Jednou ze sociálně vyloučených lokalit ve Vsetíně je Poschla - na okraji města nechal starosta JIří Čunek postavit dvě kontejnerové bytovky, kam přestěhoval sociálně slabé obyvatele, v drtivé většině Romy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čunek žádá peníze na integraci, hrozí vystěhováním nepřizpůsobivých

  • 72
Starosta Vsetína Jiří Čunek hrozí vystěhováním nepřizpůsobivých lidí z města, pokud neuspěje s přihláškou ke spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Ve hře jsou až desítky milionů korun z evropských dotací na boj proti sociálnímu vyloučení a chudobě.

Město si u vládní Agentury pro sociální začleňování podalo přihlášku do projektu Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám. Loni však se žádostí neuspělo, monitorovací výbor ji tehdy zamítl.

„První přihláška Vsetína byla dobrá, až na jednu věc - lokalitu Poschla. Žádost se dostatečně nevěnovala tomu, jaká budoucnost čeká její obyvatele,“ zdůvodnil ředitel agentury Radek Jiránek.

Před deseti lety vznikly na Poschle dvě kontejnerové bytovky. Do nich město přestěhovalo desítky převážně romských rodin ze zdevastovaného pavlačového domu u polikliniky, který pak nechalo zbourat (psali jsme zde).

„Funguje to deset let, ti lidé mají kde bydlet, nikdo pod mostem nezůstal ani neumřel. I když jsme měli rozhodnutí soudu o tom, že je můžeme vyhodit na ulici, neudělali jsme to. A teď jsme za to ještě biti,“ řekl starosta Čunek.

Do Vsetína by mohlo přijít až 120 milionů

Město přesto přihlášku ve srovnání s loňskem přepracovalo. A má mnohem větší šanci na úspěch.

„Dokument obsahuje popis situace, učiněných kroků a plán, co dál s Poschlou. Monitorovací výbor by to měl docenit,“ uvedl Jiránek.

Pokud se to podaří, může do Vsetína v letech 2017 až 2019 putovat suma 60, 80 či 120 milionů korun. Záleží na tom, jak propracovaný bude projekt na pomoc chudým, nezaměstnaným nebo zadluženým.

Peníze pomohou s budováním sociálních bytů, podporou sociálního podnikání, rozšiřováním kapacity školek a škol, financováním vzdělávacích asistentů nebo vznikem nízkoprahových klubů.

„Peníze mají vést k tomu, aby ve Vsetíně ubývalo vyloučených lokalit a lidé z okraje společnosti se do ní integrovali. Tomu neprospívá, když jsou sociálně vyloučení koncentrováni na jednom místě. Nebo když děti z těchto rodin chodí do jedné školy,“ sdělil Martin Navrátil z Regionálního centra východ Agentury pro sociální začleňování.

Bez dotací přijde vystěhování, tvrdí Čunek

To se týká zmíněné Poschly. „Představa monitorovacího výboru, že odtamtud lidi vystěhujeme do centra a necháme lokalitu být, postrádá smysl. Je potřeba za pomoci programů tyto lidi donutit, aby se ke vzdělání svých dětí a zaměstnání dokázali postavit zodpovědně. Potřebujeme asistenty, kteří budou s dětmi pracovat,“ oponuje Čunek.

Město navíc nemá dostatek volných bytů. Každý rok se jich z 539 v jeho majetku uvolní kolem desíti, na které čekají lidé v pořadníku. A stavět nové není kde.

„Přesto lidi z Poschly, kteří se osvědčili, posouváme blíže do centra města. Už osm rodin se odtamtud dostalo pryč,“ vypočítal starosta.

Kvůli dohodě se státem, který na výstavbu kontejnerových domů poskytl 20 milionů korun, navíc radnice garantuje třicetiletou udržitelnost fungování těchto bytů.

„Pokud peníze nedostaneme, budou tito lidé muset ze Vsetína odejít a starost o ně připadne jiným obcím. Umíme to zajistit. Ale nechceme to udělat, jen potřebujeme spolupráci bez předsudků,“ dodal Čunek.

Z archivu iDNES.cz. V dubnu 2007 kauza rozvířila vášně:

11. dubna 2007