Gólová radost hokejistů Pittsburghu ve čtvrtém finálovém souboji se San Jose.

Gólová radost hokejistů Pittsburghu ve čtvrtém finálovém souboji se San Jose. | foto: AP

Pittsburgh dobyl led San Jose a je pouhý krok od zisku Stanley Cupu

• 46
Hokejisté Pittsburghu zvítězili ve čtvrtém duelu finále play-off NHL nad domácím San Jose 3:1 a stejným poměrem vedou i v celé sérii. Ve čtvrtečním pokračování tak již můžou před svými fanoušky rozhodnout o zisku Stanley Cupu. Hrdinou zatím posledního měření sil byl Jevgenij Malkin, jenž na kritiku za chabou produktivitu odpověděl bilancí gólu a asistence.

Oba tábory nastoupily do čtvrtého finále ve stejných sestavách ze třetího duelu, kdy San Jose po výhře 3:2 z prodloužení snížilo nepříznivý vývoj série na 1:2 na zápasy. Domácím tak opět chyběl český útočník Tomáš Hertl, jenž kvůli zranění v dolní části těla s velkou pravděpodobností již do dalšího průběhu finále nezasáhne.

Sharks před úvodním buly chtěla naladit na vítěznou vlnu metalová skupina Metallica. O netradičně zahranou hymnu Spojených států amerických se postarali kytaristé James Hetfield a Kirk Hammett. Neméně navnadění však byli i hostující hráči Pittsburghu, kteří v opatrném začátku měli mírně navrch a počtvrté za sebou se dočkali otevíracího gólu.

Běžela osmá minuta, když z pravého kruhu prověřil pozornost Martina Jonese útočník Phil Kessel. Gólman San Jose puk vykopl betonem a ze druhé strany se tak otevřela část brány dorážejícímu zadákovi Ianu Coleovi. Asistenci si připsal i Jevgenij Malkin, jenž byl před zápasem pod drobnohledem zámořských novinářů. Pro ruského centra to byl totiž vůbec první finálový bod. Na kritiku své slabší produktivity navíc odpověděl ještě jednou v dalším průběhu utkání.

Za zmínku z defenzivně svázané zahajovací třetiny stojí ještě tvrdý zákrok beka Marc-Edouarda Vlasice, jenž bodyčekem poslal Sidney Crosbyho na střídačku domácích. V úvodu druhé třetiny se faulem provinil zástupce Hertla v elitní formaci Melker Karlsson. Pittsburghu pak stačilo jen devět vteřin hry v početní výhodě a vedli o dva góly. Kessel našel střílenou přihrávkou u tyče číhajícího Malkina, jenž oslavil svůj pátý gól v probíhajícím play-off.

V 24. minutě zachránila v křeči hrající San Jose od třetí inkasované branky tyč nastřelená obráncem Justinem Schultzem. Hostující brankář Matt Murray čelil většímu nebezpečí až v 35. minutě, kdy nejprve z ojedinělého závaru centr čtvrté řady San Jose Nick Spaling nastřelil konstrukci branky a o pár vteřin později z levého kruhu pálil osamocený Logan Couture. Ani vedoucí muž produktivity play-off ale další bod do sbírky nepřidal. Do další šance se Sharks nedostali ani při přesilovce ze závěru třetiny, kdy se provinil Bryan Rust. V součtu domácí během prostřední hrací části vyslali na Murrayho jen chabé čtyři střely.

Nula na kontě pittsburghského mladíka Murrayho odolala i v úvodu třetí dvacetiminutovky po šanci veterána Patricka Marleaua. Penguins se již soustředili hlavně na bránění, přesto se o snížení usilující domácí nakonec dočkali gólu. Časomíra se zastavila na 48 minutách a 7 vteřinách, když se po zblokované střele obránce Brendena Dillona dostal k zakončení před bránou číhající Karlsson.

S ubývajícím časem začalo San Jose více riskovat a necelé tři minuty před koncem řádné hrací doby využil jednoho z okének v obraně Eric Fehr, jenž pojistil hostům třetí triumf v sérii. Vůbec poprvé tak jeden z týmu vyhrál vyšším rozdílem. Nejpodstatnější ale je, že ve čtvrtek na domácím ledě bude Pittsburgh již mít k dispozici první mečbol a jeho kapitán Crosby bude chtít pozvednout svůj druhý Stanley Cup jako v ročníku 2009.

Finále play-off NHL

4. zápas

San Jose Sharks - Pittsburgh Penguins 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky:
49. M. Karlsson (Tierney, Dillon) - 8. Cole (Kessel, Malkin), 23. Malkin (Kessel, Letang), 58. Fehr (Hagelin, Määttä). Rozhodčí: McCauley, Sutherland - Murphy, Racicot. Vyloučení: 2:2. Využití: 0:1. Střely na branku: 24:20. Diváci: 17.562. Stav série: 1:3. Hvězdy zápasu: 1. M. Murray, 2. Kessel, 3. Malkin (všichni Pittsburgh).
San Jose: M. Jones - Burns, P. Martin, Braun, Vlasic, Polák, Dillon - Pavelski, J. Thornton, M. Karlsson - Donskoi, Couture, Marleau - J. Ward, Tierney, Nieto - Wingels, Spaling, Zubrus. Trenér: Peter DeBoer.
Pittsburgh: M. Murray - Dumoulin, Letang, Määttä, Lovejoy, Cole, Schultz - Hörnqvist, Crosby, Sheary - Kunitz, Malkin, Rust - Hagelin, Bonino, Kessel - Kühnhackl, Cullen, Fehr. Trenér: Mike Sullivan.