Plánovaná přehrada v Orlických horách je nanic, kritizují vodohospodáři

  • 15
Dosud nejsilnější spojenec se přidal na stranu odpůrců plánované přehrady v Orlických horách. Hlavním úkolem stavby až za 11 miliard korun má být zásobování Hradce Králové vodou. Podle vodohospodářů je ale řešením hlavně údržba stávající východočeské soustavy.

Na údajně zanedbatelný význam vodní nádrže právě pro krajské město upozornil František Barák - ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) a současně předseda Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Podle Baráka je vodní nádrž, která by měla vyrůst mezi Pěčínem a Zdobnicí (více o ní čtěte zde), příliš vzdálená, neefektivní i populistická.

Místo budování přehrady s kapacitou až 17 milionů metrů krychlových vody navrhuje Barák řešit podfinancovanou vodohospodářskou infrastrukturu, konkrétně východočeskou soustavu.

Přehrada Pěčín

  • délka: 4,9 kilometru
  • objem: 17,1 milionu m³
  • výška hráze: až 79 metrů
  • délka hráze: 332 metrů
  • zábor lesa: 80 hektarů
  • zatopeno: 25 domů
  • předpokládané náklady: 7 až 11 miliard korun

„Tvrdím, že každá přehrada je dobrá, ale ta v Pěčíně je spíš populistickým činem, ke kterému bylo přihlédnuto z toho důvodu, že už existuje projekt a navrch leží v málo obydlené oblasti, takže protesty obyvatel i ekologů by byly minimální. Je to pouhé gesto, aby se vidělo, jak se vláda stará. Otázka je ale o co, protože přehrady potřebujeme v místech, která jsou daleko vhodnější,“ říká ředitel VAK.

Podle něj je nejvážnějším nedostatkem velkolepého díla v kaňonu říčky Zdobnice neexistence dostatečně kapacitního přivaděče.

„Ten nejbližší je ve 13,5 kilometru vzdáleném Rychnově nad Kněžnou. Jistě, dá se postavit, ale jeho budování by stoprocentně bylo pomalejší než stavba samotné přehrady. Už jen kvůli stovkám nebo tisícům vlastníků půdy,“ upozorňuje Barák.

Vláda se k projednání strategického materiálu, který se zabývá řešením sucha, vrátí už tento týden. S problematikou přehrady v Orlických horách se však již před dvěma týdny seznámil premiér Sobotka, který byl v Královéhradeckém kraji na turné a zajímal se hlavně o dostavbu dálnice D11.

A právě Sobotka se může stát spojkou, která v Praze navrhne údajně vhodnější opatření pro suchem ohrožený Hradec Králové, než je horská přehrada.

„Na setkání s premiérem jsme nadhodili téma rekonstrukce východočeské soustavy, protože už je na hranici dožití. Je totiž otázka, zda prostředky vyhrazené na údržbu nám umožní zásobovat vodou bez problémů celý kraj,“ upozorňuje Oldřich Vlasák, někdejší hradecký primátor, místopředseda Evropského parlamentu a nynější ředitel SOVAK.

Otázka však je, zda hlas zastánců opravy stávající infrastruktury bude dostatečně silný. Studie kontroverzní vodní nádrže existuje již od dob Rakouska-Uherska a stavbu nových přehrad podporují rovněž ministerstva zemědělství a životního prostředí.

Co má pohltit voda

„Vodní dílo Pěčín je jediným efektivním adaptačním opatřením pro snižování klimatické změny na hydrologickou bilanci v regionu východních Čech,“ stojí si za svým i státní podnik Povodí Labe.

Za přerušením vládního jednání o hrozbě sucha mohou i připomínky mezi ministerstvy zemědělství a životního prostředí.

„A to je právě ten problém. Zkrátka nám chybí jedna vodohospodářská strategie státu a také jedna hlava, která by to řídila,“ domnívá se Vlasák, jenž se v otázce řešení hrozícího sucha může opřít o recept, který prý začala razit i Evropská unie: „Všem došlo, že jedním z nejlepších opatření je propojování jednotlivých vodovodních soustav.“

Podle Baráka se kromě zajištění bezchybného fungování východočeské soustavy nabízí další mnohem efektivnější řešení než nádrž, jež má na délku 4,9 kilometru, zatopí 81 hektarů a 25 budov. Nejen zásobování Hradce pitnou vodou by prý mnohem lépe zvládla nádrž v Mělčanech, kde se však uvažuje spíš o budování suchého poldru coby ochraně před povodní.

„Nádrž v Mělčanech by byla optimální, protože tam již je dostatečně kapacitní napojení a v případě přebytku by dokázala dotovat i podzemní vody. Musíme si ale položit otázku, zda budeme řešit povodně, zemědělské sucho anebo zásobování obyvatel pitnou vodou. Já si myslím, že na prvním místě by měl být vždy člověk. Ten před povodní uteče, před suchem však nikoli,“ varuje šéf hradecké společnosti VAK.