Klay Thompson z Golden State zakončuje v utkání s Oklahoma City. | foto: AP

Golden State vyhráli v Oklahomě, o finalistovi NBA rozhodne sedmý duel

• 109
Dramatická bitva o finále NBA dospěla v Západní konferenci do sedmého rozhodujícího zápasu. Basketbalisté Golden State Warriors vydařenou koncovkou odvrátili vyřazení, na palubovce Oklahoma City Thunder vyhráli 108:101 a vyrovnali stav série na 3:3 na zápasy. Soupeř Clevelandu v souboji o trofej tak bude znám až v noci na úterý.

Golden State v sérii prohrávali už 1:3, a pokud před vlastními fanoušky v kalifornském Oaklandu dokonají obrat, stanou se desátým týmem historie, jemuž by se něco takového podařilo.

Úřadující šampiony v sobotu táhl Klay Thompson, jenž proměnil jedenáct trojkových pokusů, což je nový rekord play-off na jeden zápas. Celkově nastřílel 41 bodů. Nejlepší hráč ligy Stephen Curry přidal 29 bodů, devět asistencí a deset doskoků.

„Věřili jsme si a dali jsme do toho srdce, a proto teď máme šanci sérii vyhrát. Jsme nadšeni, že jsme zvítězili, ale ještě jsme nepostoupili,“ řekl Curry.

Rekordních 11 trojek Klaye Thompsona

Thompson nastřílel devatenáct bodů ve čtvrté čtvrtině a hlavně díky němu stáhli Warriors osmibodovou ztrátu z úvodu závěrečné části. „Steph mi před poslední čtvrtinou řekl, že je můj čas se předvést a ať se bavím a nebojím se střílet. Tak jsem si to vzal k srdci,“ usmíval se po utkání Thompson.

Warriors měli velkou výhodu ve střelbě z dálky. Pomohli si hned 21 trojkami, zatímco Thunder proměnili pouhé tři z třiadvaceti pokusů. Kevin Durant vedl poražené s 29 body a Russell Westbrook přidal 28 bodů, ale dohromady proměnili jen dvacet z padesáti osmi střel.

Stephen Curry z Golden State pálí, žene se po něm Kevin Durant z Oklahoma City.

Klay Thompson z Golden State blokuje Russella Westbrooka z Oklahoma City.

Oklahoma City mělo celou sezonu problémy s koncovkami zápasů, ale v play-off se jim zatím uzavírat zápasy dařilo. Tentokrát však Thunder vyhořeli, když si v posledních třech minutách připsali šest ztrát, z toho Westbrook tři.

„Tohle jsme nebyli my z play-off, ale spíše ze základní části. V koncovce jsme byli hodně statičtí,“ stěžoval si trenér Billy Donovan.

Warriors prakticky celý zápas prohrávali, až o jedenáct bodů, ale nikdy si nenechali na rozdíl od třetího a čtvrtého utkání soupeře utéct definitivně. V úvodu poslední čtvrtiny je čtyřmi trojkami udržel ve hře Thompson a dodal tím sebevědomí zbytku týmu.

Pět nejhezčích akcí zápasu

Andre Iguodala předvedl klíčové zákroky v obraně a Thompson další trojkou minutu a půl před koncem poslal Warriors do vedení 104:101. Pak Westbrook ztratil třikrát míč a Curry těžkou střelou po nájezdu pojistil výhru.

„Lidé o nás pochybovali, ale my jim ukázali, že na to máme. Teď to bude snad ještě těžší, protože si naopak všichni myslí, že to máme v kapse. Ale nic takového. Čeká nás velmi těžká práce. Pokud však budeme hrát jako dnes, tak se o nás nebojím,“ řekl novinářům Draymond Green.