Syn Hranického z Citronu našel unikátní nahrávku. Píseň pomůže hospici

  • 5
Hlas někdejšího zpěváka skupiny Citron, Stanislava Hranického, který by se dnes dožil 65 let, pomůže hospici. Jeho hudební kamarádi dokončili a vydali nově nalezenou nahrávku z roku 2010. Exkluzivně si ji můžete poslechnout na idnes.cz.

Jezdil autem u stavební firmy, staral se o děti a k tomu byl, jakoby mimochodem, tak trochu rocková hvězda.

Stanislav Hranický, zpěvák legendární skupiny Citron, který stál za mikrofonem při nahrávání první heavymetalové desky v někdejším Československu, by se dnes dožil 65 let.

Dožil, pokud by se mu do cesty nepostavila zákeřná nemoc, které v dubnu roku 2013 podlehl.

„Byl to můj táta, co k tomu mám říct,“ vzpomíná na otce Stanislav Hranický mladší. Právě on našel v domácím archivu nahrávku, kterou kamarádi jeho otce dokončili a singl nyní vstupuje na trh.

„Věděl jsem, že mezi těmi cédéčky může být nějaký klenot,“ popisuje Stanislav Hranický mladší objevení unikátní nahrávky. Všechny jsem je postupně projel a ty nejlepší věci jsem zanesl klukům, se kterými otec hrál. A oni k tomu doplnili hudbu a výsledek je skvělý.“

Jaroslav Bartoň nahrál v roce 2010 zpěv Stanislava Hranického.

„Vokální linky jsem se Standou v jeho obýváku nahrál v roce 2010 při finálním aranžování alba Bigbítový Pánbů. Měly dobrou kvalitu, takže nebyl problém nahrát zbytek,“ přidává se popisuje kytarista Jaroslav Bartoň.

Z nahrávky nakonec vznikl singl, který muzikanti ze skupiny Limetal, bývalí členové kapely Citron, připravili právě k výročí zpěvákových narozenin (o kapele Limetal čtěte více zde).

„Zavřeli jsme se do studia a výsledkem je dvoupísničkový singl Zpověď a Rock’n’Roll démon, který vyjde přesně 6. června 2016, v den Staníkových nedožitých pětašedesátých narozenin,“ doplňuje baskytarista Václav Vlasák. „S rodinou Hranických jsme se dohodli, že nahrávku vydáme v omezené edici a výtěžek věnujeme Mobilnímu hospici Ondrášek, jehož pracovníci Standovi pomáhali během jeho nemoci.“

V hospici ostravské hudební legendě pomáhali v nejtěžších chvílích nemoci.

Stanislav Hranický a Jindřich Kvita v kapele Citron. Oba později podlehli zákeřné nemoci.

„Tátovi tam moc pomohli a já budu rád, když jim to budeme moci oplatit aspoň takto. Je mi jasné, že to ve výsledku nebude žádná zázračná částka, ale věřím, že i tato pomůže,“ přidává se zpěvákův syn.

Pro toho byl slavný zpěvák v první řadě otcem a teprve potom rockovou hvězdou.

„Ty pozdní návraty z turné a koncertů jsem nejprve moc nevnímal, byl jsem moc malý a v tu dobu jsem spal, ale ani později jsme nežili nějak výrazně jinak, než jiné rodiny,“ vzpomíná Stanislav Hranický mladší. „Táta sice byl rocková hvězda, ale taková rocková hvězda domácího typu. Rodina pro něj byla strašně důležitá. Měl rád svůj klid, domácí pohodu. Netlačil se mimo Ostravu, ani nevyhledával velkou společnost, byl spíš introvert.“

Byl to můj miláček, vzpomíná Věra Špinarová

Stanislav Hranický se v ostravské hudební aréně poprvé prosadil už v roce 1968, kdy začal zpívat se skupinou Majestic. Nejprve s Marií Rottrovou, později s Věrou Špinarovou.

„Byl to můj miláček,“ vzpomíná Věra Špinarová na své hudební začátky. „Byli jsme hodně mladí, když jsme v Majesticu začínali. Dokonce jsme spolu chodili, byla to velká láska. Standa byl strašně hodný kluk, výborný zpěvák. Zažili jsme spolu čaje o páté, chodili na koncerty, prožili spolu mládí. Je mi moc líto, že už s námi tady není.“

Právě ve skupině Majestic nazpíval Stanislav Hranický v roce 1969 svůj první hit Rok s Monikou.

A další hity přibývaly. Zvláště pak po roce 1982, kdy začal zpívat s kapelou Citron.

Přišla sláva, jakou do té doby žádná ostravská kapela nezažila. Po vydání desky Plni energie se kapela Citron dostává na druhé místo populární ankety Zlatý slavík, za slovenskou skupinou Elán. Přelomového alba se prodalo přes půl milionu kusů.

Stanislav Hranický v době největší slávy se skupinou Citron.

„Táta se i když byl hvězda, choval úplně normálně. Měl svou oblíbenou hospůdku, Kobru, nedaleko Vozovny v Porubě, tam si občas zašel na nějaké to pivo. Ale nikdy to nepřeháněl, to kvůli své práci ani nemohl,“ vzpomíná Stanislav Hranický mladší. „Vedle zpívání chodil i do normální práce, byl zaměstnaný jako řidič v jedné stavební firmě, kde jezdil s dodávkou. Proto to třeba přes týden nemohl s alkoholem nijak přehánět. A nepřeháněl to ani o víkendech, prostě si občas dal pár piv.“

Po úrazu, kdy si v roce 1987 zlomil nohu na čas z kapely Citron vypadává, vrací se až v roce 1994 a vydrží v kapele až do roku 2012, kdy začíná bojovat se zákeřnou nemocí a na veřejné vystupování nemá příliš sil.

Na Stanislava Hranického vzpomínali už v pátek 3. června v ostravském klubu Garáž. Vedle skupiny Citron, která po odchodu většiny hráčů hraje v nové sestavě, zde vystoupily při akci Vzpomínky - Standa Hranický 65 let, kapely Traktor, Salamandra, Bastard a Witch Hammer.

Rodina zpěváka ale s akcí nesouhlasila. „Byl to normální kalkul, nesouhlasili jsme s tím, ale nic jsme s tím dělat nemohli,“ komentoval akci Stanislav Hranický mladší.

A podpořila jej i Věra Špinarová. „Standa by si ty spory nepřál,“ poukazuje na rozpory mezi kapelníkem skupiny Citron Radimem Pařízkem a bývalými členy, hrajícími ve skupině Limetal zpěvačka. „Respektovala bych názor syna, ten ví nejlíp, co Standa chtěl. Třeba aby zpíval Fany Michalík.“