VIDEO: Vířivka, kulečník, bar. Kancelář vývojářů připomíná penthouse

  • 28
Do karlínského administrativního komplexu River Garden se před pár týdny nastěhovala vývojářská firma STRV. A kulturu uvolněného pracovního prostředí inspirovaného kalifornským Silicon Valley posunula v českých podmínkách v lecčem na novou úroveň.

Že je o zaměstnance z oboru IT velký boj je známá věc. Firmy se proto snaží lákat i na jiné než mzdové podmínky. Často skloňované jsou v tomto ohledu příjemné pracovní prostory, ve kterých se lidé s nadsázkou můžou cítit jako doma.

Největší inspirací je v tomto ohledu kalifornské Silicon Valley, které je známé velkolepě zařízenými kancelářemi jak velkých firem typu Google nebo Facebook, tak i menších start-upů. Došlo to už dokonce tak daleko, že Wall Street Journal na základě oslabení zájmů firem o nákup ping-pongových stolů predikuje možné splasknutí start-upové bubliny.

Právě kanceláře jako ze Silicon Valley jsou inspirací zmiňovanou i na českých personalistických konferencích, kde se řeší, jak mají manažeři ze starší generace X přitáhnout mladou pracovní sílu z generace Y.

Tyto snahy se do praxe v nedávné době promítly například v Michli, v nové české centrále Microsoftu (na video se můžete podívat zde) nebo také na Pankráci, kam se přestěhoval Avast (fotogalerii z kanceláří Avastu si můžete prohlédnout zde).

Generace Y pro generaci Y

Ve vývojářské firmě STRV žádný generační problém řešit nemuseli. Zakladatelům a spolumajitelům firmy Lubo Smidovi a Davidu Semerádovi ještě nebylo třicet, a tak zařizují kancelář v podstatě pro své vrstevníky.

A inspirace ze Silicon Valley jim rozhodně nechybí. Právě pro tamní firmy totiž dělají zakázky a přímo v San Fancisku mají jednu z poboček.

A tak se podle tamních zkušeností zařizovalo a vybíralo i v Praze. „Chtěli jsme, aby to bylo blízko centra, byly tam terasy, prostory pro volnočasové aktivity. Zároveň jsme si přáli vytvořit kanceláře, které budou odrážet naši firemní kulturu a fakt, že pracujeme pro americké start-upy,“ říká Smid s dodatkem, že proto nemají zlaté kliky, ale březový háj, vlastní bar či posilovnu. Pravda, ikonický ping-pong chybí.

Terasa ale nabízí jinou kratochvíli: vířivku. Právě ta - umístěná na terase v sedmém patře - je prvkem, který návštěvníka zaujme nejvíc. Kvůli jejímu umístění museli statici přepočítávat nosnost terasy a nahoru ji vytahoval jeřáb.

Kromě ní s tradičním pojetím kanceláří kontrastují třeba i odpočinkové (spací) boxy, posilovna nebo non-stop pivní pípa na baru. Dohromady tak výčet vybavení v mnohém připomíná spíše rezidenční penthousy než místo, na kterém by lidé měli pracovat.

Pronájem s rezervou

Z realitního pohledu je potom zajímavé, jak STRV k pronájmu své nové ústřední kanceláře přistoupila. Díky uchycení se v Americe jí totiž v posledních měsících prudce roste počet zakázek a s tím i počet pracovníků (o firmě a jejím růstu jsme více psali zde). Během dvou let se tak firma stěhovala z bytu na Václavském náměstí do Slovanského domu, který brzy také přerostla.

Aktuálně má 150 zaměstnanců. Několik jich je v USA, asi dvacítka v brněnském Titaniu a na pražský komplex River Garden tak zbývá asi sto dvacet lidí. Vzhledem k tomu, že si od developera HB Reavis firma pronajala prostory na třech patrech o rozměru 5,5 tisíc čtverečních metrů (plus 600 metrů teras), je na první pohled patrné, že je to velmi velkorysý poměr.

I když velkou část zabírají zmíněné relaxační zóny, i tak hodně místa prostě zbylo. V šestém patře tak zatím osiřelé stoly čekají, až se podaří najmout dostatek nových pracovníků a firma se tam rozšíří. Polovina třetího patra potom zatím zůstane přepronajatá. Do dvou let by ale podle plánu firma měla obsadit i ji.

„Nechtěli jsme se zkrátka dostat do situace, kdy bychom se po pár měsících museli zase někam stěhovat,“ vysvětluje neobvyklou strategii Smid.