U iráckého města Fallúdža probíhají v uplynulých dnech tuhé boje. Oblast...

U iráckého města Fallúdža probíhají v uplynulých dnech tuhé boje. Oblast opustilo několik tisíc rodin (5. června 2016) | foto: Reuters

Islámský stát nás používá jako lidské štíty, tvrdí obyvatelé Fallúdži

  • 72
Islámský stát podle informací nevládních organizací střílí po obyvatelích, kteří se snaží uprchnout z obsazeného iráckého města Fallúdža. Množí se také svědectví o tom, že džihádisté nařizují civilistům, aby sloužili jako živé štíty. Podezření z nelidského zacházení s civilisty čelí i šíitské milice bojující na straně vlády.

Pracovníci Norské rady pro uprchlíky (NRC) hovořili se členy rodin, kterým se podařilo z Fallúdži uprchnout. Ti ve svědectvích uvedli, že stoupenci Islámského státu záměrně ostřelují prchající civilní obyvatelstvo. Ve městě podle dostupných informací zůstává asi 50 tisíc lidí.

Válka v Sýrii

„Naše největší obavy se naplnily,“ uvedl Nasr Muflahi z NRC. „To je to nejhorší, což se může stát nevinným mužům, ženám i dětem, kteří museli všechno opustit, aby si zachránili život,“ dodal. Z města se již podařilo uprchnout asi třem tisícovkám rodin. Většina z nich nyní žije v uprchlických táborech. NRC varuje, že s přílivem dalších lidí v uprchlických táborech nebude místo.

Jedním z těch, kterým se podařilo prchnout, je i Taleb Farhan. Před propuknutím bojů žil na předměstí Fallúdži. Reportérům CNN popsal, že islamisté civilní obyvatelstvo mnohdy používají jako živé štíty. „Byl to rozkaz. Pokud byste odmítli, na místě vás zastřelí,“ vzpomíná. Stoupenci Islámského státu tak civilisty nutili, aby se přemístili do centra města, které je hlavním bodem ostřelování.

Thamir Ali popisuje, jak jeho rodina přelstila džihádisty a zřejmě si tak zachránila život. Ve svém domě nechali otevřené dveře a ukryli se. Když džihádisté dorazili, mysleli si, že rodina již dávno prchla. „Ostatní rodiny to neudělaly. Islámský stát je odvedl pryč nebo je na místě zabil,“ popisuje Ali.

Stanice BBC informovala také o tom, že podezření ohledně nelidského zacházení s civilisty ve městě čelí i šíitské milice, které se ofenzivy účastní na straně irácké armády. Rádža Isáví, člen rady provincie Anbár, kde Fallúdža leží, tvrdí, že členové milicí zadrželi během postupu do města stovky lidí. Mnozí z nich měli na sobě po propuštění známky mučení, nejméně čtyři na následky utrpěných zranění zemřeli, další jsou v kritickém stavu v nemocnici.

Zástupci milicí obvinění odmítají, vláda už ale oznámila, že závěrečné fáze dobývání převážně sunnitského města se šíitští ozbrojenci nezúčastní, a to právě kvůli obavám z rozdmýchání sektářského násilí.

Fallúdža leží v provincii Anbár, asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. Irácká armáda zahájila svou ofenzivu na konci května. V neděli oznámila, že město téměř obklíčila, pod kontrolou nemá jen západní břeh Eufratu. Premiér Hajdar Abádí minulý týden uvedl, že vojenskou operaci zpomalili, aby ochránili obyvatele města.

Fallúdžu v těchto dnech dobývá irácká armáda:

Islamisté na ústupu

Obléhání si v uplynulých dnech zažilo také syrské město Manbidž, které až dosud ovládal Islámský stát. Opoziční skupiny se však v pondělí přiblížily na dohled městu a islamisté se dali na útěk. Skupiny označované jako Demokratické síly Sýrie (SDF) podporuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy.

„V Manbidži je mnoho domů, které zabral Islámský stát a které jsou teď prázdné. Vzali vše, co mohli, a z města odešli,“ řekl mluvčí opozičních bojovníků agentuře Reuters.

SDF, k nimž se řadí také kurdské milice YPG, zahájily útok na město na severu provincie Aleppo minulý čtvrtek. Jde o poslední místo, které Islámský stát ovládá u turecké hranice.

Útočníkům pomáhá ze vzduchu mezinárodní koalice a pokud se podaří bojovníky islamistů z místa vytlačit, přijde tato skupina o hlavní trasu, kudy přes hranice přepravovala bojovníky, zbraně a peníze.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) informovala, že jednotky syrské armády postupují také v provincii Rakká, která je hlavním sídlem islamistů a která sousedí s provincií Aleppo. Se syrskými jednotkami bojují jejich spojenci a ze vzduchu je podporuje ruské letectvo.

Podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR jsou nyní jednotky asi 30 kilometrů od vojenského letiště Tabka, které leží západně od provinčního střediska Rakka. Podle SOHR jde o nejzásadnější průnik do provincie z jihozápadního směru.

Tři fronty v Sýrii a Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue