EU je nesrozumitelná, uvedl Fico. Její konec ale nehrozí, míní Sobotka

  • 44
Další rozdělování Evropské unie je v budoucnu pravděpodobnější než prohlubování integrace, míní slovenský premiér Robert Fico. Řekl to ve středu v Praze během debaty předsedů vlád zemí visegrádské skupiny. Český premiér Bohuslav Sobotka varoval před dělením Evropy na menší celky.

„Nenechme se mýlit, neříkejme, že jsou tu dvě rovnocenné varianty - hlubší fragmentace, nebo hlubší integrace,“ řekl Fico. „První varianta má mnohem lépe nastavené podmínky, než varianta hlubší spolupráce a integrace,“ dodal. Evropská unie podle něj nezná odpověď na to, jak se tomuto trendu bránit.

Slabinou EU je podle Fica nesrozumitelný jazyk, který používá. Je pro občany nepochopitelná a zabývá se tématy, která je nezajímají. Krize celé Evropy se projevuje v úpadku tradičních politických stran. Místo nich získávají hlasy voličů výrazně „antievropské populistické spolky“.

„To, co se děje v zemích střední a východní Evropy i celé Evropy, vyžaduje naši pozornost. Jak je možné, že často poloblázni a blázni nastupují do významných politických pozic,“ řekl.

Prioritou slovenského předsednictví, které začne v červenci, proto bude navrácení důvěry občanů v EU a používání jednoduššího jazyka. Slovensko se chce věnovat také posílení unijní ekonomiky a zajištění energetické bezpečnosti. Třetí prioritou bude udržitelná a reálná migrační a azylová politika.

Konec Evropské unie nehrozí, míní Sobotka

Podle Sobotky migrační krize nepovede ke konci Evropské unie. V rámci konference Prague European Summit prohlásil, že daleko větší nebezpečí představuje rostoucí populismus a frustrace občanů. Řešení vidí český premiér v budování důvěry mezi členskými zeměmi a posilování evropské soudržnosti. Evropa by podle jeho slov neměla zapomínat na vlastní úspěchy.

„Téma migrace rezonuje v Evropské unii silně, veřejný prostor je jím téměř zahlcen. Nemyslím si ale, že nyní evropský projekt může ztroskotat,“ uvedl Sobotka. Dodal, že daleko více ohrožuje Evropu nacionalismus, který zneužívají populisté, a rostoucí nedůvěra Evropanů v EU. „V Evropě rostou nacionalistické tendence a objevují se radikálové, kteří nabízejí snadná řešení,“ varoval předseda české vlády.

Nejlepším způsobem, jak se Evropa může těmto tendencím bránit, je podle Sobotky návrat k podstatě evropské spolupráce - budování mírového společenství států a zlepšování životního standardu Evropanů. Za jeden z důvodů rostoucí frustrace evropské veřejnosti označil český premiér neschopnost Evropské unie sdělovat pozitivní příběhy. Sobotka v projevu také odmítl dělení Evropy na menší celky.

Sobotka se s Ficem dohodli na zářijovém společném jednání české a slovenské vlády. Země by měly podle Sobotky intenzivně spolupracovat na přípravách společných oslav 100. výročí vzniku Československa a připomenutí 50 let od Pražského jara. Obě kulatá výročí se budou slavit v roce 2018. „Na společné oslavy státnosti se chceme soustředit,“ uvedl Fico.

Sobotka Ficovi poděkoval, že dodržel tradici a vyrazil na svou první zahraniční cestu právě do ČR. Přijet do Prahy měl už v polovině dubna, jeho návštěva byla ale kvůli zdravotním problémům zrušena. Fico se musel podrobit kardiochirurgickému zákroku (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video