Předpovědi meteorologů se naplnily a v úterý odpoledne zasáhly Česko bouřky...

Předpovědi meteorologů se naplnily a v úterý odpoledne zasáhly Česko bouřky doprovázené silným větrem a prudkým deštěm (9. 7. 2014). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Sucho v Plzni, „monzun“ pod Jeseníky. Nedávné bouře nezasáhly celé Česko

  • 45
Velmi silné bouřky a přívaly deště, které minulý týden dorazily do Česka, byly značně nerovnoměrné. Ukazuje to mapa srážek Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvíce napršelo na Jesenicku a v Pošumaví, naopak například v Plzni či Brně zůstala země poměrně suchá.

V týdnu od 30. května do 5. června napršelo na celém území průměrně 25 milimetrů, což je o 55 procent víc, než bývá v tomto období běžné.

„Oblastí s nejsilnějšími srážkami bylo několik. Na Jesenicku ve Městě Albrechtice napadlo během jedné hodiny až sto dvacet milimetrů (více jsme psali zde). Dále to bylo v Pošumaví na povodí horní Vltavy, Malše a Otavy. V tomto regionu se nasycenost povodí v posledních deseti dnech zvýšila nejvíce a sucho je tam nejmenší,“ uvedl pro iDNES.cz hydrolog Martin Pecha.

Rozložení srážek ovšem nebylo rovnoměrné. V Podkrušnohoří nebo Podkrkonoší bylo přeháněk v posledních 14 dnech velmi málo. Minulý týden tam napršelo mezi pěti až deseti milimetry. Podobně chudé na srážky bylo také Brno a větší část jižní Moravy nebo Zlínského kraje. Intenzivní deště se vyhnuly také Olomouci nebo Plzni.

Srážky na území České republiky v týdnu od 30. května do 5. června.

Bouřky v některých místech výrazně ovlivnily hladiny řek. Zejména menší a střední toky se v zasažených oblastech přechodně rozvodnily. „Na Opavici v Krnově byl v úterý večer krátce překročen 2. SPA (stupeň povodňové aktivity, pozn. red.). Na Polečnici v Českém Krumlově, na Blanici v Louňovicích a na Lubině v Petřvaldu byl překročen 1. SPA. V porovnání s dlouhodobými průměry pro měsíc červen se průtoky oproti minulému týdnu opět mírně navýšily,“ uvádí hydrologové k aktuálnímu stavu sucha na webu ČHMÚ.

V týdnu do 12. června budou hladiny větších řek mírně kolísat a některé toky začnou postupně klesat. Pokud přijdou lokální přeháňky, před kterými varuje například pondělní výstraha (více zde), může stoupat hladina menších toků.

Hladina spodních vod neustále klesá

Nepříznivá je situace podzemních vod. Jejich hladina dlouhodobě klesá a v dubnu dosahovalo normálního stavu jen 44 procent vrtů. U zbytku se stav hladiny pohyboval pod normálem a ve 35 procentech případů to bylo silně až mimořádně pod normálem. V květnu byl počet vrtů s normálním stavem hladiny ještě menší.

Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech v období od 23. do 29. května 2016.

Neutěšenou situaci podzemních vod a řek nenapraví ani přívalové srážky. Hydrolog Jan Daňhelka v rozhovoru pro iDNES.cz upozornil, že během lokálních bouřek může na jednom místě spadnout až sto milimetrů srážek a o pár kilometrů dál bude jen slabě pršet.

„Dopadá to tak, že na jednom místě se zlepší stav podzemních vod a o kus dál opravdu může převládat sucho. Vody spadne dostatek, ale pokrytí je velmi nerovnoměrné. Někde se bouřkové období ani neprojeví,“ vysvětlil hydrolog (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video