Část pokladu z období mladší doby bronzové nalezeného u Nové Role. Byly v něm...

Část pokladu z období mladší doby bronzové nalezeného u Nové Role. Byly v něm náramky, spony, faléry, nápažníky i prsten. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Poctiví nálezci pokladů dostali od kraje jako odměnu desetitisíce korun

  • 1
Z odměny od Karlovarského kraje se těší dva nálezci pokladů v regionu. Poctiví objevitelé získali deset procent z ceny nálezu, vyplaceno dostali desítky tisíc korun.

Prvním z nich je hledač, který objevil v Opatově u Lubů 1 622 kusů mincí a keramiky. Kraj jej za to odměnil 146 655 korunami.

Dalším je pak Michal z Karlovarska, který našel začátkem letošního února takzvaný bronzový depot u Mezirolí. Celkem čítal 18 předmětů, které archeologové identifikovali do mladší doby kamenné (o bronzovém pokladu zde). Za bronzový poklad dostal 92 tisíc korun.

Podle hejtmanova náměstka Petra Zahradníčka museli zástupci kraje čekat na odborné posudky, které stanovily hodnotu obou nálezů.

„Jeden vypracovalo Národní muzeum v Praze, druhý pak Archeologický ústav v Praze. Na základě těchto posudků jsme se rozhodli, že využijeme maximální možné desetiprocentní výše odměny jako poděkování nálezcům především proto, že nálezy neskončily v internetových aukcích,“ zdůvodnil Petr Zahradníček.

Hledal kameny, místo nich našel poklad

Nálezci Michalovi, který nechce zveřejnit celé jméno, se soubor bronzových artefaktů podařilo objevit v lesním remízku, když hledal kameny na svoji zahrádku. Archeologové depot ocenili zejména proto, že počet předmětů několikanásobně převýšil objevy obdobných souborů v Karlovarském kraji. Odměna už Michalovi dorazila.

„Potěšila mě a jsem za ni šťastný,“ řekl. Peníze prý použije na vybavení bytu i na nákup potravin. Do zahrádky, na kterou si u Mezirolí sháněl kameny, ovšem odměnu investovat nechce. „Na zahrádku si věci vyrábím nebo je sháním po lesích,“ vysvětlil.

Bronzový poklad by se měl stát v budoucnu součástí nové expozice, kterou pro návštěvníky připravuje karlovarské muzeum.

Najít u Opatova soubor středověkých stříbrných mincí se podařilo už před třemi lety amatérské hledačce a kraj ji za to tehdy odměnil 90 tisíci korunami. Mince pak mohli zájemci vidět během loňské výstavy v chebském muzeu.

Podle jeho kurátora a archeologa Michala Beránka to byl největší mincovní nález hallských feniků v České republice a druhý největší ve střední Evropě. Poklad se stal jedním z největších taháků celé výstavy.

10. února 2016