Generál zahynul při poskytování lékařské pomoci pešmergům, zraněným při bojové operaci na severu Iráku (na snímku výcvik pešmergů v Irbílu).

Generál zahynul při poskytování lékařské pomoci pešmergům, zraněným při bojové operaci na severu Iráku (na snímku výcvik pešmergů v Irbílu). | foto: AP

V Iráku padl kurdský generál s českým pasem. Kdysi utekl před Husajnem

  • 143
Během ofenzívy proti Islámskému státu na severu Iráku zahynul u Mosulu kurdský brigádní generál, který byl držitelem českého občanství. Před lety uprchl z Iráku kvůli perzekuci Kurdů režimem Saddáma Husajna a vystudoval medicínu v Olomouci.

Informaci o úmrtí blíže neidentifikovaného vysokého důstojníka přinesla kurdská média během neděle. Označila jej hodností „brigadier“, tedy brigádní generál, což je nejnižší generálská hodnost.

Generál podle kurdských médií zahynul poté, co se svými strážci vstoupil do vesnice Muftí nedaleko Mosulu. Z té se předtím Kurdům podařilo vyhnat ozbrojence Islámského státu. Teroristé ale zanechali ve městě kromě výbušnin, které pokládají, pokud jsou přinuceni vyklidit nějaké město, ještě jednu nástrahu.

„Sebevražedný atentátník IS, mající na sobě pás s výbušninou, vyskočil z malého tunelu, v němž se skrýval, zastřelil generála a zasáhl jeho strážce do nohy. Kurdové začali pálit, atentátník se vyhodil do vzduchu,“ popsal střet kurdský server Rudaw.net. Jméno ani národnost generála neuvedl. V řadách pešmergů působí řada bojovníků ze zahraničí.

Uprchl před Husajnem, bojoval proti Islámskému státu

Padlým důstojníkem je podle všeho Kurd, který před lety emigroval do Československa, byl držitelem dvojího občanství (po své emigraci získal československé, později české) a v České republice po něm zůstala rodina.

„Ráno 29. května u Mosulu padl kurdský doktor medicíny, který měl české občanství a působil v hodnosti brigádního generála,“ sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Muž podle ní do tehdejšího Československa uprchl před Listopadem a v roce 1988 vystudoval medicínu na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Podle snímků kolujících po sociální síti Twitter odpovídalo hodnostní označení důstojníka šarži „amid“, kurdskému ekvivalentu brigádního generála. Kurdské zdroje jej jmenují jako Rizgara.

29.května 2016 v 17:28, příspěvek archivován: 30.května 2016 v 15:40

#Peshmerga Rizgar who previously fought against ISIS in #Kobani. Today was martyred in Khazer offensive against ISIS pic.twitter.com/xgNgWRD6Nq

V Československu se i oženil, jeho další rodinné osudy jsou ale nejasné. Nějakou dobu pracoval jako praktický lékař. Podle nepotvrzených informací odešel do Kurdistánu už v 90. letech - patrně poté, co irácký Kurdistán získal po první válce v Zálivu faktickou nezávislost na Bagdádu a před další perzekucí ze strany Husajnova režimu jej chránila bezletová zóna střežená americkým a britským letectvem.

Podle Lagronové byl padlý důstojník velitelem zdravotnické jednotky rychlé pomoci. Ta vyrazila na pomoc Kurdům zraněným během ofenzívy pešmergů v okolí Mosulu, z nějž chtějí výhledově vyhnat Islámský stát. Teroristické uskupení ovládá severoirácké město, metropoli provincie Ninive, od roku 2014. Útočných operací se účastní pět a půl tisíce pešmergů.

„Při svém zdravotnickém zásahu byl zraněný střelbou a střepinou po dopadu minometného granátu,“ popsala generálovu smrt Lagronová.

Vojenský chirurg působil před nasazením u Mosulu podle dvou zdrojů iDNES.cz taktéž na obvazišti v Kobani, severosyrském městě, které neúspěšně obléhal Islámský stát.

Mluvčí Lagronová uvedla, že důstojník spolupracoval s českým generálním konzulátem v Irbílu (centrum iráckého Kurdistánu, pozn. red.) a byl též jedním z vojenských lékařů, kteří vypracovávali koncepci vojenských nemocnic v okolí Mosulu.

Kurdské útoky na severu Iráku se odehrávají ve stejné době jako tažení iráckých vládních sil na Fallúdžu, další velké město, které ještě v Iráku ovládá tzv. Islámský stát (více o bojích ve Fallúdži čtěte zde). V iráckých městech mezitím zabíjejí bomby nastražené extremisty (více například o explozích v Bagdádu zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue