Iráčané vstoupili do Fallúdži, ofenziva proti IS postupuje i v Sýrii

  • 24
Speciální protiteroristická jednotka irácké armády úspěšně prolomila jižní frontu u města Fallúdža. Vojáci se dostali na jižní předměstí Šuhadá, boje ale komplikuje přítomnost civilistů, kterých může být až 90 000. Průlom se podařil také povstaleckým skupinám podporovaných Západem u syrského města Máraa v provincii Aleppo.

Zástupce velitele iráckých protiteroristických jednotek Hádí Zaid Kasár agentuře AP řekl, že jedné koloně vojenských automobilů se s pomocí dělostřelectva a raketové palby podařilo probít se do Šuhady. Spojenecká letecká koalice pak začala bombardovat pozice radikálů z organizace Islámský stát (IS), kteří Fallúdžu obsadili v roce 2014.

Fallúdža leží 50 kilometrů západně od Bagdádu. Hlavní přístupové trasy do města jsou podle AP poznamenány leteckými údery, ale IS je také zaminoval a bojuje ze zákopů.

„Protiteroristické jednotky zcela osvobodily oblast Šuhadá z rukou DAEŠ a nad domy vztyčily iráckou vlajku,“ citovala agentura AFP mluvčího těchto jednotek Sabáha Numáního. DAEŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát. „Jakmile bude oblast vyčištěna od bomb, převezmou nad ní kontrolu armáda a policie,“ dodal Numání. Během středečních bojů bylo zraněno pět příslušníků iráckých bezpečnostních složek.

Osvobozovací operace se účastní různé jednotky irácké armády a také její spojenci z šíitských milicí, ale na širší území města zatím pronikly jen protiteroristické oddíly. Šíitské milice byly pověřeny bojem proti IS v blízkosti Fallúdži.

Podle generála Hajdara Fádila čeká jeho jednotku na jihu města těžký boj, protože IS nasadil všechny své síly právě tam.

Tunely a miny

Islámský stát

Boj o Fallúdžu je považován za nejobtížnější osvobozovací operaci, kterou zatím irácká armáda proti IS vedla. Bojuje se v oblasti obývané sunnity, která má pro IS i pro Bagdád velký strategický význam. Radikálové mají pod městem tunely, zaminovávají cesty a používají dobře vycvičené ostřelovače.

Generál Abdal Vaháb Saadí, který operaci velí, v úterý řekl, že irácké jednotky nadále postupují do centra města a že „během příštích dnů oznámí osvobození Fallúdže“.

Podle koordinátorky OSN pro Irák Lisy Grandeové uvázli ve Fallúdži lidé, kteří jsou nyní v děsivých podmínkách. Irácká armáda zahájila operaci k osvobození města na konci května, ve skutečnosti ho ale obléhala už téměř šest měsíců a dovnitř se od té doby nedostaly žádné dodávky. „Podcenili jsme, kolik je ve Fallúdži civilistů,“ uvedla Grandeová. „Lidé, kteří se dostali ven, naznačují, že mluvíme možná o 80 000 až 90 000 civilistů, kteří jsou stále uvnitř,“ dodala.

Zatím se z Fallúdži podařilo uprchnout více než 20 000 lidí. Často museli jít dlouhé dny, než se dostali do oblastí, které má pod kontrolou vláda, a často rovněž museli čelit ostřelování ze strany radikálů. „Řada z nich to bohužel nezvládla. Víme o více než deseti lidech, kteří se utopili, když se pokusili překonat řeku,“ řekla koordinátorka OSN. Některé rodiny podle ní během strastiplné cesty také přišly o své děti.

01.června 2016 v 22:52, příspěvek archivován: 08.června 2016 v 19:26

Updated map: The situation in #Fallujah, via @WSJ @TheStudyofWar https://t.co/r0b61szbYX pic.twitter.com/dY5DWihJL3

Mezinárodní koalice shodila povstalcům zbraně

V Sýrii v oblasti města Máraa svádí povstalci boj s Islámským státem od konce května. Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy podle středeční zprávy obléhaným povstalcům shodila letecky zbraně. Skupiny se podle SOHR sjednotily a probily se do vesnice Kafr Kalbín, která leží na silnici mezi městy Máraa a Azaz. V oblasti Azazu podle květnových zpráv uvázlo až 100 000 prchajících civilistů.

Válka v Sýrii

Boje u města Máraa nesouvisí s bitvou, která se odehrává od minulého týdne východně od něj v Manbidži (více zde). I tam proti IS bojují povstalecké skupiny podporované mezinárodní koalicí a v úterý se jim podařilo dále se k městu přiblížit. Manbidž leží v provincii Aleppo a odhaduje se, že z původních 120 000 obyvatel tam zůstává asi 20 000 lidí. Smyslem bojů je přerušit radikálům zásobovací trasu přes tureckou hranici.

Mluvčí povstaleckých jednotek ve středu uvedl, že jsou kdykoli připraveni zahájit útok na samotný Manbidž, mají ale obavy kvůli přítomnosti civilistů. „Ve vhodný čas do města vstoupíme,“ uvedl mluvčí. Spojené státy odhadují, že bojů se na straně Demokratických sil Sýrie (SDF) účastní zhruba 3000 arabských a 500 kurdských bojovníků.

SDF zahájily útok na město minulý čtvrtek. Jde o poslední místo, které IS ovládá u turecké hranice. Útočníkům pomáhá ze vzduchu mezinárodní koalice a pokud se podaří bojovníky IS z místa vytlačit, přijde tato skupina o hlavní trasu, kudy přes hranice přepravovala bojovníky, zbraně a peníze. „Máme informace, že mnoho členů DAEŠ prchá a opouštějí některé oblasti Manbidže, ve kterých nastražili bomby,“ řekl mluvčí povstaleckých jednotek. „Naše síly jsou nyní na předměstí města a operace pokračuje,“ dodal.

08.června 2016 v 16:52, příspěvek archivován: 08.června 2016 v 19:20

East #Aleppo - #SDF #Manbij offensive situation map (8 June 2016) / HD map : https://t.co/IfdvP8YTdT pic.twitter.com/hdoAAVxb5i

Od dubna se bojuje také ve městě Aleppo, rozděleném na část kontrolovanou vládou a část, již má pod kontrolou opozice (více čtěte zde). SOHR informovala, že při náletech na opoziční čtvrtě ve středu zahynulo nejméně 15 civilistů, místní civilní obrana hlásí až 20 mrtvých. Další desítky lidí utrpěly zranění. Některé bomby dopadly do blízkosti nemocnice ve čtvrti Šaár. Na amatérských videozáznamech, které se objevily na internetu, bylo vidět poškozené budovy, plameny a černý dým stoupající nad domy.

Podle místní lékařské asociace, která zraněným v oblasti pomáhá, jeden z náletů zasáhl dětskou nemocnici a zničili jedno její patro. Nemocnice a další zdravotnická zařízení se poslední dobou stávají stále častěji terčem leteckých úderů. Od začátku konfliktu v březnu 2011 bylo zabito již téměř 740 lékařů a dalšího zdravotnického personálu při více než 360 útocích na nemocnice.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) nedávno oznámila, že při bombardování a ostřelování zařízení, které provozují či podporují, přišlo loni a na začátku letošního roku o život nejméně 100 zaměstnanců a pacientů. Dalších 130 jich utrpělo zranění.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video