VIDEO: Vietnamská popová hvězda zahájila ve dvorské zoo nosorožčí kampaň

  • 6
Asijská zpěvačka Thu Minh v neděli ve Dvoře Králové zahájila kampaň OSN na záchranu ohrožených druhů a převzala patronát nad přesunem samice nosorožce dvourohého Elišky do Tanzánie. Do Afriky se vrátí na konci června.

Další díl do skládačky boje za záchranu kriticky ohrožených nosorožců přidala královédvorská zoologická zahrada. Populární vietnamská zpěvačka Thu Minh v neděli na Světový den životního prostředí zahájila nosorožčí část kampaně OSN Wild for Life. Zároveň převzala patronát nad transportem samice nosorožce dvourohého Elišky, která se za necelý měsíc vrátí do své domoviny. Osmatřicetiletou zpěvačku přijela podpořit další celebrita s vietnamskými kořeny - česká Miss Earth 2013 Monika Leová.

Právě Vietnam je spolu s Čínou hlavní zemí, kterou pašeráci nejčastěji zásobují rohovinou. Důvodem je její využití v tamní tradiční medicíně. Thu Minh Vietnamce přesvědčuje, aby od konzumace rohoviny upustili a pomohli zabránit vybíjení zvířat v Africe.

„V roce 2011 pytláci zabili posledního nosorožce jávského ve Vietnamu, dnes už je máme pouze v zoologických zahradách. Uvědomuji si, že nosorožci kvůli obchodu s rohovinou vymírají po celém světě. Jezdím po vietnamských školách a informuji děti o tom, že rohovina nemá žádné léčebné účinky,“ řekla Thu Minh.

Patrony jsou Gisele Bündchenová i Neymar

Patronkou kampaně OSN pro Českou republiku je modelka Monika Leová, která se zoologickou zahradou spolupracuje už dva roky a nechyběla ani na nedělním zahájení kampaně.

„Je opravdu důležité na problém pašování rohoviny upozorňovat také v Čechách, protože Česká republika je bohužel jednou z tranzitních zemí. Snažíme se o osvětu a oslovovat vietnamskou komunitu, že je nutné zachránit nosorožce,“ uvedla misska.

Kromě Thu Minh a královédvorské zoo se do nové kampaně Organizace spojených národů zapojila například čínská herečka Li Bingbing, brazilská supermodelka Gisele Bündchenová nebo slavný jihoamerický fotbalista Neymar.

„V roce 2007 bylo v Jihoafrické republice upytlačeno 13 nosorožců, v roce 2014 už to bylo 1200 zvířat. Ta čísla rostou obrovským tempem. I z toho důvodu se OSN tématem letošního Světového dne životního prostředí rozhodla vyhlásit snahu o záchranu divočiny. Různé osobnosti po celém světě propůjčily svou tvář jednotlivým zvířecím druhům,“ vysvětlil Jan Stejskal, jenž má v zoologické zahradě na starosti mezinárodní projekty.

Přítomnost Thu Minh ve Dvoře Králové měla ještě jeden důvod. Zpěvačka převzala patronát nad připravovaným transportem samice nosorožce dvourohého Elišky. Poprvé ji viděla už před dvěma lety, kdy navštívila místní zoo. Vietnamská celebrita včera nosorožce nakrmila chlebem a ovocem, a nechala se s ním také vyfotografovat. Snímky se objeví ve vietnamských médií.

„Informace o tom, že jsou nosorožci tak ohrožení, že se musejí z Evropy dovážet do Afriky, se dostane k vietnamskému publiku. Doufáme, že to zase trochu pomůže k omezení spotřeby rohoviny v této zemi,“ uvedl Jan Stejskal.

Cesta do Afriky

Zoologická zahrada pošle Elišku na konci června do tanzanského národního parku Mkomazi. O jejím přesunu se zoo už před dvěma lety dohodla s ochranářem Tonym Fitzjohnem. Eliška se vrátí do míst, odkud před desítkami let přivezl její předky do Dvora Králové tehdejší ředitel zoo Josef Vágner.

Už v roce 2009 zahrada do Mkomazi poslala tři nosorožce dvourohé, kterým se v Africe velice dobře daří. „Úspěšně se tam množí. První mládě se jim narodilo v roce 2011, další o tři roky později. Samec, který tam byl přesunut ze dvorské zoo, se navíc nedávno stal znovu otcem,“ upřesnil Jan Stejskal.

Dvorská zoo patří mezi nejúspěšnější chovatele nosorožců na světě, daří se jí tato zvířata vracet do volné přírody a výrazně se zapojuje do dalších ochranářských aktivit. V roce 2009 poslala do keňské rezervace Ol Pejeta tři nosorožce severní bílé, kteří jsou nejohroženějšími zvířaty na planetě. Po nedávném úmrtí samice Nabiré zbývají poslední čtyři jedinci.

Před dvěma lety zahrada demonstrativně spálila své zásoby rohoviny, v loňském roce podepsali zástupci České republiky a Vietnamu ve Dvoře Králové deklaraci o potlačování nelegálního obchodu se slonovinou a nosorožčími rohy, o které je v asijských státech obrovský zájem kvůli domnělým léčebným účinkům. Letos v květnu se ředitel zoo Přemysl Rabas zúčastnil historicky největšího hromadného pálení slonoviny a rohoviny v Keni.