Drsné přistání v krupobití v Praze? Pro piloty nic výjimečného, podívejte se

  • 62
Vypadá to strašidelně, ale pro piloty to není nic, co by neznali už minimálně ze simulátoru a neměli stoprocentně nacvičené a zvládnuté. Každopádně přistání v prudkém větru a dešti vypadá na videu působivě a v Praze se neděje každý den.

Cestující tento manévr poznají pohledem z okénka. Pokud totiž sedí na správné straně, uvidí z něj při přistávání šikmo před sebou dráhu, což za normálních okolností možné samozřejmě není. To sice může neznalého cestujícího lehce znervóznit, ale nejde o nic neobvyklého a ani nepříjemného. Takto se přistává v prudkém bočním větru a dešti. V případě přistání pravidelné linky KLM v úterý 31. 5. 2016 na Letišti Václava Havla v Praze vidíme dokonce ukázkový případ takového postupu.

Pilot udržuje letoun v plynulém klesání tak, že aby ho stabilizoval přesně na střed vzletové a přistávací dráhy. Minimalizuje vliv větru vyšlápnutým levým pedálem nožního řízení, kdy příď letounu drží stočenou nalevo od osy dráhy. Přistává také s mírně zvýšeným výkonem obou motorů.

Právě tímto „vyosením“, které na laika působí nezvykle, se letoun udrží v ose dráhy. Ihned po dosednutí na hlavní podvozek pak pilot prudce vyšlápne pravý pedál nožního řízení doprava a tím srovná stroj na střed dráhy. Následně potlačením kniplu (v případě Airbusu sidesticku) plynule dosedne i příďovým podvozkem.

Reverzním chodem obou motorů letoun bezpečně dobrzdí až na rychlost zhruba 80 uzlů (150 km/h). Kvůli vodou zaplavené dráze použije pilot režim automatické brzdy (autobrake II, nebo III), určený právě pro případ, že dráha má minimální brzdné účinky (podle typu letounu, hmotnosti atd.). Systém automatického brzdění s aktivovanou funkcí anti-skid brání zablokování podvozku, a tedy i smyku, který by mohl způsobit vyjetí z dráhy.

Kroupy, které v Praze kolem času přistání padaly, do určité velikosti nevadí, nicméně v případě mimořádně silného krupobití je možné přiblížení přerušit a buď vyčkávat nedaleko letiště na zlepšení počasí, nebo při dostatečné zásobě paliva odletět na záložní letiště.

Přímý přenos na Slow TV přináší:

  • Odposlech komunikace mezi věží a piloty - nezapomeňte si pustit zvuk.
  • Interaktivní mapu ze služby Flightradar, kde si můžete zkontrolovat aktuální polohu sledovaného letadla.
  • Tipy na zajímavé přílety a odlety od odborníků ze serveru Planes.cz.
  • Průběžně aktualizovanou on-line reportáž s nejzajímavějšími úlovky dne.
,