Cesta z Plzně do Pelhřimova trvala proutěnému mamutovi sedm hodin

  • 1
Téměř čtyřmetrový mamut vyrobený z­ březového proutí se stal novou atrakcí pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit. Pravěké zvíře vytvořil důchodce Jaroslav Šefl z Lhůty u Plzně. Transport modelu zvířete v životní velikosti probíhal bez problémů. Trval dohromady asi sedm hodin.

Mamut v pondělí absolvoval téměř dvousetkilometrovou cestu z Plzeňska na Vysočinu. Nejprve si hověl na valníku dlouhého nákladního vozu, kde přečkal cestu po dálnicích a hlavních silnicích. Pak ho v Pelhřimově zavěsili na řetěz a s pomocí menšího bagru s vysunovacími „vidlemi“ přivezli do zahrady, kde bude stát.

Mamut se stal součástí expozice Zlaté ručičky. Tvor má 3,7 metru na výšku a váží přes půl tuny. Nic mohutnějšího v expozici nemají.

„Bude tu vystavený minimálně do září 2018. Na tu dobu máme exponát zapůjčený,“ řekl Miroslav Marek, ředitel Agentury Dobrý den, která se o Muzeum rekordů a­kuriozit v Pelhřimově stará.

„Lézt se po mamutovi nebude, je to přece jen hrozná výška. Ale fotku, jakou nikde jinde nejde pořídit, si návštěvníci v zahradě budou moct udělat,“ doplnil Marek. Expozice Zlaté ručičky je přístupná denně od 9 do 17 hodin.

S dopravou mamuta nebyl žádný problém. Transport dorazil do Pelhřimova po necelých sedmi hodinách cesty.

„Dobře se jelo,“ potvrdil řidič nákladního auta Martin Kolář. Na dopravu nadrozměrných věcí se jeho firma zaměřuje. Zavážela třeba i zvířata do dinoparků v České republice. Kolář už v minulosti vezl kupříkladu modely brontosaura nebo tyranosaura. Nyní mu do „sbírky“ přibyl mamut.

Šeflovo dílo se dočká na letošním červnovém Festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově titulu Kuriozita roku. Důchodce z Plzeňska v minulosti vyrobil třeba i sochu pravěkého tura (více o výrobě mamuta i jeho autorovi čtěte zde)