském teritoriu síly, které by byly schopny zastavit ruská vojska, pokud by se rozhodla okupovat celou Ukrajinu.

Tváří v tvář ruské agresi alianční politici konečně pochopili, že mezi slovy a činy Kremlu zeje propast, která může ohrozit mír v celé Evropě. Rozhodli se proto demonstrovat svou jednoznačnou podporu těm zemím NATO, které by se mohly stát dalším z cílů ruské rozpínavosti.

Jednotky NATO by v případě války s Ruskem neuspěly, tvrdí generálové

Jedním z dohodnutých kroků je pořádání takového množství vojenských cvičení, které fakticky zajistí stálou přítomnost alespoň nějakých aliančních a především amerických vojsk na území Pobaltí. Případný ruský útok by tak narazil nejen na místní vojenské síly, ale byl by nutně také útokem na americké vojáky. Což je krok, kterého se snad vyvaruje i hazardní hráč Putinova kalibru.

Závěrem připomeňme, že Moskva vidí situaci zcela jinak. S oblibou srovnává současnou situaci s dobou na konci studené války a poukazuje na to, že alianční síly se od té doby posunuly hluboko do území, spadajícího dříve do sovětské zóny. Dovozuje z toho, že agresorem je naopak Západ a obětí Moskva.

Tato teorie ale zapomíná na jednu zásadní okolnost. Žádnou z nových aliančních zemí nikdo nenutil, aby se staly členy NATO. Naopak – iniciativa vždy vyšla od místních elit, které neviděly perspektivu ve spojenectví se zaostalým a agresivním Ruskem. Za nejlepší záruku suverenity a bezpečnosti svých zemí naopak považovaly příklon k alianci demokratických států.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Minimální úrovně přírodovědné gramotnosti nedosahuje na střední pětina prváků

20. dubna 2024  8:47

Ani minimální úrovně přírodovědné gramotnosti nedosahuje asi pětina žáků prvních ročníků středních...

Před týdnem letní rekordy, dnes čerstvý sníh i mráz. Vrátila se zima

20. dubna 2024  8:24,  aktualizováno  8:44

Do vyšších poloh Česka se vrátila zima. V noci napadlo na horách i patnáct centimetrů sněhu....

Komplikace pro dohodu. Politické vedení Hamásu zvažuje přesun z Kataru

20. dubna 2024  7:56

Politické vedení palestinského hnutí Hamás zvažuje, že svou základnu přesune z Kataru, kde...

KLDR otestovala mimořádně velikou hlavici pro střely s plochou dráhou letu

20. dubna 2024  7:02

Severní Korea v pátek uskutečnila test mimořádně velké bojové hlavice pro střely s plochou dráhou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...