Česko - Korea 1:2, v testu před Eurem fotbalisté nezvládli první poločas

• 823
Generálka na mistrovství Evropy českým fotbalistům výsledkově nevyšla. Po nevydařeném prvním poločase se sice ve druhé půli zvedli, přesto s Jižní Koreou prohráli 1:2. Navíc po vyloučení Theodora Gebre Selassieho dohrávali poslední půlhodinu v deseti.

Běhavý asijský soupeř, který naposledy dostal šest branek od Španělska, dělal Čechům hlavně v prvním poločase velké problémy.

I proto trenér Vrba o pauze za stavu 0:2 vystřídal čtyři hráče a výkon šel nahoru - už po několika sekundách snížil tečovanou střelou jeden z nových mužů na hřišti, stoper Suchý.

Ale to bylo z české strany vše, další góly už nepřišly. Pár šancí na vstřelení branky přitom bylo: třeba Sivokova tečovaná střela ze 65. minuty, chvíli poté Necidova nebezpečná hlavička a pak ještě pokus Skaláka, který gólman skvěle vyrazil nad.

To už Češi hráli v deseti. Obránce Gebre Selassie po hodině hry dostal druhou žlutou kartu a zápas pro něj skončil.

TVRDOST. Přátelské utkání proti Jižní Koreji české fotbalisty hodně bolelo. Na...
JAK NA TO? Kapitán českých fotbalistů Tomáš Rosický přemýšlí, jak prolomit...
RADOST V EDENU. Korejští fotbalisté slaví branku v přátelském utkání proti...

„Byl to skvělý test, protože jsme narazili na velice dobrého soupeře, i když výsledek je pro nás samozřejmě špatný. Vytvořili jsme si dost šancí, abychom třeba i vyrovnali. I když jsme šli do deseti, tak jsme všichni výborně bojovali. Jsou tam pozitivní, ale i špatné věci,“ hodnotil kapitán Tomáš Rosický.

Známkování

Známkujte výkon českých fotbalistů

Plusem je, že oslabení zvládl Vrbův tým dobře a Korejce do šancí nepustil. Jenže ti měli nahráno z první půle, kdy si Češi zavařili častými ztrátami míče. Dvě z nich soupeř dokázal ukázkově potrestat.

Po první ztrátě v korejském vápně hosté vyrazili do rychlého brejku, obrana byla v tu chvíli hodně otevřená. Gebre Selassie musel těsně před vápnem faulovat, dostal žlutou kartu a následoval přímý kop z nebezpečné vzdálenosti. Míč si postavil záložník Jun Pit-karam a svůj pokus krásně zakroutil přes zeď do horního růžku.

Čech se natahoval, ale na míč, který se od břevna odrazil za čáru, nedosáhl. Z protilehlé tribuny se ozval výskot - uprostřed totiž seděla početná skupina korejských fandů s mávátky a tleskátky, která byla celý poločas hodně slyšet.

Ve 40. minutě jejich radost ještě zesílila. Rosický v nebezpečném prostoru neuspěl s kličkou, Jun Pit-karam mu vypíchl míč a posunul jej na Suka Hjon-čuna. Ten nic nevymýšlel a i když byl dost z úhlu, napálil míč tvrdě pod břevno. Čech znovu nedosáhl a domácí fanoušci měli po náladě.

„Moje hrozná chyba, šlápl jsem si na míč. Ale jsou to naše chyby, které se dají odstranit. Tohle jsou věci, které musíme upravit, jinak nemáme šanci,“ uvedl Rosický.

Také Češi se sice mohli trefit z přímého kopu, z podobné vzdálenosti jako soupeř. Ale Rosický po půlhodině nebyl tak přesný jako jeho korejský záložník a míč se jen zlehka otřel o boční síť.

„Sestava se už hodně rýsuje. Druhé poločasy s Ruskem a Koreou byly po herní stránce výrazně lepší než ty první. Hráči, kteří hráli v druhých poločasech, budou mít mnohem větší šanci být v základní sestavě,“ řekl trenér Vrba.

Kouč Vrba si chtěl otestovat variantu s Gebre Selassiem na pozici levého obránce - pravý bek Brém by mohl být pro úvod šampionátu alternativou za Davida Limberského.

Na levé straně to skutečně zpočátku žilo víc, Gebre Selassie si měnil místo s Krejčím, který několikrát obránce pozlobil rychlostí. Třeba ve dvacáté minutě, kdy prošel mezi dvěma a vybojoval roh. Češi jej rozehráli nakrátko a Rosický z rohu vápna nepříjemně pálil k tyči, ale korejský brankář byl na místě a vyrazil.

Korejci byli čím dál nebezpečnější, za poločas se dostali k sedmi střelám. A ty české, kterých mohlo být víc, dokázali včas blokovat.

Pět minut před pauzou se do slušné možnosti dostal Necid - po centru Kadeřábka hlavičkoval křížně těsně vedle. Pár vteřin poté přišel druhý gól. A až pak zlepšení, které ale prohru neodvrátilo.