Stephen Curry z Golden State v závěrečných minutách finále NBA s Clevelandem.

Stephen Curry z Golden State v závěrečných minutách finále NBA s Clevelandem. | foto: AP

Hvězdy měly střelecké volno, i tak Golden State prvnímu finále NBA vládlo

• 58
Pro basketbalisty Clevelandu to musel být frustrující zážitek. Udrželi hvězdné kanonýry Stephena Curryho s Klayem Thompsonem na uzdě, přesto v prvním finále NBA na palubovce Golden State podlehli 89:104.

Hráči Clevelandu měli před prvním finále o tři dny více na odpočinek, ale od začátku měli navrch domácí Warriors, kteří ve druhé čtvrtině vedli až o 14 bodů. Hosté se vzchopili k náporu ve třetí části a po koši LeBrona Jamese dokonce vedli 68:67. Úřadující šampioni však na přelomu třetí a poslední čtvrtiny předvedli šňůru 15:0, čímž rozhodli o osudu utkání.

V repríze loňského finále by měli kalifornské Golden State za obhajobou táhnout Stephen Curry s Klayem Thompsonem, oběma střeleckým osobnostem se však v zakončení nevedlo.

Curry se dostal na 11 bodů (proměnil pouze čtyři z 15 pokusů z pole), Thompson pouze na devět (měl třetinovou úspěšnost - 4/12). Tito dva v posledních dvou letech nikdy nenastříleli tak málo bodů společně v jednom zápase.

A tak Warriors táhli jiní: náhradní rozehrávač Shaun Livingston šokoval soupeře 20 body, vylepšil si osobní maximum v play-off.

Draymond Green má za sebou šestnáctibodový večer, během něhož zaznamenal také 11 doskoků a sedm asistencí.

Kromě Livingstona se probrali i Harrison Barnes (13 bodů), nejužitečnější hráč loňské finálové série Andre Iguodala (12 bodů), brazilský náhradník Leandro Barbosa (za 11 minut na hřišti stihl 11 bodů, když proměnil všech pět střel) a australský pivot Andrew Bogut (10 bodů, trefil pět ze sedmi pokusů).

Celkem měli Warriors sedm dvouciferných střelců, což se ve finále NBA naposledy povedlo Detroitu Pistons v roce 2005.

Pět nejhezčích akcí finále číslo 1

„Pro Stepha to byl prostě zápas, kdy to nepadá. To se stává. I nejlepší hráči světa mají výpadky. Nám to však nevadilo díky naší lavičce, obrannému úsilí a péči o balon,“ řekl trenér Golden State Steve Kerr, jehož svěřenci předvedli pouze devět ztrát.

Clevelandský lídr LeBron James předvedl tradiční všestranný výkon - 23 bodů, 12 doskoků a devět asistencí. James hraje už sedmou finálovou sérii v kariéře a jeho tým pošesté padl v prvním utkání.

Rozehrávač Kyrie Irving přispěl 26 body (při střelbě z pole však proměnil jen sedm pokusů z 22 a navíc hodně hořel v obraně) a pivot Kevin Love dodal 17 bodů s 13 doskoky. To vše však bylo tentokrát málo.

LeBron James z Clevelandu se pokouší shrnout své zážitky z prvního finále NBA.

Uvolněný a usměvavý Stephen Curry z Golden State po prvním finále NBA

Trio hvězdných Cavaliers podpořil jen další pivotman Tristan Thompson, který má double-double za 10 bodů a 12 doskoků. Zbytek týmu však dodal pouze 13 bodů. Lavička domácích pak přestřílela hosty 45:10.

Finálová série na čtyři vítězství bude pokračovat v noci na pondělí znovu v oaklandské Oracle Areně.

Finále basketbalové NBA

První zápas

Golden State Warriors - Cleveland Cavaliers 104:89 (28:24, 52:43, 74:68)

Nejvíce bodů: Livingston 20, Green 16, Barnes 13, Iguodala 12, Curry a Barbosa po 11, Bogut 10 - Irving 26, James 23, Love 17, T. Thompson 10. Fauly: 16:17. Trestné hody: 10/9 - 20/18. Trojky: 9:7. Doskoky: 41:47. Diváci: 19 596.